Jak założyć firmę budowlaną?

Założenie firmy budowlanej to interesująca alternatywa dla osób bezrobotnych jak również i dla osób pracujących, ale planujących przejść „na swoje”.

Założenie firmy remontowo-budowlanej nie musi być kosztowne. I dodatkowo stwarza ono inne możliwości. Niewątpliwie zaletami założenia firmy budowlanej jest to, że w kilka tygodni można zacząć zarabiać niezłe pieniądze, a także to, że otworzenie takiej firmy nie wymaga posiadania dużego kapitału.

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak założyć firmę budowlaną koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Aktualnie w Polsce działa oficjalnie blisko 180 tys. firm budowlanych. Większość z nich to mikrofirmy zatrudniające do 9 osób.

Ogólnie w branży budowlanej pracuje ok. pół miliona osób. Dodatkowo ok. 200 tysięcy pracuje na czarno. Najwięcej nielegalnych pracowników jest w najmniejszych firmach budowlanych.

Jako specjalistyczną firmę można uznać taką, która kładzie nowe instalacje elektryczne.

Kto może założyć firmę budowlaną?

Firmę budowlaną może otworzyć praktycznie każda dorosła osoba. Nie ma żadnego przepisu prawnego, który regulowałby tą branże w tej kwestii. Tak naprawdę jedynym wyznacznikiem są umiejętności i doświadczenie. Wiadomo, że nie każdy może budować mosty. Do prowadzenia takiej firmy nie są wymagane żadne zezwolenia, nie trzeba mieć ukończonej szkoły budowlanej czy specjalnych kursów. Firmę budowlaną może otworzyć inżynier budownictwa, jak również absolwent zawodówki czy technikum budowlanego lub samouk, który posiadł tylko praktyczne umiejętności niezbędne na budowie.

Koszty założenia firmy budowlanej

Ponieważ firma budowlana wymaga częstego przemieszczania się, zatem jej właściciel powinien mieć auto ciężarowe. Na początku może to być stare combi lub wysłużony bus. Zakup takiego pojazdu wiąże się z wydatkiem ok. 10-15 tys. zł. Poza tym będziesz musiał zakupić niezbędne narzędzia np. szlifierkę, wkrętarkę, wyrzynarkę, itp.

Większe maszyny np. betoniarkę czy młot pneumatyczny możesz wynająć na kilka dni z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Prowadząc firmę będziesz musiał płacić składki ZUS, które w obecnej chwili wynoszą ok. 935 zł dla starszych firm oraz ok.400 zł dla nowych firm.

Warto również zastanowić czy wypożyczać większe maszyny budowlane takie jak: minikoparki lub koparki kołowe, czy lepiej będzie je wykupić lub wziąć w leasing.

Co potrzebujesz?

  • Doświadczenie – posiadając odpowiednie umiejętności będziesz z całą starannością i odpowiedzialnością wykonywał swoje zlecenia,
  • Kapitał początkowy – potrzebujesz funduszy na rozruch, po pierwsze na narzędzia i maszyny, a po drugie na promocję i wydatki bieżące np. paliwo, materiały, opłaty,
  • Rejestracja działalności gospodarczej – musisz zarejestrować swoją działalność gospodarczą z odpowiednimi kodami pkd – tutaj możesz sprawdzić jak założyć działalność gospodarczą,
  • Zakup niezbędnych narzędzi – będziesz potrzebował różnych narzędzi np. wkrętarki, młotka, drabiny, szpachli, wiaderek itp.,
  • Klienci – tego najbardziej będziesz potrzebował. To klienci zapewniają przychody i w konsekwencji zysk. Klientów możesz pozyskiwać na wiele możliwości poczynając od ogłoszeń w lokalnych gazetach, poprzez własną stronę internetową, a na poleceniach przez zadowolonych klientach kończąc.

 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *