Jakie obowiązki ma właściciel kasy fiskalnej online?

Fiskalizacja kasy Kasy starszego typu – z elektroniczną i papierową kopią paragonu, zgłaszało się do właściwego Urzędu Skarbowego. Kupując kasę fiskalną online nie ma już takiej potrzeby. Fiskalizacja urządzenia jest bardzo prosta. Używając kasy serwisant dokonuje zgłoszenia podatnika do Urzędu Skarbowego. Jednocześnie przekazuje jego dane. Następnie z Repozytorium przesyła się numer ewidencyjny kasy.

Wraz z NIP-em podatnika będzie on zapisywany w pamięci urządzenia. Dopiero wtedy zostaną uruchomione zarówno pamięć fiskalna, jak i tryb fiskalny. Fiskalizacja następuje automatycznie w momencie, gdy kasa połączy się z CRK (Centralnym Rejestrem Kas). Aby kasa mogła się sprawnie komunikować z CRK, musi mieć stałe połączenie z Internetem.

Jakie obowiązki ma właściciel kasy fiskalnej online?

Kasy fiskalne w Warszawie i innych miastach czeka spora rewolucja. To konieczność wymiany urządzenia na nowe. Przedsiębiorca jest zobowiązany do zapoznania się z kalendarzem wprowadzanych zmian, które są uzależnione od konkretnych branż.

Koniec z domowym archiwum

Posiadacz kasy fiskalnej w Warszawie starego typu jest zobowiązany do przechowywania danych z 5 ostatnich lat. Zbieranie kopii każdego paragonu jest żmudne i często karkołomne. Zwłaszcza, gdy druk jest tak wyblakły, że niewiele można z niego wyczytać. W zależności od rodzaju kasy paragony należy przechowywać w wersji drukowanej lub na karcie pamięci SD bądź micro SD.

Mając kasę online nie ma potrzeby tworzenia domowego archiwum. Wszystkie dane są przesyłane w czasie rzeczywistym. Każdy dzień pracy z kasą online należy rozliczyć drukując raport dobowy. Nie ma takiego obowiązku, jeśli nie zanotowano sprzedaży. Innym obowiązkiem jest wystawienie raportu miesięcznego.

Przegląd techniczny

Jeśli kasa fiskalna w Warszawie ma służyć wiele lat, należy regularnie poddawać ją przeglądom technicznym. Kupując urządzenie na przykład w Kaspolu, informacji na temat przeglądu można uzyskać na miejscu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie kasy muszą przechodzić przegląd co 2 lata. Dokonuje go uprawniony serwisant. Urządzenie jest konserwowane, eliminuje się ewentualne usterki. O przeglądzie a zwłaszcza jego konkretnym terminie, musi pamiętać właściciel kasy. Niedopilnowanie tego obowiązku grozi karą w wysokości 300 zł.

Kasy fiskalne w Warszawie muszą posiadać ważny dokument – Książkę Kasy Serwisowej. To swego rodzaju dokument tożsamości urządzenia. W tym zbiorze informacji jest nazwa, model, numer fabryczny, numery unikatowy i ewidencyjny, producenta i importera. Muszą być także dane przedsiębiorcy – właściciela kasy.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *