Firma przewozowa i potrzebne pozwolenia

Własna firma przewozowa to całkiem zachęcająca wizja dla poszukującego pomysłu przedsiębiorcy. Jest to bardzo rozległy rynek, a my możemy się specjalizować w wielu typach materiałów, które wymagają transportu. Wydaje się, że można niemal od razu kupić pierwszy pojazd i rozpocząć pracę? Nic bardziej mylnego! Jeżeli chcemy wejść na ten rynek, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań i zdobycie odpowiednich pozwoleń. Za ich brak grożą nam bardzo surowe kary, stąd też, aby działać w zgodzie z literą prawa, powinniśmy poświęcić swój czas i pieniądze na ich zdobycie.

Wymóg dobrej reputacji

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, firma przewozowa musi spełniać wymóg „dobrej reputacji”. Co kryje się za tymi słowami? Oznacza to, że na przedsiębiorcy nie może ciążyć żaden prawomocny wyrok skazujący go za przestępstwa umyślne:

  • karne skarbowe,
  • przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
  • mieniu,
  • obrotowi gospodarczemu,
  • wiarygodności dokumentów,
  • ochronie środowiska,
  • warunkom pracy i płacy,
  • innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu.

Certyfikat kompetencji zawodowych

Aby uzyskać licencję, przedsiębiorca ubiegający się o licencję musi stać się posiadaczem certyfikatu kompetencji zawodowych. Jego uzyskanie wymaga wykazania się nie tylko wiedzą na temat transportu drogowego, ale także praktycznymi umiejętnościami. Pozytywny wynik egzaminu potwierdzi naszą wiedzę na ten temat. Przynajmniej jedna osoba wśród założycieli musi być posiadaczem tego certyfikatu, aby wszystko odbywało się w sposób legalny.

Finansowanie firmy

Jako przedsiębiorstwo, musimy wykazać, że sytuacja firmy jest w stanie podjąć, ale przede wszystkim prowadzić przez dany okres działalność w dziedzinie transportu drogowego. Oznacza to, że musimy przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiednich środków finansowych lub elementów majątku w wysokościach podanych w konkretnych artykułach prawnych.

Personel

Pozytywne rozpatrzenie przyznania licencji zależy także od personelu zatrudnionego w naszej firmie. Absolutnie każdy z pracowników musi spełniać wymagania dotyczące wykonywania tego zawodu, które odnaleźć można w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Podobnie jak przy uzyskiwaniu wspomnianego wcześniej certyfikatu przez jednego z założycieli, żaden z pracowników nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwa wspomniane w jednej z poprzednich części artykułu.

Koniec już blisko

Gdy uda się nam zgromadzić wszystkie wymagane dokumenty oraz ilość pieniędzy potrzebnej, pozytywne rozpatrzenie wniosku o licencję powinno okazać się tylko formalnością. Zwykle okres od złożenia wszystkich dokumentów do ich ostatecznego rozpatrzenia to około 30 dni. Pamiętajmy jednak, o tym, że ta licencja nie zezwala nam na prowadzenie przewozu osób. Jeżeli będziemy chcieli rozszerzyć nasz profil działalności, musimy postarać się o kolejny dokument.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *