Faktura VAT online – co każdy przedsiębiorca powinien o niej wiedzieć?

Możliwość wystawiania faktur elektronicznych ułatwiło życie wielu przedsiębiorców. Korzystając z programów do fakturowania online możemy bowiem szybko i sprawnie przygotować taki dokument i od razu przesłać go do klienta. Faktura VAT online to także znacznie mniejsze ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania dokumentacji oraz gwarancja, że nasz dokument spełni wszystkie obowiązujące kryteria.

Co warto wiedzieć o fakturach elektronicznych i jakie zalety wiążą się z ich wystawianiem

Jak powinna wyglądać faktura VAT online?

Definicję faktury zawiera ustawa o VAT. Według jej treści fakturą określa się dokument w formie papierowej lub elektronicznej, który zawiera w swojej treści wszystkie dane wymagane przez ustawę oraz przepisy prawne. Faktura VAT online, czyli faktura elektroniczna, to dokument wystawiony oraz przekazany klientowi w formacie elektronicznym. Warto także wiedzieć, że faktura elektroniczna nie wymaga podpisu. Każda faktura VAT online podobnie, jak jej papierowy odpowiednik, musi spełniać kryteria autentyczności, integralności oraz czytelności.

Mimo tego, że faktury VAT online są powszechne w obrocie, każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na ich wystawianie powinien uzyskać zgodę klienta na otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Można to zrobić zarówno pytając go wprost o zgodę na wysłanie e-faktury lub w sposób dorozumiany. W tym drugim wypadku, jeśli klient w przeszłości przyjął od nas fakturę elektroniczną i ją opłacił, przedsiębiorca może domniemywać, że wyraził on zgodę na otrzymanie dokumentacji w takiej formie.

faktury online

W czym faktura VAT online jest lepsza od tradycyjnej faktury?

Każdy przedsiębiorca, który wystawiał tradycyjne faktury papierowe, doskonale zdaje sobie sprawę, jak pracochłonna i odpowiedzialna jest to czynność. Należy bowiem zadbać nie tylko o poprawność wszystkich wprowadzanych danych, ale także uważać, by nie pominąć żadnego istotnego elementu, który musi znaleźć się na każdej prawidłowo wystawionej fakturze.

Ponadto, wszystkie wyliczenia należy wykonać ręcznie oraz upewnić się, czy są one poprawne. Zajmuje to sporo czasu oraz wymaga skupienia i koncentracji. Nie ma problemu, jeśli dziennie wystawiamy maksymalnie 2-3 faktury. Jeśli jednak jest ich znacznie więcej, wystawianie faktur zamiast być przyjemnością staje się dla przedsiębiorcy przykrym obowiązkiem.

Faktura VAT online – elektroniczny odpowiednik tradycyjnej faktury

Takiego problemu nie mają osoby, które zdecydowały się przejść na faktury VAT online. Dokumenty te wystawimy bowiem w kilkanaście sekund za pomocą programu do fakturowania online. Program dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej, co pozwala każdemu użytkownikowi na wygenerowanie dokumentów księgowych w dogodnym dla niego momencie i z dowolnego urządzenia.

fakturowanie online

Sam proces przygotowania faktury jest bardzo prosty, gdyż program za nas dokonuje wyliczeń oraz weryfikacji poprawności wszystkich wprowadzonych danych. Faktura VAT online na Faktury.pl to wygoda, oszczędność czasu oraz pewność, że nasza dokument zostanie szybko i poprawnie wystawiony.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *