Dotacja z Urzędu Pracy

Dziś kolejny wpis z cyklu Finansowanie biznesu.  Dziś przedstawię kolejne ciekawe źródło finansowania własnego biznesu jakim jest dotacja z Urzędu Pracy na założenie firmy.

Urzędy Pracy działające w większości większych gmin i miast, mają za zadanie przede wszystkim pośredniczyć w kontaktach między pracodawcami i bezrobotnymi. Jednak do ich zadań należy również wspieranie inicjatywy ludzi, którzy chcą zakładać własne firmy, odciążając w ten sposób budżet i przynosząc realny dochód dla Państwa. Dlatego właśnie w Urzędzie Pracy również możemy starać się o dotację.

Dotacja z Urzędu Pracy na założenie firmy to bezzwrotne źródło finansowania działalności gospodarczej

Aby ubiegać się o dotację na założenie działalności trzeba być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna. Są one wypłacane z Funduszu Pracy, trzeba więc spełnić wszystkie warunki, jakie urzędy stawiają. Przede wszystkim trzeba przedstawić projekt, który uzasadnia wydatki związane z rozpoczęciem planowanej przez nas działalności gospodarczej. Mogą się w tym znaleźć nie tylko zakupy, ale również wszelkiego rodzaju kursy i porady prawne. Jeżeli więc potrzebujemy np. komputera, kopiarki, skanera, drukarki czy innych urządzeń, można starać się o ich dofinansowanie z tego funduszu.

Najbardziej przedsiębiorczy młodzi biznesmeni mogą liczyć nawet na kwotę będącą sześciokrotnością przeciętnego wynagrodzenia w danym ubiegłym kwartale. Taka wypłata jest jednorazowa.

Co powinno znaleźć się we wniosku o dotację z Urzędu Pracy?

Mimo że w każdym urzędzie panują nieco inne, lokalnie tworzone regulacje prawne dotyczące dotacji, to jednak w każdym przypadku trzeba pamiętać o tym, że we wniosku powinny znaleźć się następujące elementy:

  • rodzaj planowanej działalności wraz z symbolem PKD,
  • wnioskowana kwota wraz z kalkulacją kosztów,
  • harmonogram wydatków
  • i wybrana forma zabezpieczenia, jaką każdy wnioskujący musi złożyć, żeby w razie nie wywiązania się ze zobowiązań można było wyegzekwować zwrot dotacji.

Ta ostatnia pozycja jest bardzo ważna, ponieważ zawsze jest w takiej sytuacji wymagana. Najważniejszym warunkiem jest właśnie wykonanie zakładanej we wniosku inwestycji i otwarcie działalności w zgodzie z przedstawionym terminarzem.

Uzyskanie dotacji dla bezrobotnych z UP

Uzyskanie dotacji z Urzędu Pracy wymaga wprawdzie zapoznania się z lokalnymi przepisami. Jednak program ten skierowany jest do bezrobotnych, którzy mają prawo do bezpłatnych konsultacji.

W wielu przypadkach (niestety) urzędnicy są niekompetentni w tym co robią. Często nieświadomie wprowadzają błąd, nie znają prawa, finansów, a co najważniejsze realiów prowadzenia działalności. Polecam skorzystanie z doradców, którzy pomogą napisać wniosek czy też biznesplan do Urzędu Pracy. Zwiększy to szansę na otrzymanie dotacji.

Pozostałe źródła finansowania pomysłu na biznes:

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *