Przemysł budowlany nieustannie się rozwija. Nie chodzi tu jedynie o usługi budowlane, dotyczące skomplikowanych prac ziemnych, ale też o prace wykończeniowe w domu u klienta. Rośnie więc proporcjonalnie do popytu sprzedaż pojazdów budowlanych oraz ich wynajem. W takiej sytuacji zakładanie swojego biznesu, związanego z szeroko pojętą budowlanką, jest na przysłowiowym topie.
Zawartość strony
Usługi minikoparką jako pomysł na biznes – czy to się opłaca?
Co więcej, potrzeba też więcej wykwalifikowanych pracowników, bo mimo ciągłego rozwoju przemysłu nie tak łatwo znaleźć solidną firmę na rynku. Jeśli myślisz poważnie o założeniu własnej działalności gospodarczej w tej branży, warto zaryzykować. Wystarczy, że masz smykałkę do budowlanki, ciekawy pomysł na biznes i trochę odwagi, aby samodzielnie „coś rozkręcić”.
Oczywiście nie musisz brać całej odpowiedzialności na swoje barki, angażując w swoją działalność wspólników. Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma mieć firma, ile chcesz przeznaczyć na nią funduszy i na jaką skalę chcesz prowadzić usługi budowlane.
Usługi budowlane minikoparką – świetny sposób na biznes
Na początku możesz zacząć od inwestycji w minikoparkę, czyli mały sprzęt budowlany, służący do wykonywania nieskomplikowanych robót ziemnych, ale też innych, np. przeładunkowych, na niewielkiej powierzchni. Właśnie to jest najważniejszy atut tego biznesu – minikoparka wjedzie prawie wszędzie, nawet na bardzo wąską działkę, a co najważniejsze, nie spowoduje dużych zniszczeń terenu. Wykonanie takich prac za pomocą dużej koparki byłoby niemożliwe.
Druga ważna kwestia wiąże się z niewielkimi nakładami na taki biznes. Na początku nie musisz mieć wiele, aby zacząć zarabiać. Nie będziesz też potrzebować kupna czy wynajmu lokalu, a twój punkt dowodzenia może się znaleźć w zaciszu czterech ścian twojego domu. Wystarczy wygodny fotel, praktyczne biurko i komputer z dostępem do Internetu.
Za prowadzeniem usług minikoparką przemawia też fakt wielu możliwości zarobkowania. Minikoparka jest pojazdem budowlanym, który może by użyty do różnych prac, w zależności od tego, jaki osprzęt będzie do niej zamontowany. Wśród najpopularniejszych usług wykonywanych za pomocą takiej maszyny znajdują się m.in. wyburzenia, roboty ziemne, wywóz gruzu, odśnieżanie, profilowanie terenu i różne rozbiórki.
Minikoparka jest bardzo często zamawiana także ze względu na to, że nie osunie się pod nią grząski grunt. Doskonale więc spełnia swoje zadania na działkach i mniejszych placach, czyli tam, gdzie wielkogabarytowy sprzęt na pewno nie wjedzie.
Zanim zainwestujesz – zrób biznesplan!
Biznesplan to podstawowa kwestia, od której zaczyna się prowadzenie każdego biznesu. Jeśli dobrze go napiszesz, masz szansę na dofinansowanie z Unii Europejskiej na twoją działalność, ale też jest to dla ciebie wstępny i pomocny rekonesans działalności.
W biznesplanie powinien znaleźć się m.in. przekonująco napisany wstęp, w którym przedstawia się skrótowo wizję firmy, cele, informacje o kosztach i zwrocie z inwestycji. Kolejnym bardzo ważnym punktem biznesplanu jest ocena rynku i konkurencji. Musisz się zorientować, czy w twojej okolicy ktoś prowadzi podobną działalność.
Warto też wiedzieć, na jakie usługi jest największe zapotrzebowanie. Być może nie zrobisz w takiej lokalizacji biznesu na rozbiórkach czy wywozie gruzu, ale np. zapotrzebowanie na drobne roboty ziemne jest spore. Oczywiście najlepiej, jeśli zakres usług twojej formy będzie szeroki, wtedy zawsze możesz liczyć na więcej zleceń, nawet gdy w jednym segmencie będziesz tymczasowo bezrobotny. Kolejny bardzo ważny punkt biznesplanu to nakreślenie szczegółowo kosztorysu firmy – czyli czego będziesz potrzebować do rozwinięcia przysłowiowych skrzydeł.
Na pewno minikoparka i ewentualnie osprzęt potrzebny do wykonywania różnych zadań w terenie, są podstawą. Musisz też określić ilu pracowników będziesz zatrudniał – czy tylko ty, może pomocnik, czy też kilka osób. W koszty wlicza się także pieniądze potrzebne na zakup ubrań roboczych, kasku itd. dla operatorów koparki, materiałów eksploatacyjnych czy paliwa. Oczywiście w koszty możesz tez wliczyć branding i marketing – niezwykle potrzebne przy zakładaniu własnej działalności elementy. Firma musi mieć nazwę i trzeba się dobrze zareklamować.
Jak wiadomo, reklama jest dźwignia handlu i często bez ogłoszeń płatnych, plakatów, działań online i innych form marketingu trudno, szczególnie na początku, osiągnąć miarodajny sukces.
Gdzie kupić minikoparkę?
Mimo, że minikoparka nie jest tak droga, jak koparka czy inne ciężkie maszyny budowlane, to nie każdego stać na jej zakup od ręki. Dużo też zależy od tego, na jaki typ pojazdu i jakiej firmy się zdecydujesz. Możesz wybrać minikoparkę kołową lub koparkę gąsienicową.
Decydując się na dodatkowe urządzenia czy przystawki, wydasz na pewno więcej, ale jak wcześniej zostało wspomniane, zaproponujesz szerszy wachlarz usług. Druga kwestia dotyczy wyboru minikoparki nowej lub używanej. Nie warto czasami przepłacać, kiedy na rynku wtórnym dostane są często modele renomowanych firm w bardzo atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak kupować z pewnego źródła, by się później gorzko nie rozczarować.
Inną opcją jest wynajem minikoparki jeśli rozpoczynamy działalność. Wtedy nie ponosimy kosztów zakupu, tylko za wynajem na godziny, za które ostatecznie zapłaci klient.
Najlepiej zdecydować się na sprawdzony i bezpieczny portal z ogłoszeniami np. Truck.pl, gdzie można znaleźć bardzo lukratywne oferty. Za pomocą intuicyjnej wyszukiwarki można sprawnie odszukać interesujący nas sprzęt o określonych gabarytach. Znajdziesz tam używane minikoparki różnych firm, młodszych lub starszych roczników, po bardzo zróżnicowanych cenach.
Każde ogłoszenie jest opatrzone dokładnym zdjęciem i opisem, gdzie zaznaczone są najważniejsze parametry pojazdu. Będzie to np. szerokość minikoparki i łyżki, jej waga, czy głębokość wykopu. Co więcej, możesz otrzymać dofinansowanie także na sprzęt używany, wystarczy zrobić dobry research w Sieci i zaznajomić się z przepisami prawnymi. Tak czy inaczej, niezależnie od zasięgu twojej firmy i rodzaju wykonywanych prac, jest to biznes w obecnych realiach mocno opłacalny.
Wystarczy nabyć używany sprzęt, dobrze się zareklamować i zarabiać pierwsze pieniądze, a później rozszerzać w miarę możliwości i potrzeb zakres usług firmy.