Pożyczka na realizacje pomysłu na biznes

Realizacja ciekawego pomysłu biznesowego wymaga kapitału. W wielu przypadkach nie będzie możliwe uzyskanie kredytu, ani również żadnej dotacji. Co w takim wypadku zrobić? Dość atrakcyjną możliwością jest pożyczka na start firmy.

Choć pożyczka na start jest rzadziej wykorzystywaną formą finansowania nowo powstającej firmy, to jednak istnieją sytuacje, w których może się okazać dobrym rozwiązaniem. Co prawda większość młodych przedsiębiorców woli starać się o kredyt dla nowych firm, to jednak nie każdy i nie w każdej sytuacji musi taki kredyt od banku dostać. Jeżeli jednak jesteśmy zdeterminowani, warto przyjrzeć się również ofertom banków i firm udzielających pożyczek.

Pożyczka na start firmy

Aby wiedzieć z jakim produktem bankowym mamy do czynienia, trzeba przede wszystkim zrozumieć różnice między kredytem a pożyczką. Oczywiście istnieją różnice prawne, choć trzeba

przyznać, że z punktu widzenia młodego przedsiębiorcy, szukającego źródła finansowania swojej firmy, takie różnice nie są najważniejsze. Ważne jest, żeby wiedział ile i w jakim terminie przyjdzie mu zapłacić, oraz jaki procent całości stanowiły będą odsetki.

Sprawdź również: Źródła finansowania działalności gospodarczej

W gruncie rzeczy to właśnie odsetki mogą być podstawową różnicą między kredytem a pożyczką. Zazwyczaj pożyczki są mniej opłacalne, na dodatek mogą być obłożone dodatkowymi warunkami, które mają zabezpieczyć spłatę wierzytelności. W odróżnieniu od kredytu, pożyczkę mogą nam zaoferować zarówno banki, jak i inne firmy świadczące usługi finansowe. Zwłaszcza w tym drugim przypadku powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami spłaty zadłużenia. Oczywiście każdą taką umowę powinno się dokładnie przeczytać, jednak zwyczajowo o wiele bardziej ufamy bankom, niż innym firmom świadczącym usługi finansowe. Nie dzieje się tak bez powodu. Większość problemów ludzi, którym narosły gigantyczne odsetki z powodu niespłacanych w terminie rat, dotyczy pożyczek zaciągniętych w małych firmach, nie w dużych bankach.

Najistotniejszym, na co trzeba zwrócić uwagę, jest umowa, jaką podpisujemy jako pożyczkobiorcy. Zabezpiecza ona interesy firmy, od której pożyczamy pieniądze, warto więc wiedzieć na co się decydujemy podpisując dokumenty.

W przypadku pożyczki na start musimy być bardzo wyczuleni na wszelkiego rodzaju niuanse. Jako że obowiązują w tym przypadku przepisy Kodeksu cywilnego, istotne są wszystkie detale umowy, nawet te, które nie znajdą się na piśmie. Dlatego trzeba zadbać o to, by na pewno trafiły tam informacje dotyczące wysokości pożyczki, terminów spłaty, wysokości odsetek, kary za zwłokę i ewentualne inne opłaty, które musimy ponieść zaciągając zobowiązanie.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *