Kapitał własny – oszczędności na własny biznes

Przedstawiam kolejny artykuł z serii Finansowanie firmy: Kapitał własny. W poprzednim artykule: Źródła finansowania działalnosci zostały przedstawione różne formy finansowania własnej działalności gospodarczej. Od dziś będę prezentował bardziej szczegółowo wszystkie źródła finansowania własnego biznesu.

Analiza zapotrzebowania na kapitał

Planując otworzenie własnej firmy niezbędne jest przeanalizowanie własnej sytuacji finansowej i obliczenie własnego kapitału. Własny kapitał to wszystkie wolne własne środki finansowe jakie możemy przeznaczyć na otworzenie firmy. Są one pierwszym źródłem finansowania jakie powinniśmy brać pod uwagę.

Ze względu na ryzyko towarzyszące prowadzeniu działalności lepiej postawić na własne środki niż środki obce. Czasem ze względów podatkowych lepiej finansować działalność ze środków zewnętrznych, lecz to jest temat na oddzielny artykuł.

Zalety kapitału własnego

Posiadając kapitał własny, czyli prywatne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możemy zarejestrować własną firmę niemalże z dnia na dzień. Oczywiście w zależności od rodzaju planowanej działalności będzie nam potrzebna bardzo różna kwota.

Jeżeli planujemy zakup maszyn lub urządzeń potrzebnych do pracy, to prawdopodobnie nie obejdzie się bez poszukiwań dodatkowych źródeł finansowania. Ale nawet wówczas wkład własny w postaci oszczędności może nam dać dużo większą swobodę w dysponowaniu finansami powstającej firmy.

Chociaż z pozoru wszystko w tym temacie może się wydawać proste, trzeba jednak pamiętać, że jako przedsiębiorców obowiązują nas pewne definicje. Używane w języku prawnym pojęcie „kapitał własny” pochodzi ze strefy teorii rachunkowości i oznacza wkład, który stanowią fundusze własne, zgromadzone przez właściciela lub firmę w momencie jej założenia. Warto zdawać sobie sprawę, że w rożnych rodzajach firm inaczej rozumie się to pojęcie. W przypadku rejestracji spółek, kapitał własny może być postrzegany jako zobowiązanie właścicieli, a więc kwotę ich wkładu w start firmy. W przypadku gdy właścicielem firmy jest jedna osoba, sytuacja jest o wiele bardziej klarowna.

Źródła pieniędzy, które odłożymy na zarejestrowanie i prowadzenie działalności mogą być bardzo różne. Dochód z pracy, spadek, pieniądze pochodzące ze sprzedaży – to tylko niektóre sposoby na zgromadzenie oszczędności. Warto jednak wiedzieć wcześniej jakiego rzędu kwota jest nam potrzebna na start. Bez tego trudno ocenić czy już jesteśmy gotowi do otwarcia firmy.

Kiedy niezbędny jest kapitał własny?

Wkład własny bywa niekiedy potrzebny przy niektórych rodzajach współfinansowania. Przykładem mogą być dotacje z Unii Europejskiej, które wymagają od składającego wniosek wykazania 30% wartości prezentowanego projektu. Z takich funduszy otrzymuje się finansowanie jedynie 70% potrzebnej kwoty.

Jeżeli jesteśmy w stanie samodzielnie sfinansować założenie nowej firmy, a na dodatek jest ona w stanie szybko przynieść pierwsze dochody, możemy mówić o sporym szczęściu, dlatego że należymy wówczas do grupy ludzi, którzy zaczynają pracować bez brzemienia, jakim są wszelkiego rodzaju kredyty i pożyczki. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, musimy poszukać innych źródeł finansowania, czy to dotacji czy też różnego rodzaju kredytów.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *