Kredyt na działalność gospodarczą

Posiadając ciekawy pomysł na biznes zastanawiamy się często jak sfinansować jego realizację. Pierwszym krokiem powinno być przeanalizowanie własnej sytuacji finansowej. Należy sprawdzić stan własnych oszczędności. Warto spróbować pożyczyć od rodziny lub znajomych, ale tylko w przypadku gdy jesteśmy 100% pewni, że biznes się uda.

Jeśli nadal brakuje nam funduszy trzeba spróbować pozyskać dotację z Urzędu Pracy lub UE, ewentualnie wystąpić o kredyt na działalność gospodarczą. Aktualnie kilka banków posiada w ofercie kredyty dla nowych firm.

Starając się o kredyt na działalność gospodarczą musimy rozważyć szereg możliwości, jakie stają przed nami w momencie gdy składamy wniosek kredytowy. Oczywiście każdy zaczyna od sprawdzenia jakie banki oferują najlepsze warunki, ale prawdą jest, że czasem możemy wynegocjować coś z bankiem, nie zawsze więc trzeba wierzyć we wszystko co jest napisane w folderach reklamowych.

Jeżeli więc bank, w którym miałeś dotąd konto ma dobrą ofertę, ale jego konkurent ma jeszcze lepszą, spróbuj zebrać informacje na temat konkurenta i udać się z nimi do swojego banku. Daj do zrozumienia, że im ufasz, że chciałbyś pozostać ich klientem. To może pomóc w przełamaniu lodów. Później musisz już twardo negocjować. W ostateczności przecież zawsze możesz pójść do banku którego ofertę przedstawiłeś jako konkurencyjną.

Sprawdź również: Źródła finansowania działalności gospodarczej

O tym, ze kredyty różnią się od siebie wie każdy. I to nie tylko oprocentowaniem, ale też możliwością wykorzystania otrzymanej sumy pieniędzy. Przy kredytach na finansowanie określonego projektu, musimy przestrzegać harmonogramu, a przede wszystkim przedstawić plan, z którego będzie wynikało ile i jak szybko planujemy zarobić. Bywa jednak, że potrzebujemy stałej linii kredytowej, wspomagającej bieżące potrzeby firmy. Wówczas lepiej pomyśleć o jednej z form kredytu kupieckiego, lub, jeśli nam się to opłaca, debetu na rachunku bieżącym.

Oczywiście nasz wybór nie jest jeszcze równoznaczny z uzyskaniem kredytu. W obecnej sytuacji, jaka panuje na rynkach finansowych, banki stały o wiele bardziej ostrożne, niż jeszcze kilka lat temu. Żeby otrzymać kredyt musimy musimy być wiarygodni dla banku, a co za tym idzie, powinniśmy dbać o swoją historię kredytową, bowiem to ona jest pierwszym elementem, który każdy bank bierze pod uwagę przy ocenie ryzyka składanego przez nas wniosku.

Na co warto zwrócić uwagę?

Często banki wymagają napisanego biznes planu, chociażby w uproszczonej formie.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *