Opieka nad starszymi

Był taki okres, kiedy polscy studenci często wyjeżdżali za granicę, by tam opiekować się osobami starszymi. Wówczas nie trzeba było mieć do tego większych kwalifikacji. Dziś jest nieco inaczej, ponieważ coraz częściej tego rodzaju pracę znaleźć można w Polsce. Nie jest jednak tak, że nie musimy mieć kwalifikacji. Nietrudno jednak je zdobyć, najważniejsze jest tylko podejście, z jakim do tego rodzaju zajęcia podchodzimy. Musimy pamiętać, że takie osoby potrzebują nie tylko pomocy, ale również troski i szacunku.

Coraz częściej ci, których na to stać oddają swoich rodziców do domu spokojnej starości, kiedy tylko okaże się, że są już w takim wieku, że wymagają opieki. Jednak wiele rodzin nie może sobie na to pozwolić, lub też po prostu nie chcą zabierać starszej osobie ostatnich lat w rodzinnym domu i przenosić jej do miejsca pełnego obcych ludzi, w którym nie będzie potrafiła się odnaleźć. Właśnie ci ostatni szukają zazwyczaj osób, które mogłyby opiekować się ich rodzicami lub dziadkami, kiedy oni sami pracują. Dla nich to o wiele lepsze rozwiązanie, ponieważ po pracy spędzają czas ze swoimi bliskimi.

opieka nad starszymi

http://www.photoxpress.com/search-stock-photos-photographer/leafy/258722

Jeżeli znajdziemy tego rodzaju pracę, nawet jeśli nie będzie ona na początku bardzo dobrze płatna, to nabierzemy doświadczenia, które na pewno przyda się nam w życiu. Każdy starszy człowiek, to osobna historia, a właściwie wiele historii. Często zdarza się, że takie osoby lubią opowiadać o dawnych czasach, zwłaszcza o swojej młodości. Z jednej strony potrzebują oni słuchacza, najlepiej aktywnego, który pytaniami pobudza do pracy szare komórki, z drugiej zaś można się od nich wówczas sporo dowiedzieć o życiu. Nawet jeżeli nie przełoży się to na nasze przyszło doświadczenia, wcale nie znaczy to, że ta wiedza się nam nie przyda.

Czasami osobom starszym trudno jest pogodzić się z niedołężnością czy niepełnosprawnością. Jednak jako osoba, która ma się kimś takim opiekować, musimy wiedzieć kiedy ustąpić, a kiedy jednak trzeba naszego podopiecznego wyręczyć w pracy. Ważne jest, aby w tej sprawie postępować ostrożnie. Warto w tej sprawie poradzić się osób zlecających opiekę, czyli bliskich naszego podopiecznego. Oni mogą mieć jakieś obserwacje, ważne spostrzeżenia czy też uwagi, które pomogą nam w dobrym wykonywaniu naszej pracy.

 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *