Kredyt na samochód dla firm, a może… leasing operacyjny?

Samochód wiąże się z emocjami. Czy wybieramy go do prywatnego użytku, czy jako auto do małej firmy – zawsze wchodzą w grę nasze potrzeby i upodobania. Dlatego najpierw decydujemy się na daną markę i model, a dopiero później zaczynamy szukać opłacalnego finansowania: gotówką, kredytem na samochód dla firm czy leasingiem operacyjnym.

Samochód firmowy na raty

Załóżmy, że nie chcemy wydawać gotówki na nasz firmowy samochód. Środki finansowe możemy wtedy przeznaczyć na inne cele, ponieważ nie „zamrażamy” pieniędzy w kupionym aucie. Mogą to być cele firmowe, takie jak zakup produktów, szkolenia, reklama czy zdobywanie nowych klientów. Co wybierzemy, poszukując finansowania: kredyt na samochód dla firm czy leasing operacyjny?

Leasing operacyjny z perspektywy leasingodawcy…

W przypadku firm wybór najczęściej pada na leasing, w tym szczególnie leasing operacyjny. Dlaczego? Leasing ma wiele zalet podatkowych. Samochód (w umowie nazywany „przedmiotem leasingu”) zaliczany jest do środków trwałych finansującego (czyli potocznie mówiąc – leasingobiorcy). To znaczy, że w czasie trwania umowy finansujący może podatkowo amortyzować auto.

…i leasingobiorcy

Z kolei korzystający (określony w umowie jako leasingobiorca) do swoich kosztów uzyskania przychodu może wpisać całą kwotę raty leasingowej, zarówno część kapitałową, jak i odsetkową. Do kosztów zalicza także opłatę wstępną, ma też możliwość wpisania w koszty bieżących wydatków eksploatacyjnych. Należą do nich na przykład zakup paliwa (to jeden z najbardziej kosztotwórczych czynników w wydatkach na utrzymanie firmowego samochodu), ale i przeglądy czy naprawy pojazdu.

Samochód firmowy na raty? Leasing operacyjny jest opłacalny

Przyjrzyjmy się podatkowi VAT. Dla leasingobiorcy zazwyczaj (ponieważ zależy to od sytuacji firmy) korzystniejszy jest sposób zapłaty podatku VAT rozłożonego na części i spłacanego razem z ratami leasingu. W miarę elastyczne są także sposoby zakończenia umowy:

  1. korzystający może wykupić użytkowane auto za określoną w umowie kwotę…
  2. …lub zwrócić samochód do firmy leasingowej, wybierając następnie nowy model. To rozwiązanie często wybierają firmy, co kilka lat wymieniające służbowe pojazdy.

Leasing i kredyt na samochód dla firm

W ostatnich latach dosłownie „wybuchł” rynek leasingu i kredytów z niskimi miesięcznymi ratami, czyli produktów bazujących właśnie na mechanizmach leasingu operacyjnego. Większość liczących się producentów samochodów ma w ofercie takie finansowanie. Są również – obok uniwersalnych banków finansujących niemal wszystko – instytucje wyspecjalizowane w produktach ściśle związanych z daną marką, takie jak Volkswagen Financial Services.

Przykłady ofert z „naszego podwórka”, które każdy na co dzień napotyka w reklamach czy witrynach salonów dealerskich, to leasing konsumencki Audi Perfect Lease dla klientów prywatnych, Škoda Kredyt Niskich Rat wspierający sprzedaż lidera polskiego rynku, czy kredyt EasyDrive, który pozwala płacić niskie raty za każdego nowego osobowego Volkswagena.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *