Źródła finansowania działalności

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas planowania nowego biznesu, zaraz po znalezieniu dobrego pomysłu na biznes, jest dobór odpowiedniego źródła finansowania działalności. To pieniądze, które inwestujemy na starcie są wyznacznikiem sukcesu komercyjnego.

Główne źródła finansowania działalności to:

źródła finansowania działalności

Pierwszym i podstawowym źródłem finansowania działalności gospodarczej mogą być oczywiście nasze własne pieniądze. Najczęstszym sposobem na pokrycie podstawowych potrzeb, zwłaszcza w przypadku małej firmy, jest samofinansowanie. Chodzi tu o zaoszczędzone wcześniej pieniądze, które stają się rodzajem kapitału zakładowego. Rzadko jednak, szczególnie gdy mówimy o działalności rozpoczynanej przez ludzi młodych, stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy, tego rodzaju pieniądze wystarczają na rzeczywisty start. Warto wszak pamiętać również o tym, że aby firma zaczęła przynosić realne zyski, musi minąć jakiś czas. W tym okresie mamy już pewne zobowiązania, związane choćby z ubezpieczeniem, podatkami czy choćby rachunkami za telefon i internet. No i trzeba też przecież z czegoś żyć.

Startując z własną firmą można starać się o dotacje  na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy. Środki przeznaczone na tego typu dotacje są dystrybuowane w ramach programów, dlatego warto się dowiedzieć jakie programy są obecnie realizowane i jakie są terminy składania wniosków o dotację. Może się okazać, ze to do tych terminów będziemy musieli się dostosować, jeżeli zależy nam na uzyskaniu pozytywnej opinii jednostki przydzielającej pieniądze.

Inną formą dotacji, na jaką możemy liczyć, są fundusze unijne. Możemy liczyć na dotację z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Lokalni operatorzy na zlecenie wojewódzkich urzędów pracy prowadzą konkursy, w których przyznawane są dotacje. Musimy jednak nie tylko poznać terminy, ale również tematy tych konkursów.

Jeżeli jednak nie możemy czekać z otwarciem własnej firmy do czasu ogłoszenia i rozpatrzenia kolejnego konkursu ma dotację, pozostaje nam poszukanie banku, który da nam kredyt na rozpoczęcie działalności. Warto porównywać warunki oferowane przez banki, ponieważ tylko dzięki temu będziemy w stanie wybrać najlepszą dla naszej firmy ofertę.

Niektóre firmy, zajmujące się udzielaniem pożyczek, mają w swojej ofercie również dla powstających właśnie firm. Można się o nie starać również do 12 miesięcy po zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej.

Dodatkowy kapitał potrzebny jest nie tylko na starcie działalności. Jeśli firma rośnie i pojawiają się nowe potrzeby finansowe, wówczas również warto rozejrzeć się za zewnętrznymi źródłami finansowania.

Podczas planowania biznesu, a konkretniej podczas planowania finansów naszego przedsięwzięcia należy uwzględnik koszt pieniądza, czyli odsetki, które stanowią koszt uzyskania przychodu. Odsetki od kredytu lub pożyczki można wliczyć w koszty i dzięki temu obniżyć podstawę do opodatkowania.

W kolejnych wpisach opiszę szczegółowo każde z wyżej wymienionych źródeł finansowania działalności gospodarczej by osoby planujące otworzyć własny biznes mogły poznać wady i zalety poszczególnych źródeł.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 5 Średnia: 4.2]

Podobne pomysły na własny biznes

No Responses

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *