Czym powinna cechować się dobra odzież robocza?

Odzież robocza odgrywa bardzo ważną rolę w bezpieczeństwie każdego pracownika. Pozwala nie tylko uchronić pracownika przed skutkami ewentualnego wypadku w miejscu pracy, ale również zapewnia komfort i wygodę.

Obuwie robocze

Na rynku istnieje bardzo szeroki asortyment różnorodnej odzieży ochronnej dla pracowników z różnych sektorów oraz branży – warto pamiętać, ze dobrze dobrana odzież BHP powinna być dopasowana do rodzaju pracy i warunków w jakich dana osoba pracuje, a także dostosowana do preferencji pracownika.

Zazwyczaj pracodawca daje pracownikowi bardzo duży wybór, jeśli chodzi o odzież roboczą – warto jest wybrać produkty profesjonalne i cechujące się wysoką jakością, ponieważ są wytrzymałe oraz zapewniają maksimum bezpieczeństwa.

Rodzaje ubrań roboczych

Rodzaj ubrania roboczego wymuszony jest de facto przez określony typ pracy – odzież powinna być dopasowana do warunków pracy oraz warunków atmosferycznych (co jest szczególnie ważne w pracy na zewnątrz, gdzie pracownik narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym na przykład deszczu i mrozu). Zazwyczaj w większości pracy sprawdzą się spodnie BHP i koszulka lub bluza zapewniająca komfort i nie krępująca ruchów.

Bardzo ważnym elementem ubioru pracowników jest odpowiednie obuwie robocze – zazwyczaj wykonane jest ono z wytrzymałego tworzywa sztucznego i skóry, a także posiada blachy w przedniej części buta, które mają za zadanie ochraniać stopę, np. przed zmiażdżeniem.

W niektórych pracach (np. w branży spawalniczej czy budowlanej) niezbędne są rękawice ochronne – powinny być one dopasowane pod względem rozmiaru oraz właściwości ochronnych do rodzaju pracy.

Jak dobierać odzież roboczą?

Wybierając odpowiednią odzież ochronną BHP warto jest dopasować jej rozmiar do potrzeb każdego pracownika. Błędem jest posiadanie zbyt ciasnych lub zbyt luźnych ciuchów – ubranie powinno być w odpowiednim rozmiarze, tak aby zapewniać jak najwyższy komfort oraz precyzję ruchów. Ubrania BHP powinny być wykonane z certyfikowanych i wysokiej jakości materiałów, które przepuszczają powietrze oraz nie powodują nadmiernego pocenia się ciała.

Dodatkowo powinny być łatwe w utrzymaniu czystości – materiał powinien być wytrzymały oraz dostosowany do prania w dość wysokiej temperaturze.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *