Regały metalowe to niezbędny element wyposażenia i aranżacji takich pomieszczeń, jak archiwum, magazyn, sklep, warsztat, garaż, piwnica. Wybierając regały należy dostosować je do potrzeb wnętrza oraz do produktów, które będą tam przechowywane. Istotna jest wielkość pomieszczenia oraz waga i wielkość produktów.
Wybierając regały magazynowe należy zwrócić uwagę na ich warianty. Wśród regałów magazynowych znajdziemy modele:
- Tradycyjne – można je ustawić w każdym miejscu,
- Narożne – ustawia się w narożnikach, dzięki czemu oszczędza się przestrzeń w pomieszczeniu,
- Sklepowe – regały przeznaczone do sklepów, które chcą nie tylko składować towary, ale również eksponować je na wystawie,
- Regały z możliwością rozbudowy – to idealne rozwiązanie w przypadku sklepów i dużych magazynów, które chcą ujednolicić swój wystrój.
Wybierając regały magazynowe należy sprawdzić ich maksymalne obciążenie. Bardzo ważną kwestią są też wymiary regałów. Istotna jest ich wysokość, gdyż niektóre pomieszczenia składowe mają zbyt niskie stropy.
Trzeba też sprawdzić sposób montażu. Najlepiej wybrać konstrukcje proste do złożenia, co pozwoli w dowolnej chwili je zdemontować. Należy także zwrócić uwagę na liczbę półek oraz na to, czy istnieje możliwość zmiany rozstawienia półek oraz dostosowania ich wysokości do własnych potrzeb.
Każdy regał magazynowy powinien być stabilny. Nieodpowiednio wyważona konstrukcja może doprowadzić do zachwiania regału, konsekwencją czego będzie rozsypanie się przechowywanych produktów. Warto wybrać regały wyposażone w antypoślizgi – silikonowe elementy, które ochronią meble przed przesuwaniem się.
Rodzaje regałów magazynowych
Najpopularniejszymi rodzajami regałów magazynowych są regały paletowe i regały półkowe. Regały paletowe przeznaczone są do składowania rożnego rodzaju towarów, zapewniając swobodny dostęp do wszystkich palet. Regały półkowe przeznaczone są do składowania produktów o niewielkich rozmiarach oraz towarów, które nie są zapakowane w paletach.
Regały wysokiego składowania stanowią idealne wyposażenie magazynów o dużej kubaturze, przeznaczone są do składowania towarów o dużych wymiarach i dużej wadze. Regały wjezdne to regały umożliwiające ustawianie w głębi regału produktów jeden za drugim. Ten rodzaj regałów obsługuje się za pomocą wózków widłowych. Regały wspornikowe wykorzystywane są do przechowywania towarów wielkogabarytowych i długich, np. rur, płyt, sztang.
Dodaj komentarz