7 porad jak znaleźć dobry pomysł na biznes?

Dziś poznasz 7 krótkich porad jak znaleźć pomysł na biznes. Pomysły na biznes są wokół nas. Najważniejsze to poznać sposoby na ich odkrycie. Pomysły możesz znaleźć dokładnie analizując rynek oraz potrzeby i problemy konsumentów.

Jeśli planujesz założenie własnej firmy, ale nie wiesz jak znaleźć pomysł na biznes i jakie produkty lub usługi chcesz sprzedawać, sprawdź poniższe 7 porad.

Zobacz również mój krótki filmik na YouTubie:

https://www.youtube.com/watch?v=e1xdecLRnMY

Jak znaleźć pomysł na biznes?

1) Ocena własnych umiejętności

Czy masz jakiś talent lub doświadczenie, które możesz wykorzystać do otworzenia własnej działalności gospodarczej? Jeśli chcesz znaleźć pomysł na własny biznes musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • W czym mam doświadczenie?
  • Co ja umiem dobrze robić?
  • Czy ludzie będą skłonni płacić mi za moje usługi lub produkty?

2) Bądź przygotowanym do skorzystania z możliwości biznesowych

Szansa na biznes pojawia się często nie oczekiwanie. Bądź na nią gotowy. Może to być pomysł usłyszany w telewizji, lub po prostu pomysł na który wpadłeś przez przypadek idą przez ulicę swojego miasta. Będąc na bieżąco z wydarzeniami biznesowymi będziesz w stanie identyfikować trendy w biznesie zauważać nowe pomysły, które mają szansę na powodzenie.

3) Wymyśl nowy produkt lub usługę

pomysł na własny biznes

20 lat temu nie było zapotrzebowania na takie usługi i produkty jak: oprogramowanie antywirusowe czy usługi dostawy internetu. Aby znaleźć pomysł na własny biznes, ważne jest aby znaleźć i określić potrzeby klientów, które nie są realizowane. Potrzeba bezpieczeństwa spowodowała powstanie nowych produktów i usług np. systemy alarmowe, usługi ochroniarskie, monitoring.

Zapytaj znajomych Co można poprawić w dotychczas używanych produktach i usługach? Jakie ich potrzeby są niezrealizowane? Jakich usług im brakuje? Możesz również wykorzystać niszę rynkową i przeanalizować problemy z nią związane np. brak umiejętności gotowania posiłków sprawił, że młode osoby jedzą na mieście lub uczą się gotować na specjalnych szkoleniach.

4) Zwiększ wartość istniejącego produktu

Zwiększenie wartości dodanej produktu lub usługi może być sposobem na znalezienie ciekawego i innowacyjnego pomysłu na biznes. Możesz również dodać usługę do sprzedawanego produktu np. darmowy serwis, przedłużona gwarancja, doradztwo, instalacja, transport.

Jako przykład można podać możliwość sprzedaży warzyw i owoców przez rolników wraz z dowozem do klienta za drobną opłatą.

5) Zbadaj inne rynki

Być może masz ciekawy pomysł, ale realizacja w dotychczasowej lokalizacji może być nieopłacalne. Z powodu niskiego popytu lub nawet jego braku. Być może w innej części kraju lub nawet kontynentu jest duże zapotrzebowanie na jakiś produkt. Zapotrzebowanie na dzikie jagody w USA zostały „wyzerowane” poprzez produkcję i promocję borówki amerykańskiej. Natomiast w Japonii istnieje bardzo duży popyt na dzikie jagody.

Dzięki wnikliwej analizie pozostałych czasem odległych rynków stwarza niesamowite możliwości biznesowe. Dlatego warto analizować obce rynki i kultury w celu odkrycia potencjalnych możliwości i okazji.

6) Poprawa istniejącego produktu lub usługi.

Na rynku jest mało produktów, które są idealne. Wiele z dostępnych dóbr można poprawić. Np. pierwszy telewizor czarno-biały został udoskonalony i powstał telewizor kolorowy, następnie poprawiono go i powstał telewizor z płaskim ekranem, kolejnym udoskonaleniem było wprowadzenie płaskich telewizorów plazmowych i LCD.

Pomysły na doskonalenie dotychczasowych pomysłów na biznes możesz generować za pomocą burzy mózgów lub mapy myśli.

7) Okazje i luki rynkowe

Czasem na rynku pojawia się okazja do zarobienia. Z powodu nagłego zdarzenia drastycznie zwiększa się zapotrzebowanie na różne dobra. Kilka lat temu podczas epidemii ptasiej grypy na zachodzie był bardzo duży popyt na maseczki na twarz. Wiele osób, które wykorzystały okazję zarobiły masę pieniędzy. Jako świeży i polski przykład można podać ostatnio zwiększony popyt na cukier, który wywindował jego cenę do ponad 5 zł za kg, (aktualnie cena cukru w jednym z dyskontów wynosi ok. 3,80).

Patrząc na obecne firmy i produkty możesz spróbować ocenić czy i gdzie jest luka na rynku, gdzie są nie zrealizowane potrzeby i nie rozwiązane problemy.

Co dalej?

Czy masz już pomysł na własną firmę? A może masz kilka?

Weź czystką kartkę papieru i spisz wszystkie pomysły jakie Ci przychodzą do głowy.

Pamiętaj, żeby mieć otwarty umysł i każdy pomysł na biznes ocenić skrupulatnie. Jeśli posiadasz na liście kilkanaście pomysłów na biznes, wybierz na początku te, którymi najbardziej do Ciebie pasują. Dla każdego z nich napisz biznes plan. Pokaże Ci to jak bardzo pomysł może być rentowny i czy opłaca się inwestować w ten biznes.

Nie możesz realizować pierwszego pomysłu na biznes
jaki wpadnie Ci do głowy

Pamiętaj o 4 krokach:

marzenia => myślenie => planowanie => realizowanie

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 5 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *