30 pomysłów na biznes na wsi

Pomysły na biznes na wsi przedstawione w tym artykule są przeznaczone dla osób, które mieszkają na wsi lub w małym mieście. Także dla osób, które chętnie by się tam przeprowadziły.

Mimo ograniczonych możliwości istnieje wiele sposobów na zarabianie pieniędzy w małych miejscowościach.

Sprawdź poniższe pomysły na biznes na wsi i w małych miastach. Otworzenie własnego biznesu w małej miejscowości posiada swoje zalety.

Po pierwsze, biznes na wsi wymaga niższego kapitału początkowego, aby rozpocząć działalność gospodarczą.

Po drugie, w małym miasteczku lub na wsi łatwiej jest zorganizować biznes ponieważ większość osób zna się nawzajem. Faktem jest, że gospodarka na obszarach wiejskich gospodarka działa na zwolnionych obrotach.

Również infrastruktura transportowa, techniczna, jak i ekonomiczna (czyli dostęp do usług finansowych, doradczych, księgowych itp.) jest na niższym poziomie niż w dużych miastach.

Trzeba jasno powiedzieć, że obszary wiejskie posiadają dużo ograniczeń. Natomiast trzeba sobie z tym radzić i znaleźć zalety prowadzenia biznesu na wsi i działać.

Pomysły na biznes ma wsi. Hodowla koni lub małych kucy może być ciekawym pomysłem dla osób na wsi. Fot.

Pomysły na biznes ma wsi. Hodowla koni lub małych kucy może być ciekawym pomysłem dla osób na wsi.
Fot. pl.freepik.com/

Istnieje wiele branż, w których można uruchomić własną działalność na wsi lub w małym mieście, rolnictwo to tylko jedna z nich. Wiedza, jak rozpocząć działalność gospodarczą będzie bezużyteczna, jeśli nie posiadasz dobrego pomysłu na biznes. Zanim cokolwiek zdecydujesz, upewnij się że wszystko masz już zaplanowane i odpowiednio przemyślane.

Pomysły na biznes na wsi

1. Wytwarzanie produktów ekologicznych

Pomysły na biznes ma wsi - ekologiczne produktyProdukcja i sprzedaż owoców i warzyw, które są wolne od substancji chemicznych mogą być bardzo dochodowe, jeśli wykonywane są we właściwy sposób. Przyczyną tego jest to, że konsumenci coraz częściej przywiązują uwagę do swojego zdrowia, a w szczególności do żywności jaką spożywają.

Ten nowy trend stwarza niesamowitą szansę dla Ciebie. Możesz rozpocząć lokalną firmę produkującą żywność organiczną: warzywa, owoce, ale również żywność nieznacznie przetworzona z twoich produktów np. sosy lub przysmaki.

Swoje produkty możesz sprzedawać swoje produkty jako ekologiczne uzyskując certyfikat bądź rezygnując z urzędowych formalności.

W tym drugim przypadku będziesz musiał udowodnić swoim klientom, że twoja żywność jest naprawdę ekologiczna. Możesz to zrobić przedstawiając proces uprawy warzyw i owoców, a nawet pokazując im swoją plantację.

2. Firma budowlana

Jeśli znasz się na stolarce i budowlance, ten pomysł jest idealny dla Ciebie. Na obszarach wiejskich, rolnicy i właściciele domów, zazwyczaj nie posiadają odpowiednich umiejętności do budowy budynków gospodarczych i remontów budynków mieszkalnych.

3. Firma sprzątająca

Gospodarstwa rolnicze często potrzebują dodatkowych rąk przy sprzątaniu. Popyt na usługi sprzątania rośnie również w małych miastach. Jako właściciel małej firmy sprzątającej powinieneś pomyśleć o pakietach sprzątania rozliczanych w ujęciu tygodniowym lub miesięcznym.

Usługi sprzątania możesz zaproponować mieszkańcom twojej miejscowości, może to być mycie okien, trzepanie dywanów, pranie i prasowanie, generalne sprzątanie np. jesienno-wiosenne porządki. Warto popytać sąsiadów i znajomych czy mają jakieś problemy ze sprzątaniem i czy za opłatą mógłbyś im pomóc.

Więcej podobnych pomysłów:

4. Miejscowy bar/gastronomia

Otwarcie lokalnego baru lub małej gastronomii to dobry pomysł dla osób aktywnych i posiadających umiejętności kulinarne.

Osoby mieszkające na wsi często nie mają dostępu do usług gastronomicznych, stanowi to niezłą niszę, którą warto przeanalizować.

 5. Hodowla ekologicznych jaj kurzych

Jaja od kur karmionych naturalną trawą zaczynają być coraz częściej poszukiwanymi produktami. Zmiana myślenia ludzi o cywilizowanym traktowaniu zwierząt.

Do otworzenia tego biznesu nie potrzebujesz dużego gospodarstwa, wystarczy kilku-kilkunastoarowe, na którym znajdzie się kurnik i wybieg. Zanim rozpoczniesz hodowle jaj sprawdź koniecznie możliwości realizacji oraz wymogi sanitarne i weterynaryjne.

6. Mleko z automatów

Mleko z automatów to nowy trend na rynku mleczarskim. Otwieranie tego biznesu przeznaczone jest dla hodowców krów mlecznych.

Mogą go rozpocząć również osoby nie mające krów, ale mające kontakty z właścicielami. Wtedy my zajmujemy się tylko budową sieci dystrybucji mleka prosto od krowy. Mleko z automatów to jeden z wielu pomysłów na biznes vendingowy.

Zobacz również: Pomysły na Biznes w Internecie 

7. Uprawa papryczek chili

Mimo, że klimat w Polsce nie do końca sprzyja uprawie papryczek chili, to jeśli posiadamy szklarnie możemy posiadać całkiem ciekawy biznes.

Papryczki chili potrzebują dużo światła słonecznego i żyznej gleby. Swoje produkty możemy sprzedawać w sklepach spożywczych, targach lub przerabiać na gotowe przystawki, np. papryczki marynowane, itp.

8. Ogród z herbatą

Podobnie jak poprzedni pomysł uprawa herbaty jest dość wymagająca, jednak jeśli lubisz się tym zajmować, ten pomysł ma szansę na sukces.

Biznes ten jest przeznaczony raczej dla pasjonatów herbaty, którym ten biznes będzie dawał satysfakcję. Do uprawy herbaty będziesz potrzebować sporego ogrodu, odpowiedniej gleby w zależności od odmiany oraz naturalnie sadzonek herbat.

9. Kemping

Kemping do dobry pomysł na biznes na wsi, która jest położona w atrakcyjnym turystycznie regionie. Otworzenie kempingu nie jest trudne wystarczy spory plac, na którym można zaparkować samochodem z przyczepą kempingową i miejsce na rozbicie namiotu.

Kemping lepszej jakości powinien posiadać toalety dla odwiedzających, w których w cywilizowanych warunkach można załatwić swoje potrzeby. Przy okazji prowadzenia kempingu można spróbować otworzyć minicatering dla odwiedzających nas gości.

10. Hodowla drzewek Bonsai

Foto: http://commons.wikimedia.orgNa rynku rośnie nisza sprzedaży drzewek Bonsai. Aby otworzyć taki biznes powinieneś posiadać podstawy wiedzy na temat hodowli tych roślin, a także nie zbędne zasoby, przede wszystkim miejsce, gdzie drzewka będą przechowywane.

Drzewka Bonsai wymagają cierpliwości, dokładności i przede wszystkim pasji w opiekowaniu się tymi pięknymi roślinkami.

Foto: http://commons.wikimedia.org

 

11. Minikolonie dla dzieci

Ciekawym pomysłem jest prowadzenie minikolonii dla dzieci. Takie usługi najlepiej prowadzić dla małych grup kilkuosobowym. Zapewnienie noclegów, wyżywienia oraz dostarczenie rozrywek to minimum.

fot. unsplash.com

Pomysł na biznes na wsi: minikolonie dla dzieci. fot. Unsplash.com

Fajnym pomysłem byłoby zaproponowanie tematycznych dni na każdy dzień pobytu.

Np. pierwszego dnia dzień wiejski, czyli dzieci zapoznają się z życiem na wsi.

Drugi może być dzień rzemiosła. Dzieci zapoznają się z różnymi sposobami wytwarzania różnych przedmiotów i narzędzi.

Trzeci dzień może być dniem zwierzaka. W ten dzień dzieci dowiedzą się wszystkiego o różnych zwierzętach mieszkających na wsi, a także na polach i w lasach.

Pozostałe dni możesz samodzielnie wymyślić, albo dostosować do zapotrzebowania.

12. Hodowla koni

Jeśli posiadasz sporo ziemi, a także doświadczenie w opiece nad końmi, ten pomysł jest dla Ciebie.

Prowadzenie własnej stadniny to nie tylko prowadzenie biznesu, ale również pasja i przygoda.

Ten pomysł nie jest dla wszystkich, tylko dla osób, które naprawdę kochają te zwierzęta.

13. Uprawa borówek amerykańskich

pomysły na biznes uprawa borówek

Uprawa borówek amerykańskich to pomysł na biznes na wsi wymagający sporych nakładów finansowych.
Fot. Unsplash.com

Uprawa amerykańskich borówek to pomysł dla osób o dużym kapitale, ponieważ by rozpocząć ten biznes musisz mieć duży areał ziemi uprawnej oraz pieniądze na sadzonki.

Popyt na borówki amerykańskie wciąż rośnie, dlatego nawet przy zwiększonej produkcji zapewnia ona sowite zyski.

Jak podaje serwis Farmer.pl “koszt założenia 1 ha plantacji borówki wysokiej może wynieść nawet 80 tys. zł, to eksperci i plantatorzy są zgodni co do tego, że biznes ten się opłaci i jeszcze w najbliższych latach będzie przynosił zyski producentom.”

14. Uprawa żurawiny

Uprawa żurawiny to pomysł podobny do powyższego. Z tym, że upraw żurawiny w Polsce jest wyjątkowo mało.

Wadą tego pomysłu jest wysoki kapitał na start (koszty założenia plantacji ok. 50-60 tys. zł/ha) i specjalne wymagania glebowe:  kwasowość od 3 do 3,5 ph.

Pierwsze plany pojawiają się po 3 latach, ale optymalne pojawiają się dopiero po 5 latach. Z planacji można zebrać ok 8 ton żurawiny. Na terenach bagiennych do 16 ton.

Ceny żurawiny wahają się od 11 do 14 zł/kg. Można również sprzedawać przetwory z tych owoców: dżemy, soki, albo nawet nalewki.

15. Wioski tematyczne

Różnicowanie działalności na terenach wiejskich powoduje, że coraz więcej miejsca jest na usługi. Jednym z najciekawszych pomysłów jest otworzenie wioski tematycznej.

Wioska tematyczna może być jedną z możliwości poprawy sytuacji mieszkańców. Szczególnie w przypadku wsi oddalonych od miast i dobrych dróg pozbawionych wyjątkowych atrakcji turystycznych .

Otworzenie i prowadzenie wioski tematycznej jest bardzo atrakcyjny pomysł na biznes na wsi, gdzie nie ma nic ciekawego, gdzie nie ma perspektyw.

wioska tematyczna pomysł na biznes

Wioska tematyczna Park Jurajski w Bałtowie. Fot. Wikipedia.org

Jednym z najlepszych przykładów jest Park Jurajski w Bałtowie w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego. Stworzony został w 2004 roku park po odkryciu w obecnych tam skałkach jurajskich śladów dinozaurów.

Dzięki temu biedna gmina zaczęła się prężnie rozwijać. Rocznie Park Jurajski odwiedza ponad 200 000 osób.

Jako inne przykłady można podać:

 • wioska hobbitów w Sierakowie,
 • wioska bajek i rowerów w Podgórkach,
 • wioska labiryntów i źródeł w Paprotach,
 • wioska chlebowa (Jania Góra),
 • wioska grzybowa (Krzywogoniec).

16. Uprawa kwiatów

Uprawa kwiatów to przedsięwzięcie typowo rolnicze związane z uprawą ziemi. Jednak warunki w porównaniu z hodowlą trzody chlewnej wyjątkowo bardzo komfortowe.

I zapachy ładniejsze.

Warunkiem prowadzenia tego typu biznesu jest posiadanie dużych zasobów:

 • ziemi uprawnej,
 • kapitału finansowego na sadzonki,
 • kapitału ludzkiego w postaci pracowników znających się na uprawach.

W Polsce jednym z większych zagłębi upraw kwiatowych są okolice Końskowoli koło Puław, gdzie odbywa się święto róż.

17. Ręcznie robione ozdoby

Bardzo fajnym i dającym satysfakcję jest rękodzieło.

Sprzedaż takich wyrobów, jak robione na drutach czapki i szaliki, ręcznie wykonana biżuteria czy haftowane serwetki może przynieść niesamowite dochody.

Chyba nie powiesz mi, że poniższe dzieła sztuki nie są super?

Rękodzieło jako pomysł na firmę na wsi.

Rękodzieło jako pomysł na firmę na wsi.

Dzięki temu coś, co dla wielu jest pasją i robią to wieczorami, podczas oglądania serialu w telewizji, może się stać również źródłem dochodu. Oczywiście poważny dochód możemy osiągnąć jedynie wówczas, gdy pracy tej poświęcimy odpowiednio dużo czasu i energii.

Poza tym wyroby te trzeba jeszcze sprzedać.

Polecam zajrzeć na te strony jeśli będziesz chciała sprzedawać swoje małe dzieła sztuki:

18. Survival na wsi

Wieś to bardzo dobra lokalizacja dla biznesu survivalowego.

Stworzenie toru przeszkód, gdzie trzeba się wspinać, czołgać i pokonywać różne przeszkody to dobry pomysł biznesowy. Warto przygotować różne o różnej trudności.

W swojej szkole przetrwania możesz proponować:

 • budowa szałasów i noclegi pod gołym niebem,
 • rozpalanie bezpiecznych ognisk,
 • naukę udzielania pierwszej pomocy (NIGDY za wiele),
 • zdobywanie wody i żywności,
 • samodzielne przygotowanie posiłków,
 • budowa filtrów do wody oraz lodówek traperskich, czy też
 • rozpoznawanie jadalnych grzybów i roślin,

19. Agroturystyka

Pomysły na biznes ma wsi agroturystyka

Pomysły na biznes ma wsi: Agroturystyka to najbardziej popularny pomysł

Agroturystyka to najczęściej realizowany pomysł na biznes na wsi. 

Wysokość inwestycji zależy od planowanej inwestycji. Jeśli chcemy obsłużyć dużą liczbę gości oraz stworzyć im bardzo komfortowe warunki koszty mogą sięgać nawet 200 tys. zł.

W przypadku dostosowania nie zagospodarowanych pomieszczeń na pokoje na wynajem koszty będą niższe.

Poza wynajmem pokoi, warto gości nakarmić i zapewnić im atrakcje, wynajem rowerów i podstawowego sprzętu sportowego (piłki, badminton) to minimum.

Można zorganizować przejazd na quadach, naukę jazdy konnej, oczywiście wieczorne ogniska, a także wynajem kajaków lub pokaz wytwarzania lokalnych potraw lub rzemiosła.

Możliwości jest wiele wszystko zależy od tego jaką wartość stworzysz dla swoich klientów.

Więcej zasobów:

20. Meble na zamówienie

Polska jest jedną z największych potęg meblarskich.

Jednak w polskich domach wciąż zalegają stare 30 letnie meble.

Ciekawą opcją dla osób mieszkających na wsi i lubiących pracę w drewnie jest produkcja mebli na zamówienie.

Jedną z możliwości jest produkcja mebli na wymiar. Klientami są najczęściej posiadacze nowych mieszkań oraz osoby, które robią gruntowne remonty w swoich mieszkaniach.

Meble kuchenne oraz łazienkowe, a także szafy z drzwiami przesuwnymi to produkty, które cieszą się największą popularnością.

Drugim rozwiązaniem jest tworzenie standaryzowanych produktów: szafek, szaf, komód, stołów, krzeseł i stolików. Ceny w tym przypadku będą niższe, ale może być łatwiej ze znalezieniem klientów.

Koszty inwestycji zależą od jakości maszyn które należy kupić. Cena metra szafek kuchennych zależy od użytego materiału.

21. Salon fryzjerski

Pomimo dużej konkurencji, ten pomysł na biznes na wsi jest dochodowy, a na wsi może być prawdziwym hitem.

W Polsce działa blisko 27 tys. salonów fryzjerskich,
a wartość rynku szacowana jest na 4 miliardy złotych.

W zależności od wyposażenia inwestycja może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku posiadania własnego lokalu na pewno będzie taniej.

Jedną z ciekawych opcji jest otworzenie mobilnego salonu fryzjerskiego, czyli świadczenie usług u klienta. Odpadają wtedy koszty wynajmu i wyposażenia lokalu.

Powiększając ofertę o usługi kosmetyczne, można zwiększyć swoje przychody.

22. Park linowy

Coraz bardziej popularne na terenach wiejskich są parki linowe.

Różne trasy na różnych wysokościach to podstawa tego biznesu. Najniższe znajdują się tuż nad ziemią, nawet kilkadziesiąt centymetrów, specjalnie dla maluchów.

Najwyższe dla doświadczonych nawet na wysokości 10 m.

Jeśli o wymagany kapitał to trzeba mieć co najmniej 50 000 zł, ale inwestycja może zwrócić się już po roku.

23. Produkcja altan, ławek i huśtawek

Produkcja drewnianych ławek i huśtawek to pomysł podobny do produkcji mebli.

Biznes typowo dla mężczyzn, choć nie tylko. Jeśli jesteś kobietą i lubisz ciężką pracę to ten pomysł jest również dla Ciebie.

Aby uruchomić ten biznes potrzebujesz narzędzi i wiedzy jak się nimi obsługiwać. Niezbędne będzie również pewne doświadczenie w stolarce.

Na początku warto zaproponować swoje usługi sąsiadom i znajomym, a następnie ofertę skierować na szerszy rynek. Po zdobyciu pierwszych klientów, ich opinie i zdjęcia wykonanych prac możesz opublikować na swojej stronie internetowe i udostępniać dalej poprzez serwisy społecznościowe.

24. MINI ZOO

Prowadzenie własnego mini zoo na wsi to ciekawy pomysł dla osób, które uwielbiają zwierzęta.

Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom, wystarczającej żywności oraz dbać o ich zdrowie i samopoczucie. Ważna jest również stała opieka weterynaryjna.

Kapitał początkowy to minimum 30 tys. zł. Część można pozyskać z funduszy unijnych. Można również spróbować uzyskać dotację z Urzędu Pracy jeśli jesteś bezrobotny.

Jakie zwierzęta można hodować?

Mogą to być kozy, owce, króliki, świnki wietnamskie, daniele, zające, bażanty, pawie albo bardziej egzotyczne typu strusie czy lamy.

25. Dom weselny

Branża weselna nadal się rozwija. W nie których przypadkach domy weselne mają rezerwacje na dwa lata w przód.

Dlaczego na wsi warto otworzyć dom weselny.

Przede wszystkim dlatego, że na wsi nie występuje konkurencja ze strony miejskich restauracji i hoteli.

Drugą przyczyną jest to, że na terenach wiejskich łatwiej stworzyć bardzo atrakcyjne otoczenie.

W jednym z domów weselnych, którym kiedyś byłem obok domu weselnego założona prawdziwe mini zoo. Hodowano tam Daniele, pawie i inne dzikie ptaki. Niedawno przejeżdżałem obok tego domu weselnego i zobaczyłem, że tam jest park linowy.

Biznes weselny jest bardzo kapitałochłonny, oczywiście na początku. Zyski jednak są regularne, jeśli tylko postawimy na jakość.

26. USŁUGI GARNCARSKIE

Na tradycyjną ceramikę popyt będzie zawsze. Ceramika wyrabiana z gliny może być przeznaczona na potrzeby użytku codziennego lub na cele dekoracyjne.

Produktów jakie możesz wykonać z ceramiki jest cała masa np. filiżanki, kubeczkiem talerzyki, itp. Możesz również wykonywać okolicznościowe pamiątki dla turystów lub naczynia ozdobne.

Wytworzony towar możesz sprzedawać bezpośrednio z warsztatu, na pobliskim targu. Możesz również spróbować sprzedawać swoje produkty do sklepów z pamiątkami lub przez internet. Linki do serwisów podałem wyżej.

Przedmioty, które posiadają charakterystyczne lokalne lub regionalne wzornictwo są bardzo chętnie kupowane.

27. PRODUKCJA I SPRZEDAŻ MIODU

pomysły na biznes produkcja miodu

Pomysły na biznes ma wsi: Agroturystyka to najbardziej popularny pomysł

Ze względu na swoje właściwości spożywcze i lecznicze miód jest jednym z najbardziej popularnych produktów naturalnych.

Można go kupić w beczkach od producentów, a następnie rozlewać do mniejszych, szklanych opakowań na potrzeby sprzedaży detalicznej.

Można zrobić to samo z miodem produkowanym we własnej pasiece. Trzeba go odpowiednio oznakować.

Miód mogą kupić od Ciebie małe hurtownie oraz sklepy spożywcze. Możesz sprzedawać go również na targach i festynach.

Za lepsze rodzaje miodu np. spadziowy, możesz więcej pobierać od klientów. Nie bez znaczenia będzie napisanie na opakowaniu zalet miodu i możliwości jego zastosowania.

28. PRODUKCJA WYROBÓW Z WIKLINY

Wyroby wiklinowe są wciąż bardzo popularne. Zręczne i silne palce oraz odrobina cierpliwości to cechy, które pozwolą na profesjonalne wyplatanie wyrobów wiklinowych.

Użytkowe kosze na ziemniaki, grzyby czy ozdobne koszyki na drobne przedmioty w domu ciągle znajdują nabywców.

Zanim zaczniesz wyrabiać większe meble wiklinowe przećwicz na mniejszych (np. kwietniki czy stołeczki). Kosze o ciekawych kształtach i łączone z innymi materiałami lub wplatanymi ozdobami osiągają wysokie ceny.

Jak myślisz, kto kupuje takie produkty?

29. HODOWLA RYB W STAWACH

Jeżeli w pobliżu Twojego domu są niezagospodarowane stawy, a Ty możesz i chcesz je wydzierżawić albo już jesteś ich właścicielem, to wykorzystaj je na produkcję ryb.

Najczęściej tradycyjnie hoduje się karpia, ale można też hodować inne gatunki ryb. Ryby są chętnie kupowane przez cały rok, jednak najwięcej sprzedasz sezonowo przed Bożym Narodzeniem.

Twoimi klientami mogą być zarówno sąsiedzi, jak i mieszkańcy pobliskich miejscowości, którzy mogą kupić u Ciebie ryby bezpośrednio. Możesz również współpracować z lokalnymi sklepami spożywczymi, przy którym wspólnie z jego właścicielem możesz zorganizować punkt sprzedaży ryb z blaszanego basenu.

Takie dobrze zorganizowane “wyjście do klienta” daje szansę zwiększenia dochodów ze sprzedaży wyprodukowanych przez Ciebie ryb.

30.ZBIERANIE ZIÓŁ I ROŚLIN

Mam nadzieje, że podobały Ci się poprzednie pomysły na biznes na wsi ponieważ ten jest ostatni.

Na polach i łąkach, w lesie i ogrodzie rosną rośliny, które w całości lub części nadają się do wykorzystania w celach medycznych.

Można zbierać takie rośliny jak np. mniszek lekarski, czarny bez, kora dębu, kasztany, kozłek lekarski, kwiat lipy i wiele innych. Zanim zaczniesz zbierać zioła powinieneś nabyć odpowiednią wiedzę, żeby umieć je rozpoznać, wiedzieć, kiedy je zbierać, jak przechowywać, do czego służą.

Skupem zajmują się duże firmy zielarskie i farmaceutyczne. Można również spotkać mniejsze przedsiębiorstwa specjalistyczne, które zazwyczaj są zainteresowane tylko wybranymi  surowcami.

To doskonała okazja do zarobku dla kogoś, kto lubi przyrodę, zna się na roślinach i ich właściwościach, wie kiedy należy je zbierać  i na dodatek lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

PODSUMOWANIE

Pomysły na biznes na wsi przedstawione w artykule są nie tyle ściągawką do wykorzystania, lecz po prostu inspiracją.

Każdy pomysł należy dobrze sprawdzić przed wdrożeniem.

Kluczem do sukcesu jest sprawdzenie pomysłu przed wdrożeniem – znalezienie pierwszych klientów.

Następnie trzeba cały czas pracować nad tym by klienci byli nie tylko zadowoleni, ale również zaskoczeni obsługą i jakością

Jeśli posiadasz inne pomysły na biznes na wsi
napisz w komentarzu poniżej.

Polecane artykuły:

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 6 Średnia: 4.2]

Podobne pomysły na własny biznes

5 komentarzy

 1. artoffoto.eu
 2. kathyleonia
 3. Marta Frol
  • Bartłomiej Jakubowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *