Jakie pozwolenia są potrzebne do prowadzenia biznesu w kontenerze gastronomicznym?

Kontenery gastronomiczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wynajem standardowego lokalu w budynku. Sprawdzają się one też tam, gdzie restauracja ma działać jedynie przez określony czas – np. tylko w sezonie letnim. Sprawdź, jak wyglądają kwestie prawne w przypadku prowadzenia biznesu w kontenerze gastronomicznym. Kiedy można to robić legalnie?

biznesu w kontenerze gastronomicznym

Jakie wymagania powinien spełniać kontener gastronomiczny?

Kontener gastronomiczny, aby mógł być legalnie wykorzystywany w biznesie restauracyjnym, powinien:

  • mieć dostęp do mediów – prądu, wody, kanalizacji;
  • spełniać wymogi sanitarne dla branży gastronomicznej;
  • być dostosowany do przygotowywania posiłków;
  • przejść odbiór Sanepidu – ma to związek z ogólnymi wymogami higienicznymi (łatwość utrzymania w czystości, sprawna wentylacja i profesjonalne wyposażenie gastronomiczne).

Obecnie kontenery gastronomiczne w niczym nie odbiegają od standardowych lokali, w których swoje siedziby ma większość restauracji. Można zaprojektować je w dowolny sposób – zgodnie z własnymi potrzebami czy dostępną ilością miejsca.

Jakie elementy powinny znaleźć się w kontenerze gastronomicznym?

Kontener gastronomiczny musi być wyposażony w taki sposób, by zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Ważne jest to, by przestrzeń można było łatwo utrzymać w czystości i spełnić wymagania, które obowiązują również standardowe restauracje. W obiekcie powinny znaleźć się:

  • meble przeznaczone dla gastronomii,
  • przemysłowe lodówki,
  • zamrażarki,
  • zmywarki,
  • zlewozmywaki,
  • kuchenki, płyty grillowe czy piece – w zależności od rodzaju kuchni.

Kontener gastronomiczny może mieć dowolny rozmiar. Co więcej, taki obiekt da się również powiększyć w późniejszym czasie, dołączając do niego kolejny moduł. Pozwala to na dostosowanie wyposażenia restauracji do zmieniających się potrzeb – ograniczeniem jest jedynie wielkość działki, na której stoi konstrukcja. Kontener można też łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce.

Kontener gastronomiczny a prawo

Podobnie jak w standardowych restauracjach, do prowadzenia biznesu gastronomicznego w kontenerze wymagane jest pozwolenie Sanepidu. Przedstawiciele tej instytucji odwiedzają lokal i sprawdzają, czy spełniono wszystkie wymogi higieniczne i sanitarne. Specjaliści weryfikują też książeczki sanepidowskie pracowników, orzeczenia lekarzy medycyny pracy oraz zgodność z przepisami BHP. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku odbioru można legalnie prowadzić działalność w kontenerze.

Jeśli chodzi o samo postawienie kontenera, pozwolenie nie jest wymagane w sytuacji, gdy planujesz korzystać z niego w jednym miejscu nie dłużej niż przez 180 dni ciągiem. Oznacza to, że w przypadku działalności sezonowej nie trzeba załatwiać żadnych zezwoleń (o ile po sezonie kontener zostanie przeniesiony w inną lokalizację). W sytuacji, gdy chcesz pracować w jednym miejscu dłużej niż przez pół roku, musisz złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie na budowę w urzędzie miasta, gminy lub starostwie powiatowym.

Wniosek powinien zawierać:

  • projekt budowlany kontenera,
  • zgodę właściciela sieci na postawienie obiektu,
  • opinię od straży pożarnej oraz Sanepidu,
  • opinię geologa lub geotechnika,
  • potwierdzenie prawa do dysponowania daną nieruchomością (np. własność lub dzierżawa),
  • dowód wniesienia opłaty administracyjnej,
  • zaświadczenie o lokalnych warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest tymczasowe przeniesienie kontenera przed upływem 180 dni, a potem przywrócenie go na poprzednie miejsce. Można też wynająć miejsce na działce, która jest już objęta pozwoleniem na budowę.

Czy restauracja w kontenerze ma sens?

Prowadzenie restauracji w kontenerze to tańsza i wygodniejsza alternatywa dla wynajmu lokalu w budynku. Obiekt można przenosić tam, gdzie obecnie popyt jest największy. W każdej chwili można go też rozbudować o dodatkową przestrzeń. Nie trzeba płacić za wynajem lokalu, a wyposażenie można dostosować do własnych potrzeb. Formalności również nie stanowią większego problemu – nie różnią się mocno od tych, które obowiązują w przypadku klasycznych lokali gastronomicznych.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 3 Średnia: 4.3]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *