Jak założyć firmę krok po kroku w 2023 roku?

Już wiele pomysłów biznesowych zostało opisanych na stronie. Jeśli już znalazłeś swój pomysł na biznes oraz go oceniłeś, pora podjąć decyzję czy warto go realizować. Jeśli tak to czas na artykuł, który wyjaśni krok po kroku jak założyć firmę krok po kroku?

Coraz więcej osób pisze do mnie, co dalej zrobić, gdy się znalazło pomysł na biznes? Jakie powinny być kolejne kroki do własnego biznesu? Właśnie w tym artykule dowiesz się jak założyć firmę krok po kroku.

Zaczynamy . . .

Jak założyć firmę krok po kroku

1. Określ jaki pomysł na biznes będziesz realizował

Jeśli posiadasz już pomysł lub bierzesz pod uwagę kilka, musisz podjąć ostateczną decyzję i wybrać konkretny jeden rodzaj firmy jaką zamierzasz otworzyć. Nie bój się, że popełnisz błąd. Prowadzenie biznesu to proces ciągły i wciąż będziesz się uczył, obserwował rynek i zmieniał swoje decyzje, nawet o modelu biznesowym. Jeśli coś nie wyjdzie tak jak na początku planujesz to potem będziesz mógł to zmienić np. pomysł na biznes. Jeśli nie posiadasz pomysłu na biznes przeczytaj artykuł: Jak znaleźć pomysł na biznes?

2. Napisać biznes plan

Sporządzenie profesjonalnego biznes planu to z pewnością najlepszy sposób na sprawdzenie czy pomysł jest realistyczny i ma szansę na powodzenie. Plan biznesowy pozwoli na poznanie mocnych i słaby stron przedsięwzięcia. Dokument ten pozwoli również na wykrycie punktów krytycznych i najważniejszych czynników sukcesu. Biznes plan powinien obejmować plan finansowy zawierający rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych (cashflow) oraz bilans i budżet. Zobacz również: Jak napisać biznes plan?

3. Wizja biznesu

Jest to ważna część biznesu, jest ona motorem motywacyjnym, który wytwarza energię do osiągania założonych celów. Zauważ, że wszystkie duże firmy, które osiągnęły sukces posiadają i działają zgodnie ze swoją misją i wizją. Są to sprecyzowane „marzenia” jakie firma chce spełnić w średnim i długim okresie.

4. Wykonaj badanie rynku

Jeśli jeszcze nie zrobiłeś, powinieneś zrobić proste i praktyczne badania rynku. Pomoże Ci to zidentyfikować potencjalnych klientów, ich potrzeby oraz sposoby ich realizacji. Dzięki badaniom będziesz mógł podjąć lepsze decyzję o tym jak promować własną firmę oraz swoje produkty lub usługi.

5. Stwórz wizerunek firmy

Na wizerunek firmy wpływa m.in. logo firmy, nazwa firmy, slogan, kolory jakich używa firma, specyfika przekazów reklamowych, a także strona internetowa i marketing internetowy. Firmy swoim wizerunkiem mogą przekazywać różne wartości: radość, bezpieczeństwo, szybkość, jakość, czy profesjonalizm. Zanim uruchomisz własną firmę stwórz wizerunek swojej firmy.Dowiedz się jak nazwać firmę oraz jak zrobić logo firmy.

6. Opracuj budżet

Budżet jest częścią biznes planu i jest jedną z najważniejszych jego części. Koszty inwestycyjne oraz operacyjne mają duże znaczenia dla możliwości osiągnięcia sukcesu. Sporządź budżet inwestycyjny zawierający ilość pieniędzy potrzebnych do uruchomienia pieniędzy. Budżet operacyjny zawierający koszty stałe i zmienne pomoże Ci określić w jakim stopniu Twoja firma będzie rentowna.

7. Rejestracja działalności gospodarczej

Procedura rejestracji jest konieczna, ale ostatnio stała się prosta – założysz ją nawet w jeden dzień. Spełnienie tego kroku jest konieczne, aby w pełni legalnie prowadzić własny biznes. W zależności od rodzaju biznesu głównymi problemami w tej fazie mogą być: zezwolenia i koncesje, rejestracja patentów, a także ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, podatki dochodowe i Vat. Na wstępie nie powinieneś się przerażać, nie wszytko będzie Ciebie dotyczyć.

8. Zatrudnij pracowników

Bez względu na to czy pracujesz samodzielnie czy rozpoczynasz biznes ze znajomymi, czy partnerami biznesowymi już na początku powinieneś stworzyć kulturę pracy. Powinna ona stawiać na wysoki standard obsługi klienta. To ona jest jednym z czynników sukcesu każdej firmy. Bezsensowny staje się super pomysł na biznes i cała inwestycja, jeśli sprzedaż jest do kitu. Od początku należy sprzedawać i to profesjonalnie.

9. Promuj swoją firmę

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to poinformować rynek o swoim istnieniu. Po zrobieniu badań marketingowych należy przygotować kampanie reklamowe i promocyjne, które pomogą Ci skutecznie wejść na rynek. Ważne jest oferowanie klientom dodatkowych korzyści, które przekonają ich do skorzystania z Twojej oferty. Do promocji warto wykorzystać potęgę Internetu, a w szczególności Social Media w tym Facebook.

10. Otwarcie drzwi

Gdy już wszystko zaplanujesz i będziesz gotowy, możesz otworzyć drzwi i rozpocząć działalność firmy. Postaraj się poinformować wszystkich znajomych, oni mogą przekazać to swoim znajomym. Otwarcie drzwi to ostatni krok zakładania firmy, jednak wciąż będzie przed Tobą wiele pracy. W szczególności dotyczy to pozyskiwania nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z dotychczasowymi.

Pamiętaj, że prowadzenie własnej firmy to czas ciągłego uczenia i doskonalenia się. Regularnie sprawdzaj co robisz, jak robisz i czy można coś zrobić lepiej. Ten krótki poradnik ma na celu zapoznanie Cię ogólnie z tematem zakładania firmy. Oczywiście w rzeczywistości dochodzi wiele bardzo szczegółowych informacji, które trudno tu umieścić. W kolejnych wpisach postaram się poszerzyć poszczególne etapy otwierania własnego biznesu.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 3 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *