Czy blat kuchenny kamienny to dobry wybór?

Kuchenny blat jest szczególnie narażony na zniszczenie. Ma kontakt z wodą, brudem, ostrymi narzędziami, środkami czystości. Z jakiego materiału go wykonać, by ładnie się prezentował i był trwały? Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są blaty kamienne. Jakie są ich zalety i wady?

Jaki blat kuchenny wybrać?

Blat to jeden z ważniejszych elementów zabudowy kuchennej. Od jego jakości zależy komfort pracy w kuchni oraz jej estetyka. Dobrze dobrany blat powinien nie tylko kolorystycznie i stylistycznie współgrać z frontami mebli i pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, ale też być wytrzymały. Kuchenny blat będzie miał bowiem do czynienia z wodą, żywnością, środkami czystości – musi być odporny na ich działanie, by długo zachował ładny wygląd.
Na rynku dostępne są blaty kuchenne z różnego rodzaju materiałów. Popularnością cieszą się blaty laminowane, które są niedrogie, ale mało odporne na wodę i zadrapania. Inną opcją są klasyczne blaty drewniane, które łatwo się wybarwiają i wymagają regularnej konserwacji. Alternatywą są coraz chętniej wybierane blaty kamienne.

Blat kuchenny kamienny – zalety i wady

Blaty kamienne mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo trwałe i odporne na różnego typu uszkodzenia: zadrapania, zarysowania, plamy. Na większości kamieni (wyjątkiem jest np. marmur) można bez obaw stawiać gorące naczynia. Są też bardzo odporne na wodę i nie niszczą się pod jej wpływem. W kamień można nawet wtopić zlew z tego samego materiału. Blat kuchenny kamienny prezentuje się bardzo stylowo i szlachetnie, nigdy nie wychodzi z mody. Pasuje do kuchni klasycznej oraz nowoczesnej, jest dostępny w szerokiej palecie kolorów.
Do minusów kamienia można zaliczyć wyższą niż w przypadku laminatu cenę, a także konieczność fachowego przycięcia i montażu. Blat z kamienia ma też chłodną powierzchnię, niezależnie od temperatury w kuchni. Decydując się na blat z tego materiału, warto też świadomie wybrać rodzaj kamienia – niektóre, jak na przykład marmur, wymagają szczególnego obchodzenia się z nimi i regularnej impregnacji.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *