Czym zajmuje się aktuariusz?

W świecie biznesu należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności, nawet te, które wydają się nieprawdopodobne. Dobra predykcja może uchronić firmę od bankructwa lub wręcz odwrotnie – wykorzystać życiową szansę na jej pokaźny rozwój. Istnieje zawód, który może nie opiera się na predykcji, jednak dzięki jego działaniom firmy podejmują konkretne działania związane z inwestycjami i określonymi sytuacjami mającymi wpływ na jej przyszłość. Jednak to nie wszystko.

Aktuariusz to ciekawy pomysł na biznes.

Aktuariusz – zawód ciekawy, satysfakcjonujący, lecz także o ogromnej odpowiedzialności

Do zadań aktuariusza należy analizowanie sytuacji na świecie pod kątem ekonomii i możliwych szans i zagrożeń. Jego działalność głównie wiąże się z pracą dla agencji ubezpieczeniowych, gdyż to właśnie tam najczęściej operuje się na przypadkach losowych. Nie oznacza to, że nie można ich przewidzieć.

Dzięki dokładnym analizom aktuariusz pomaga w ważnych decyzjach finansowych i w sprawnym w wyznaczaniu planów budżetowych firm. Efektywne zarządzanie pasywami/aktywami banków i dużych korporacji pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa i płynności finansowej. Obserwacja poszczególnych wydarzeń i tendencji ekonomicznych pozwala na sukcesywną ochronę kapitału przed nieoczekiwanymi stratami.

Aktuariusz określa także wysokość składek pobieranych od ubezpieczeń każdego rodzaju, tworzy pakiety ubezpieczeniowe dostosowane do rzeczywistych potrzeb klienta, a także opracowuje plany emerytalne dla pracowników firm, z którymi współpracuje.

W Polsce obecnie zawód aktuariusza wykonuje tylko 318 osób, więc jest to zawód prestiżowy oraz bardzo dobrze płatny. Wymaga jednak ogromnej wiedzy i umiejętności, a także zdania egzaminów państwowych. Aktuariusz niemal zawsze wiąże się z branżą ubezpieczeniową, która oferuje wiele ciekawych i różnorodnych wyzwań, a także daje dużo satysfakcji z efektów swoich działań.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *