Co to jest biznesplan?

Co to jest biznesplan?

W literaturze oraz w Internecie można znaleźć różne definicje biznesplanu. Jedną z najlepszych jest ta poniżej.

Biznesplan to podstawowe narzędzie planistyczne zawierające cele oraz opis strategii realizacji tych celów.

Biznesplan jest zbiorem dokumentów planistycznych zawierającym:

  • plan marketingowy,
  • plan organizacyjny,
  • plan finansowy;

w którym zawarte są cele przedsiębiorstwa i kierunek rozwoju oraz sposoby realizacji celów i drogi do sukcesu.

Dzięki biznesplanowi będzie można ocenić czy przedsięwzięcie będzie miało szanse na powodzenie na rynku i czy w ogóle będzie rentowne.

Jak długi powinien być Twój biznesplan?

W zależności od tego, do czego będzie przeznaczony Twój biznesplan, może mieć on różną długość. Szczegółowy biznesplan dla dużego przedsiębiorstwa może liczyć ponad 100 stron. Natomiast typowy biznesplan posiada od 15 do 20 stron.

Duże znaczenie ma również rodzaj przedsięwzięcia. Jeśli Twój pomysł na biznes nie jest zbyt skomplikowany, biznesplan nie będzie również zbyt obszerny. Natomiast, jeśli rozpoczynasz nowy rodzaj działalności, czyli będziesz wprowadzał innowacje, wtedy biznesplan powinien być wyczerpujący. Pozwoli to precyzyjnie wyjaśnić, co potencjalny przedsiębiorca zamierza produkować oraz sprzedawać.

Podobnie jak rodzaj działalność, również cel pisania biznesplanu będzie decydował o jego długości. Jeżeli piszesz biznesplan w celu pozyskania środków na kapitał początkowy warto zadbać oto, aby biznesplan był jak najbardziej szczegółowy i przekonujący. Jeśli zamierzasz wykorzystać biznesplan do monitoringu własnej firmy może być on zdecydowanie krótszy, a co za tym idzie bardziej ogólny.

Czytaj więcej

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.