Jak pokonać strach przed otworzeniem własnego biznesu?

Jak pokonać strach przed otworzeniem własnej firmy

Wiele osób pragnie otworzyć własny biznes, jednak tego nie robi. Powodów jest wiele, ale zazwyczaj łączy ich jedno – STRACH. Strach to wielki wróg biznesu. Najczęstrzymi przyczynami, dlaczego ludzie jeszcze nie otworzyli własnej firmy to:

 • Obawa przed utratą zainwestowanych pieniędzy (często pożyczonych),
 • Brak wiedzy jak funkcjonuje biznes,
 • Niepewność co do przyszłości firmy,
 • Lęk przed porażką,
 • Strach przed złymi inwestycjami,
 • Strach przed popełnieniem błędów w wyborze pomysłu na biznes.

Jeśli Ty również się obawiasz czegoś z powyższej listy to mam, dla Ciebie dobrą wiadomość: to całkowicie naturalne. Każda osoba, która otworzyła firmę doświadczyła w pewnym momencie różnych obaw w mniejszym lub większym stopniu.  Pisząc biznes plan należy wziąć pod uwagę to, że możemy osiągnąć zarówno sukces jak i porażkę. W przeciwnym razie rozpoczęcie działalności gospodarczej, byłoby jak wchodzenie do jaskinie bez kasku i latarki. Nie można sobie pozwolić na taki błąd.

Strach i obawy, nie mogą w żaden sposób wpływać na kształtowany przez Ciebie model biznesu. Niezależnie od wielkości kapitału, jest on bardzo cennym dobrem i nikt nie chce go stracić. Dlatego, bez względu na to czy zamierzasz zainwestować 500 zł, 5 000 zł czy 50 000 zł musisz odpowiednio i mądrze zaplanować biznes, aby osiągnąć sukces.

Jak pokonać strach?

Oto w jaki sposób możesz pokonać własne obawy:

 1. Zaakceptuj ryzyko
  Każda działalność gospodarcza jest związana z ponoszeniem ryzyka. Częścią sukcesu przedsiębiorcy jest to, że akceptuje on ryzyko jako część przedsięwzięcia. Planuj tylko tak, aby zminimalizować to ryzyko.
 2. Napisz biznes plan
  Obawy przed nieudaną inwestycją możesz zmniejszyć poprzez poprawne i szczegółowo zaplanowanie inwestycji. Napisz biznes plan, który będzie zawierał m.in. prognozy sprzedaży, budżet, rachunek przepływów pieniężnych. Koniecznie musi się tam znaleźć również analiza swot. Biznes plan wskaże Ci wszystkie szansę na sukces i słabe punkty, które należy wzmocnić w celu zmniejszenia ryzyka.
 3. Zrób badania marketingowe
  Sposobem na zmniejszenie strachu przed porażką jest przeprowadzenie badań marketingowych. Zbadaj otoczenie firmy, potencjalnych klientów i konkurencję istniejącą na rynku. Porównaj ofertę, korzyści i ceny konkurencji do oferty, którą sam zamierzasz wprowadzić. Poznaj specyfikę, konkurencję i ludzi w branży, w której zamierzasz działać.
 4. Uwolnij swój umysł i myśl pozytywnie
  Lęk przed porażką jest konsekwencją negatywnych myśli w naszym umyśle. Analizując możliwośći, nieświadomie na myśl przychodzą nam nagłośnione sprawy bankructw lub przypadków upadków firm przez urzędników. O sukcesach mówi się rzadziej, mimo, że w Polsce są setki tysięcy firm, które dobrze prosperują. Warto czytać książki, które pozytywnie nastawiąją do życia. Również korzystanie z kursów i seminariów dla przedsiębiorców jest ciekawym rozwiązaniem. Pozytywne myślenie pomoże Ci osiągnąć większe bezpieczeństwo osobiste.

Pamiętaj: Nie ma przepisu na udany biznes. Sukces to wynik przedsiębiorczości, odwagi do podejmowania ryzyka, dobrego doboru pomysłu na biznes, skutecznego planowania i zarządzania.

Od Marzeń Do Realizacji

Spełnianie marzeń blokuje wiele czynników np. nieśmiałość, strach itp. Marzysz o niezależności finansowej, lepszym mieszkaniu czy własnej firmie? Wiele osób pracując na etacie, lub wogóle niepracując, odkłada spełnianie marzeń na dalszy plan. Często zamiast możliwości i szans, szukamy problemów. Zamiast na ich rozwiązaniach, skupiamy się na samej przeszkodzie. To nam nie pomaga.

Książka Od marzeń do realizacji Daniela Janika pomoże Ci:

 • Pokonać strach i nieśmiałość. Zdobędziesz odwagę realizowania swoich celów i marzeń,
 • Wzbudzić w sobie niesamowitą motywację do działania. Będziesz naładowany energią i motywacją, nawet, gdy na Twojej drodze pojawią się problemy i przeciwności,
 • Wykorzystać naturalne ludzkie pragnienia. Poznasz sposoby na wykorzystanie własnych potrzeb do realizacji marzeń.
 • Zrealizować marzenia nawet jeśli masz mało czasu. Dowiesz się jak wykorzystać każdą minutę życia, aby go niezmarować.
Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *