Czy na rynku deweloperskim nie ma już miejsca na nowych inwestorów? Oczywiście, że jest! Chociaż nikt nie mówi, że to kaszka z mleczkiem, Ty też możesz zostać deweloperem. Jak?
Zawartość strony
Po pierwsze: Czy masz odpowiednie cechy?
Skoro sięgnąłeś po ten artykuł, to znaczy, że masz w sobie żyłkę do interesów i interesują Cię poważne, długoterminowe inwestycje. Zdajesz sobie też sprawę, że nie da się zarobić dużych pieniędzy bez starannego planu, wytrwałego zmierzania do celu, odporności psychicznej i nieustannego dążenia do pogłębiania wiedzy (chyba że odziedziczyłeś ogromny majątek w spadku po mitycznym wujku z Ameryki). Poza tym z jednej strony rozumiesz, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale nie powstrzymuje Cię to od chęci podjęcia go. Jednak z drugiej strony wiesz bardzo dobrze, że inwestor to nie hazardzista i ostatnia rzecz, którą mu brakuje, to rozsądek.
Czy zobaczyłeś siebie w czasie czytania? Jeśli tak, to świetnie – masz solidne podstawy do tego, żeby zostać deweloperem.
Po drugie: Czy masz odpowiednie środki?
Choć cechy charakteru i pewne predyspozycje są na starcie ważniejsze niż pieniądze, nie oznacza to, że da się zostać deweloperem bez pieniędzy. Twoje cechy charakteru i predyspozycje pomogą Ci je zdobyć, a następnie skutecznie zainwestować i pomnożyć. Tylko i wyłącznie dlatego kwestia posiadanych środków materialnych pojawia się w tym artykule na drugim, a nie na pierwszym miejscu. Nie musi to być ogromna gotówka, ale chociażby działka czy inna nieruchomość albo pozyskany inwestor, ale odpowiednie zaplecze finansowe to warunek konieczny, jeśli chcesz zostać deweloperem.
Po trzecie: Czy masz odpowiednie wykształcenie i certyfikaty?
Kwestia wykształcenia przyszłego dewelopera to z jednej strony sprawa prosta, a z drugiej trudna. Prosta, ponieważ w świetle prawa nie musisz posiadać określonego stopnia naukowego, tytułu czy certyfikatu, aby uprawiać zawód dewelopera – to prawda, że każdy może zostać deweloperem. Trudna, ponieważ rynek nieruchomości i inwestowanie jest… po prostu trudne. A może inaczej: To wymagające zajęcie. Bez wiedzy i doświadczenia, nawet jeśli doskonale spełniasz dwa pierwsze warunki, łatwo o popełnianie błędów, a co za tym idzie – stres, straty finansowe i sromotną klęskę.
Jak zdobyć tę wiedzę? Masz do wyboru kilka opcji:
- studia magisterskie z pokrewnych dziedzin, np. budownictwa, planowania przestrzennego, architektury, ale również ekonomii, finansów, marketingu i zarządzania, a nawet prawa,
- studia podyplomowe dla deweloperów (jeśli masz tytuł magistra),
- szkolenia i warsztaty deweloperskie w formie zajęć stacjonarnych i online, webinarów, indywidualnych konsultacji,
- samodzielne dokształcanie się, np. czytanie książek dla deweloperów i specjalistycznych blogów, słuchanie podcastów, kursy internetowe w formie nagrań.
Ze szkoleń i warsztatów deweloperskich warto korzystać na każdym etapie kariery jako inwestor nieruchomości. Dlaczego? Być może udało Ci się wybudować i sprzedać dom jednorodzinny, ale budowa osiedla, bloku czy zabudowy letniskowej albo flipowanie to co innego. Często warsztaty dotyczą nie tylko ogólnych informacji, jak zostać deweloperem, ale właśnie konkretnych rodzajów inwestycji. Zawsze warto posłuchać osób, którym takie inwestycje udało się zakończyć z zyskiem!
Po czwarte: Czy masz działalność gospodarczą?
Własna działalność gospodarcza (JDG lub spółka) to ostatni warunek konieczny do tego, żeby zostać deweloperem. Która forma jest najlepsza? Znów: Nie da się odpowiedzieć krótko na to pytanie, dlatego to jedna z najważniejszych spraw poruszanych na szkoleniach dla początkujących deweloperów. Teraz, po lekturze tego artykułu, już wiesz, jak zostać deweloperem od zera!