Handel spółkami jako pomysł na biznes

Jeżeli szukasz pomysłu na biznes i masz szeroką wiedzę z dziedziny prawa i finansów, to pośrednictwo kupna i sprzedaży spółek może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Zainteresował cię ten temat? Czytaj dalej.

Spółka jest jednym z najpopularniejszych rodzajów prowadzenia własnej firmy, zwłaszcza jeśli chodzi o spółkę z o.o. Jest też ona bardzo dobrze postrzegana wśród potencjalnych kontrahentów gdyż posiadanie spółki podnosi prestiż firmy. Wśród zalet płynących z posiadania spółki należy także wymienić brak konieczności opłacania składek ZUS za jej właścicieli. Niestety jej założenie wiąże się z wyjątkowo uciążliwą biurokracją, która zajmuje sporo czasu. Nie każdy ma czas i możliwości by odwiedzać kolejne urzędy w celu dopełnienia wszelkich formalności. Dlatego rosnącą popularnością cieszy się zakup gotowej, już istniejącej spółki. Patrząc na obecne potrzeby rynku handel spółkami może być bardzo dobrym pomysłem na biznes. Popyt na przygotowane do działalności spółki sprawia, że warto się temu tematowi przyjrzeć bliżej.

Jakimi spółkami można handlować?

Praktycznie każdymi, które tylko właściciele chcą zbyć. Na sprzedaż można oferować spółki, które już istnieją od długiego czasu jak i takie dopiero co założone w celach typowo pod dalszą sprzedaż. Specjaliści potrafią nawet zadłużoną spółkę odkupić i wyprowadzić ją z długów dzięki czemu staje się ona na powrót wartościowa i interesująca dla biznesmenów.

Rzecz jasna im lepszą historię spółka może się pochwalić tym więcej będzie kosztować. Taka spółka jest szczególnie wartościowa dla inwestorów ponieważ nawet po zmianie właściciela działa ona korzystnie na wizerunek danego biznesu. Można dzięki niej wiele zyskać w oczach kontrahentów, firma staje się bardziej wiarygodna. Także banki przychylniej patrzą na spółki, które istnieją już od dawna i mają pozytywną historię. Łatwiej takiej spółce zdobyć dofinansowania na dalszy rozwój np. z Unii Europejskiej.

Dla firm, którym zależy na posiadaniu spółki ale nie mają sposobności by samodzielnie ją zakładać doskonałym rozwiązaniem będzie zakup praktycznie nowej spółki, która została stworzona w celu jej dalszej odsprzedaży. Taka spółka nie ma co prawda za sobą żadnej historii ale z miejsca jest gotowa do działania. Jej niewątpliwym atutem jej atrakcyjna cena. Cieszą się one rosnącym zainteresowaniem zwłaszcza wśród zagranicznych firm, które bez przeszkód chcą wejść na Polski rynek.

Nie ukrywajmy nie każdy ma czas, wiedzę i chęci by biegać po urzędach by założyć spółkę. Ilość druków i formularzy, które trzeba wypełnić może skutecznie odstraszyć. Wiele firm z chęcią zapłaci za gotową spółkę by oszczędzić sobie nerwów. A, że handlowanie spółkami jest zupełnie legalne toteż można z tego zrobić bardzo opłacalny biznes. Jeśli tylko wiesz jak się za to zabrać.

Jeśli myślisz nad handlowaniem spółkami przede wszystkim musisz doskonale znać się na formalnościach jakie trzeba dopełnić by powołać spółkę. Gotowa do sprzedaży spółka w zależności od jej typu musi posiadać nadany numer NIP i REGON, wpis do KRS, złożone deklaracje VAT PL lub/i VAT EU, tłumacza przysięgłego (jeśli jest taka potrzeba), księgowość prowadzoną typowo dla spółek, która jest bardziej skomplikowana niż ta dla tradycyjnych działalności gospodarczych, konto bankowe, adres rejestrowy oraz kapitał zakładowy. Warto także u notariusza potwierdzać brak jakichkolwiek zobowiązań spółki.

Gdy spółka ma zmienić właściciela musisz oferować pomoc we wszelkich zmianach i aktualizacjach związanych ze sprzedażą spółki.

Jeśli tylko dobrze odnajdujesz się w tych działaniach handlowanie spółkami może być doskonałym pomysłem na biznes.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *