Wiele osób zastanawia się nad tym, jak prowadzić sklep internetowy, który będzie rzeczywiście przynosił zyski. Nie wystarczy bowiem wybrać produkty, założyć sklep i oczekiwać, że zacznie on na siebie sam zarabiać. Nic bardziej mylnego. Konieczne są odpowiednie skonfigurowanie i zoptymalizowanie sklepu oraz zadbanie o jego promocję. Każdego roku w Sieci pojawiają się kolejne sklepy i nie każdy właściciel odnotowuje pożądane przychody. Wiele z nich nie jest nawet w stanie przebić się wśród tak ogromnej konkurencji i pozostaje niezauważona. Jak rozpocząć prowadzenie sklepu online?
Jak zacząć prowadzić swój sklep internetowy?
Prowadzenie własnego sklepu internetowego z całą pewnością jest ciekawym pomysłem na biznes i sposobem na generowanie niemałych zysków. Oczywiście nie wystarczy założyć sklepu i spocząć na laurach. Własny e-sklep to konieczność ciągłego rozwoju, reklamy, optymalizacji, poszerzania swojego asortymentu, dbania o relacje z klientem i szukanie sposobów na pozyskanie nowych. Na początek trzeba zadbać o domenę i hosting, bez czego nie da się praktycznie prowadzić sklepu internetowego. Szczególnie istotny jest wybór odpowiedniej domeny, której nazwa będzie przecież towarzyszyła od początku do końca.
Hosting z kolei powinien być stabilny i niezawodny, aby nie dochodziło przypadkiem do nieprzewidzianych przerw w działaniu witryny. Strona która nie działa, nie zarabia na siebie i zraża potencjalnych klientów. Najdroższą opcja jest zdecydowanie się na dedykowany sklep internetowy, jednakże dzięki temu można otrzymać sklep w pełni zgodny z naszymi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.
Niestety wymaga to nie tylko sporej ilości gotówki, ale i czasu. Inną opcją jest oprogramowanie typu open source, jednakże wiąże się to również z koniecznością wydania dodatkowych pieniędzy na kogoś, kto zajmie się wdrożeniem i dostosowaniem systemu.
Znacznie tańszą opcją i sposobem na szybkie założenie e-sklepu jest zdecydowanie się na gotowa platformę sklepową. Chodzi tutaj o oprogramowanie typu SaaS, czyli o sklep internetowy na abonament. W przypadku nowych i niewielkich sklepów z ograniczonym kapitałem na start jest to idealne rozwiązanie. W zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych, można wybrać tańszy czy droższy pakiet, a więc platformę z mniejszą lub większa liczbą funkcjonalności.
W przypadku gotowych platform sklepowych jak np. Sky-Shop.pl (kliknij aby założyć sklep internetowy za darmo na 14 dni) można mieć swój własny sklep już w przeciągu kilkudziesięciu minut i to za kilkadziesiąt złotych. Nie ma przy tym potrzeby wykupywania hostingu ponieważ jest on wliczony w cenę sklepu.
Mamy sklep i co dalej?
Bardzo ważną kwestią w przypadku sklepów internetowych jest zagwarantowanie bezpieczeństwa wymiany danych poprzez szyfrowanie połączenia, a więc niezbędny jest certyfikat SSL. Kolejną kwestią są aspekty wizualne i funkcjonalność sklepu. Należy zadbać o atrakcyjny wygląd, aspekt mobilności, odpowiednie zdjęcia i opisy produktów oraz pamiętać o konwersji i promocji.
Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na prowadzenie własnego magazynu, to można zdecydować się na dropshipping. W przypadku gotowych platform sklepowych dostępne są różne integracje, w tym z hurtowaniami działającymi w modelu dropshipping. Można wówczas sprzedawać produkty bez konieczności ich magazynowania. Prowadząc e-sklep, należy także zadbać o aspekty SEO, analitykę i teksty.
Dodaj komentarz