Czy lubisz swój pomysł na biznes?

Jak już wiesz znaleźć pomysł na biznes wcale nie jest trudno. W Internecie znajdziesz tysiące opisanych ciekawych pomysłów na własną firmę. Internet stanowi niezłe źródło pomysłów i może tworzyć pewną bazę, którą warto wykorzystać.

Zanim wybierzesz pomysł do realizacji należy dokonać analizy pomysłów biznesowych. Podczas tego procesu należy zadać sobie pytanie:

Czy ja lubię swój pomysł na biznes?

To pytanie jest bardzo istotne. Wiele osób szuka pomysłu na firmę, która będzie bardzo dochodowa. Rentowność jest istotna, ale nie może być najważniejszym kryterium wyboru pomysłu do realizacji.

Analizując różne pomysły warto je oceniać pod różnymi kryteriami, np.:

 • rentowność,
 • możliwość realizacji,
 • wysokość wymaganego kapitału wstępnego,
 • konieczność posiadania dodatkowych uprawnień, certyfikatów lub zezwoleń,
 • konieczność zatrudniania pracowników,
 • możliwość rozwoju biznesu – zwiększenie skali działania,
 • to czy biznes stanowi moją pasję.

Ostatni z powyższych kryteriów wcale nie jest najmniej istotny, ponieważ to czy będziemy pracować na własną firmę z przyjemnością i zwiększoną motywacją ma duży wpływ na osiągnięcie przez nas sukcesu.

Jeśli posiadasz już pomysł lub pomysły, nad którymi się zastanawiasz odpowiedz na poniższe pytania odnośnie każdego z pomysłów:

 1. Czy lubię branżę, w której zamierzam działać?
 2. Czy lubię wykonywać działania, które będę musiał robić w swojej firmie?
 3. Czy poranna myśl, że idę do swojej firmy (chyba, że prowadzisz ją w domu) wprawia Cię w dobry nastrój?
 4. Czy ciągła myśl o tym, co możesz zrobić w swojej firmie i dla swoich klientów motywuje Cię do działania?
 5. Czy wyobrażasz sobie prowadzić swoją firmę nawet kilkanaście godzin dziennie, czasem bez wolnych weekendów, przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat?

Wiele osób mimo, że nie posiada doświadczenia w danej branży postanawia w nią brnąć, nie znając realiów danego typu biznesu i nie do końca lubiąc dane czynności. Decyzja o wyborze danego pomysłu była oparta wyłącznie o kryterium rentowności. Co w takim przypadku można zrobić?

Oczywiście możesz polubić swój pomysł.

Jak polubić pomysł na biznes?

Sposobów na polubienie pomysłu na firmę może być wiele, poniżej znajdziesz kilka z nich.

Znajdź dobre strony biznesu – w każdym biznesie możesz znaleźć pozytywy, warto je znaleźć i na nich się skupić. Przykładowo prowadząc restaurację można się skupić na satysfakcji klienta, którą można osiągnąć nie tylko serwując wyśmienity posiłek, ale również podając jakiś specjalny drobny dodatek, darując drobny upominek, albo gwarantując niepowtarzalny klimat w lokalu.

Zatrudnij odpowiednich ludzi – współpracując z odpowiednimi osobami możemy znaleźć dodatkową motywację do działania. To fakt, że trudno znaleźć dobrych pracowników, wszczególności takich, których można bardzo polubić, ale nie oznacza, że nie jest to możliwe.

Wyróżnij firmę – odróżnienie firmy od konkurencji może spowodować, że będziesz zadowolony ze swoich działań. Może to być klimat panujący w twojej firmie, wystrój lokalu (albo ogrodu), przyjazne podejście do klientów, a nawet wystarczy dobra kawa serwowana klientom.

Rozwiązuj problemy swoich klientów – to najlepszy sposób by osiągnąć satysfakcję z prowadzenia własnej działalności. Jeśli znajdziesz sposób by całkowicie rozwiązać problemy swoich klientów (oczywiście tylko te, z którymi do Ciebie przychodzą) w taki sposób, że będą Ci dziękowali i polecali Cię swoim znajomym to będziesz tak zmotywowany, że nigdy nie pomyślisz o zmianie branży czy rodzaju działalności. Podziękowania od klientów stanowi cenne wynagrodzenie, które nie ma wartości w pieniądzach, dlatego jest tak ważne.

Jeśli zamierzasz otworzyć działalnośc lub jeśli już prowadzisz pomyśl przez chwilę czy lubisz swój pomysł na biznes? Jest to tak ważne bo codziennie będziesz poświęcał temu wiele godzin, a nie warto tracić czasu dla czegoś czego nie będziesz lubił wyłącznie dla pieniędzy.

Jeśli możesz to napisz w komentarzu czy zastanawialeś się do tej pory czy lubisz swój pomysł albo jeśli masz jakiś sposób na to jak można go polubić.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *