Założenie firmy w Wielkiej Brytanii jest łatwiejsze i tańsze niż w Polsce. Dlatego coraz więcej polaków mieszkających na wyspach chce otworzyć własny biznes, ale również polacy, który pozostali w kraju chcą otworzyć tam firmę z wielu względów.
Spółka LTD inaczej zwana również spółką limited to osoba prawna, która jest
odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce. Co jednak sprawia, że spółka LTD cieszy się tak dużą popularnością wśród inwestorów? Spróbujemy Państwu przedstawić najważniejsze korzyści w związku z prowadzeniem takiej firmy.
Przeczytaj: Genialny pomysł na biznes
Kto może założyć taką firmę?
Spółka LTD jest osobą prawną i w jej skład mogą wchodzić również polscy rezydenci podatkowi. Najczęściej jednak spółkę limited wybierają:
- graficy
- programiści
- szkoleniowcy
- architekci
- doradcy
- handlowcy
- księgowi
- tłumacze
Jak założyć firmę w UK?
Zakładanie firmy w Wielkiej Brytanii jest bardzo proste i cała procedura trwa 2 dni. Rejestracja działalności gospodarczej w formie spółki limited powinna być zgłoszona do następujacych urzędów:
- Companies House (odpowiednik polskiego KRSu),
- HM&Revenue (odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego).
Trzeba pamiętać, że rejestrując taką spółkę, powinniśmy posiadać adres dla celów rejestrowych na terenie UK. Koszt wynajęcia takiego adresu zaczyna się od 70 GBP na 12 mc-y.
Czytaj również: Pomysły na biznes w UK
Główne korzyści spółki LTD
- przy pobieraniu wynagrodzenia ze spółki do kwoty 149 GBP / tydz. , składki NI (ubezpieczenie ) oraz Income Tax ( Podatek dochodowy ) są równe zeru. (Pobierajac 3000 – 3200 zł/miesięcznie, nie zapłacisz podatku, przykładowo: przy zatrudnieniu się na 4400 zł brutto, podatek wyniesie ~ 300 zł wraz z ubezpieczeniem ),
- spółka płaci podatek dochodowy CIT w wys. 20% raz do roku,
- zwolnienie z podatku VAT do kwoty 79 000 GBP/12 mc-y (obrót),
- brak konieczności wyjazdu do Wielkiej Brytanii w celu założenia firmy,
- możliwość otworzenia konta na spółkę LTD w polskich bankach: BZWBK i Alior
Ale jeśli przebywam w Polsce?
Rezydencja podatkowa spółki nie musi być tożsama z rezydencją osoby fizycznej, przebywającej w Polsce. Zatem można być udziałowcem spółki brytyjskiej, mieszkając w Polsce. Dochody takie jak wypłaty dyrektorskie zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią będą zwolnione w Polsce od podatku dochodowego.