Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Znaczna część turystów właśnie na wsi szuka spokojnego azylu, by podczas urlopu rzeczywiście się odprężyć i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku miasta. Korzystają na tym mieszkańcy terenów wiejskich, którzy dostrzegli w swoich gospodarstwach potencjał na zorganizowanie pensjonatów.
Gospodarstwa agroturystyczne w Polsce – statystyki
Dane dotyczące liczby gospodarstw agroturystycznych funkcjonujących w Polsce, jakie wskazuje GUS, mówią, że na terenie naszego kraju jest ich ponad 5 000. Inne źródła podają jednak, że tego rodzaju obiektów noclegowych może być nawet dwa razy więcej. Dla porównania, we Francji takich gospodarstw jest blisko 45 000.
Każdego roku gospodarstwa agroturystyczne realizują łącznie ponad 120 000 noclegów. Widać wyraźnie, że w naszym kraju trend na spędzanie wakacji na łonie natury dopiero zaczyna cieszyć się większym zainteresowaniem. Ich popularność wzrasta co rok o jakieś 7%. Gospodarstwa agroturystyczne dopiero teraz zaczynają się rozwijać i oferować turystom naprawdę godziwe warunki.
Dlaczego wybieramy wakacje na wsi?
Na tereny wiejskie przyciąga nas przede wszystkim cisza i bogactwo natury. Nie bez znaczenia jest również powszechny trend ekologicznego jedzenia. W czasach, w których wszystko faszerowane jest chemią, a w miastach panuje wszechogarniający smog, uciekamy w miejsca, których cywilizacja jeszcze nie zniszczyła.
Turystów ciekawi również życie na wsi. Podczas wakacji mogą podglądać i brać czynny udział w codziennych czynnościach, jakie wykonują rolnicy i właściciele miejsc agroturystycznych. Zbiory owoców sezonowych, karmienie zwierząt, ich dojenie czy przyrządzanie potraw z produktów, które dała sama natura, to jedne z największych atrakcji takich pobytów
Gospodarstwa agroturystyczne kontra hotele
Ciekawostką jest fakt, że kredyty dla rolników i dotacje w ramach rozwoju miejsc noclegowych na terenach wiejskich, sprawiły, że właściciele takich nieruchomości mogą dzisiaj proponować swoim klientom nie tylko komfortowe warunki, ale również szereg atrakcji.
Myli się ten, kto uznaje, że wakacji na wsi to tylko spacery po polach albo leniwe wylegiwanie się na łące. To również warsztaty garncarskie, obcowanie z lokalnym folklorem, hipoterapia, spływy kajakowe czy wycieczki bryczką. Ogromnym walorem są również nadal niższe ceny pobytów w gospodarstwach wiejskich aniżeli w eleganckich hotelach.
Czy agroturystyczny biznes jest dla każdego?
Zapewne łatwiej jest rolnikom, którzy na terenach wiejskich posiadają już własne gospodarstwa. Najczęściej kredyty dla rolników czy dofinansowanie unijne potrzebne jest wtedy na jego przystosowanie do atrakcyjnej oferty turystycznej. Rozbudowa istniejącej infrastruktury będzie wymagać niższych nakładów finansowych niż zakup ziemi i budowa gospodarstwa od podstaw.
Istniejące gospodarstwo rolne powinno być wyposażone w budynek mieszkalny z dostępem do podstawowych mediów. Konieczne są przynajmniej 2-3 wyposażone pokoje z łazienkami. Standardem jest też dostęp do kuchni. Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego ma wiązać się z rozwojem i biznesem, ale nie może zakłócać codziennego życia rolników. Jeśli nie ma ku temu odpowiednich warunków, niezbędne staje się pozyskanie środków finansowych na ich stworzenie.
Kredyty dla rolników jako wsparcie dla lokalnego biznesu
Niektóre banki komercyjne, które działają na rynku polskim, chętnie wspierają inicjatywy, których celem jest rozwój rodzimej wsi. Kredyty dla rolników mogą zostać udzielone na organizację gospodarstwa agroturystycznego i to na preferencyjnych warunkach.
Banki współpracują z ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). W ramach tej współpracy rolnicy mogą liczyć na tani kredyt – część raty odsetkowej spłacana jest przez Agencję. Tego rodzaju zobowiązania kredytowe udzielane mogą być na kwotę do nawet 8 milionów złotych, na wiele lat. Dzięki temu rolnik może liczyć na niskie, miesięczne raty.
Gospodarstwa agroturystyczne i wymogi formalne
Normą jest wpis do CEIDG oraz wpis do bazy noclegowej obiektów hotelowych, jaką prowadzi wójt. Ogromną zaletą dla małych gospodarstw agroturystycznych jest to, że są one zwolnione z konieczności wnoszenia opłat z tytułu podatku dochodowego. Dzięki temu oferowanie noclegów na wsi staje się opłacalną formą zarobku i pomysłem na intratny biznes.