7 powodów, dla których outsourcing IT może być dobrym pomysłem

Outsourcing to rodzaj usługi, dzięki której firma powierza realizację określonych procedur i procesów zewnętrznemu podmiotowi, na przykład w obszarze IT. Eksperci branżowi podkreślają, że wybór outsourcingu IT to dla wielu firm szansa na ograniczenie kosztów oraz zwiększenie rentowności. W poniższym artykule przedstawiamy 7 powodów, dla których outsourcing może być dobrym pomysłem.

Outsourcing IT – definicja pojęcia 

Outsourcing, a dokładniej outside-resource-using, to określenie dla usługi polegającej na wynajęciu zewnętrznej firmy, której powierza się realizację określonych usług oraz procesów w danym przedsiębiorstwie. Jak wiadomo, posiadanie profesjonalnej kadry pracowniczej – zwłaszcza ds. IT – sporo kosztuje. Co ciekawe, outsourcing jest rozwiązaniem stosowanym nie tylko do obsługi informatycznej, ale także prawnej, finansowej czy księgowej. 

Rosnącą popularność outsourcingu w Polsce jak i na świecie dobrze odzwierciedlają statystyki. Skorzystanie z tego rozwiązania jest dla przedsiębiorców szansą  na zwiększenie efektywności poszczególnych działów a także ograniczenie niepotrzebnych kosztów. Dodatkowo, w ramach outsourcingu mamy możliwość korzystania z wiedzy doświadczonych ekspertów, którzy doskonale orientują się w danej materii. 

W każdej dużej firmie po pewnym czasie pojawia się konieczność skorzystania z zaawansowanych systemów informatycznych. Stopień zapotrzebowania na tego typu usługi zależy od wielu zróżnicowanych czynników, takich jak liczba zatrudnianych osób, charakter działalności czy liczba klientów. W dzisiejszych czasach przesyłanie informacji drogą elektroniczną jest jednak niezwykle istotne. Niestety, stworzenie osobnego działu IT w firmie jest bardzo kosztowne oraz czasochłonne. Aby tego uniknąć, warto postawić właśnie na outsourcing IT. Poniżej dokładnie omawiamy 7 powodów, dla których warto zainwestować w outsourcing IT. 

Koniec problemów z rekrutacją pracowników 

Jedna z podstawowych korzyści wynikających z zastosowania outsourcingu. Kupując tę usługę problem rekrutacji pracowników przestaje nas dotyczyć, ponieważ od ręki otrzymujemy pomoc wykwalifikowanych specjalistów ds. IT. W wielu firmach oferujących outsourcing IT wsparcie oferowane jest nawet przez całą dobę, dlatego zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, możemy skontaktować się z konsultantem i poprosić o naprawę awarii bądź wyjaśnienie interesujących nas kwestii. 

Ograniczenie kosztów oraz biurokracji 

Oferty Pracy W IT Dla Seniorów, Średniozaawansowanych I Juniorów należą do wyjątkowo atrakcyjnych. Wynika to oczywiście z tego, iż zapotrzebowanie na usługi IT od lat plasuje się na bardzo wysokim poziomie. W przypadku, gdy zdecydujemy się na outsourcing IT, nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych z zatrudnieniem oraz szkoleniem własnej kadry IT. Dodatkowo, ograniczymy także biurokrację związaną z naliczaniem wynagrodzeń, podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne. 

Szybki czas naprawy na okoliczność awarii 

Niewielkie firmy, które nie inwestują w outsourcing IT, zazwyczaj zatrudniają jednego pracownika, którego w razie potrzeby nie będzie miał kto zastąpić. Ogromnym problemem może być sytuacja, w której zatrudniany specjalista od IT zachoruje, a jednocześnie w systemie informatycznym nastąpi awaria, na skutek której sklep internetowy należący do przedsiębiorcy przestanie działać. Aby uchronić się przed podobnymi sytuacjami, warto postawić właśnie na outsourcing IT. Wtedy mamy gwarancję, że czas reakcji na wystąpienie awarii jak i ewentualny przestój w działalności będzie bardzo krótki. 

Wyższy poziom bezpieczeństwa 

Właściwy nadzór nad systemami informatycznymi to jedna z najważniejszych kwestii, o której muszą pamiętać przedsiębiorcy. Ogromny rozwój technologiczny, z którym mamy do czynienia w ostatnich latach, wiąże się także z dużym ryzykiem występowania różnorodnych zagrożeń w przestrzeni wirtualnej. Wysoki poziom bezpieczeństwa naszego systemu informatycznego zapewni nam tylko odpowiednia firma oferująca wyspecjalizowane usługi z zakresu outsourcingu IT. Wiele firm tego typu posiada specjalne certyfikaty potwierdzające ich renomę oraz doświadczenie. 

Nowoczesne i sprawdzone rozwiązania 

Outsourcing wyróżnia się także tym, iż daje nam dostęp do sprawdzonych i w pełni nowoczesnych rozwiązań, czego nie zawsze można powiedzieć o usługach oferowanych przez indywidualnych informatyków. 

Dopasowanie do potrzeb i oczekiwań usługobiorcy 

Niewątpliwą korzyścią wiążącą się z zastosowaniem outsourcingu IT jest także możliwość dostosowania usługi do własnych potrzeb i oczekiwań. Podpisując umowę z daną firmą można dokładnie określić, które usługi oraz w jakim zakresie nas interesują. Wielu przedsiębiorców korzysta tylko z doradztwa w ograniczonym zakresie, co przyczynia się także do ograniczenia kosztów. 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *