Płacenie podatków jest nieprzyjemną koniecznością w życiu każdego z nas, sytuacja jednak komplikuje się nieco bardziej w momencie, kiedy rozpoczynamy pracę za granicą. Prawo podatkowe znacznie różni się w różnych krajach, nie możemy więc liczyć na to, że kwestia ta będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak w Polsce. Jak więc wygląda rozliczenie podatku w Wielkiej Brytanii?
Zawartość strony
Jak wygląda rok podatkowy w Wielkiej Brytanii?
Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku, okres rozliczeniowy różni się więc od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, trwającego od 1 stycznia do 31 grudnia. Oznacza to, że deklarację podatkową za dochód uzyskany w poprzednim roku można złożyć dopiero po 5 kwietnia. Wyjątkiem od tej reguły jest moment zakończenia zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii – w takiej sytuacji deklarację można złożyć od razu po zakończeniu pracy.
Jak rozliczyć podatek?
Różnice dotyczą jednak nie tylko samego roku podatkowego, ale również sposobu rozliczenia. Obowiązek samodzielnego złożenia zeznania podatkowego dotyczy tylko osób samozatrudnionych – osoby zatrudnione oraz te, które pobierają w Anglii emeryturę, są rozliczane automatycznie za pośrednictwem systemu PAYE na podstawie swojego National Insurance Number.
Osoby, które są odpowiedzialne za złożenie swojej własnej deklaracji, mogą wypełnić ją w formie elektronicznej, korzystając z system Self Assessment lub wybrać tradycyjną formę papierową. Niekoniecznie jednak takie zeznanie trzeba wypełniać osobiście, możliwe jest również skorzystanie z usług biura rachunkowego – w ten sposób zyskujemy pewność, że wszystko znajdzie się na swoim miejscu, ponieważ za wprowadzenie niezbędnych informacji odpowiedzialny będzie doświadczony księgowy. Pomoc specjalistów w rozliczeniu podatku pozwala też na szybsze zakończenie całego procesu, dzięki czemu nie marnujemy cennego czasu na wypełnianie dokumentacji.
Jak uzyskać zwrot podatku z UK?
Do uzyskania zwrotu podatku ma prawo każda osoba, która jest legalnie zatrudniona w UK. Jednak to jak dużą kwotę otrzymamy, zależy przede wszystkim od wysokości osiąganych zarobków. Na przykład w roku podatkowym trwającym od 6 kwietnia 2019 r. do 5 kwietnia 2020 r. kwota zwolniona z podatku wynosiła 12 500 GBP, na tej podstawie osoby, których zarobki nie przekroczyły tego progu, mogą liczyć na pełny zwrot podatku. Nie oznacza to oczywiście, że osoby zarabiające więcej nic nie otrzymają, jednak wysokość zwrotu musi wtedy zostać wyliczona po uwzględnieniu rocznego dochodu.
O zwrot należnego podatku można starać się również już po powrocie do Polski, co ważne rozliczenia można dokonać do 5 lat wstecz, mamy więc szansę na otrzymanie takich środków, nawet jeśli nie zajmiemy się tą kwestią zaraz po powrocie. Jeśli więc z jakiegoś powodu nasz podatek nie został jeszcze rozliczony, warto zadbać o wypełnienie odpowiedniego formularza i rozwiązanie tej kwestii. Możemy w tym celu skorzystać również z pomocy specjalistów, którzy większością formalności zajmą się za nas.