Pomysły na biznes dla studentów

Świeżo upieczeni absolwenci mają przed sobą niełatwą decyzją odnośnie do ich dalszego rozwoju zawodowego. Dla tych zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą przedstawione zostały w tym artykule pomysły na biznes dla studentów.

Z jednej strony posiadają już wiedzę ze studiów, którą chcieliby pogłębić w praktyce. Z drugiej zaś strony, przez brak doświadczenia zawodowego od razu stoją na przegranej pozycji, kiedy ich CV trafia do pracodawcy z tymi nadesłanymi przez kandydatów, którzy mogą się już pochwalić konkretnymi osiągnięciami. Tym samym tworzy się błędne koło, bo mimo dużej motywacji i ambicji młodych osób, brak doświadczenia praktycznego utrudnia podjęcie pracy w zawodzie.

Co prawda istnieje możliwość podjęcia stażu tuż po studiach, jednak to nie jedyne, co można zrobić w celu zdobycia doświadczenia i wzbogacenia swojego CV i to znacznie wcześniej. Dobrze jest już w trakcie studiów podejmować prace dorywcze, niekoniecznie związane ze swoim kierunkiem studiów.

To także sposób na sprawdzenie się w różnego rodzaju zajęciach i upewnieniu się w tym, czy w przyszłości odnajdziesz się w pracy z klientem, czy też wolisz rodzaj pracy, w którym jedyny kontakt będzie z przełożonym i współpracownikami. A może najlepszym rozwiązaniem okaże się dla Ciebie indywidualna praca wykonywana online.

Oto kilka pomysłów na to, jakie prace możesz podjąć jako student, aby się sprawdzić, zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i… oczywiście zarobić kilka groszy. Prace takie możesz wykonywać w domu, a zatem nie jest konieczny nawet dojazd do klienta, wiążący się z ponoszeniem dodatkowych kosztów:

  • korepetytor – jeśli studiujesz, to z pewnością masz odpowiednią wiedzę do tego, aby pomagać słabszym. O powodzeniu prowadzonych przez Ciebie zajęć zadecyduje to, czy potrafisz skutecznie przekazać swoją wiedzę. Korepetycji możesz udzielać zarówno studentom z niższych lat, jak i uczniom szkół, a nawet przedszkolakom, których rodzice chcą wysłać na zajęcia z języków obcych. W sieci znajdziesz ogłoszenia uczniów, do których możesz od razu się odezwać w sprawie lekcji, możesz również dodać swoje ogłoszenie i czekać, aż zainteresowani sami się do Ciebie zgłoszą;

  • redaktor/copywriter – tego typu praca polega na pisaniu tekstów na strony internetowe. W pierwszej kolejności możesz zacząć od pisania na mało popularne serwisy o dość ogólnej tematyce, które nie będą wymagały specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w pisaniu. Jeśli więc lubisz pisać, przejrzyj zlecenia w serwisach ogłoszeniowych dotyczące prac edytorskich. Być może trafisz na zlecenie opracowania tekstów z dziedziny, w której się specjalizujesz i podejmiesz stałą współpracę z portalem tematycznym;

  • agent marketingu szeptanego – jest to osoba pisząca na forach, której zadaniem jest wzbudzenie zainteresowania usługą lub produktem zleceniodawcy i tym samym prowokowanie do rozmawiania o niej. Jako agent możesz np. pytać użytkowników forum o opinię o firmie lub stronie, albo informować o ciekawym wydarzeniu, przez co informacja trafia do dużej liczby osób, które przekazują ją dalej.

  • grafik komputerowy – być może zainteresowałeś się podczas studiów tworzeniem grafiki na strony internetowe? Jeśli masz do tego smykałkę, warto poszukać drobnych zleceń na bannery, billboardy, jednak w pierwszej kolejności powinieneś pokazać swoje prace w najpopularniejszych serwisach dla grafików. Wiele osób, które w trakcie studiów rozwijały swoje pasje, później zamieniły je w główne źródło utrzymania, zakładając własną działalność gospodarczą i zajmując się wyłącznie grafiką;

  • artysta hand made – wiele młodych dziewcząt próbuje swoich sił w samodzielnym tworzeniu biżuterii, szyciu ubrań lub wykonywaniu dekoracji na kartki lub ozdoby świąteczne. Początkowo rozdają je rodzinie i znajomym, jednak z czasem może się okazać, że dzięki poleceniom mają coraz więcej klientek na ich prace. Tym samym mogą przeznaczać coraz więcej czasu na szlifowanie swoich umiejętności w rękodziele artystycznym. Jeśli Ty również się tym zajmujesz, swoje prace możesz zaprezentować w tzw. galeriach hand made. Sprawdź też pomysły na rękodzieło.

To tylko kilka z wielu możliwości pracy dla studentów i studentek. To, na co się zdecydujesz, zależy w największym stopniu od Twoich zainteresowań i umiejętności, a także wolnego czasu, jakim dysponujesz. Wśród zaproponowanych tu prac znalazły się zarówno takie wymagające bezpośredniego kontaktu z innymi (np. podczas korepetycji), jak i prace wykonywane w całości w domowym zaciszu (np. projektowanie biżuterii).

Zastanów się zatem, w jakiego rodzaju pracy będziesz się czuć najlepiej i spróbuj w niej swoich sił. A jak Tobie podobają się zaprezentowane tutaj pomysły na biznes dla studentów?

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *