Pomysł na biznes dla kobiet: Bodypainting

Dzisiaj swój pomysł na biznes przedstawi Emilia O. – właścicielka firmy świadczącej usługi bodypaintingu.

„Maluję na ciele od 1995 roku. Oferuje usługi z zakresu malowania i ozdabiania ciała (bodypainting)począwszy od inspiracji ozdabianiem ciała w sposób tradycyjny, elementami tatuażu polinezyjskiego, japońskiego, hinduskiego, poprzez makijaż celtycki, grecki, mezolityczny, współczesny czy wszelkiego rodzaju stylizacje inspirowane na przykład wzorami zwierzęcymi czy motywami afrykańskimi, prowadzenie wykładów dotyczących historii ozdabiania ciała (np.: tatuaż, skaryfikacja) a skończywszy na wykonywaniu kostiumów na wszelkiego rodzaju imprezy.

Od zarania dziejów ludzie zdawali sobie sprawę, że ciało ludzkie jest nie tylko potencją, ale może stać się wartością. Z biegiem czasu ciało stawało się nie tylko narzędziem ludzkich myśli, ale zaczęto dostrzegać też jego inne możliwości. Ciało ludzkie zaczęto traktować jako swoistego rodzaju wizytówkę ukrytego „ja” niewidocznego gołym okiem, dlatego też malowano je, ozdabiano, dekorowano już w starożytności. Tak ukształtowane, zmienione,” ulepszone” miało poprawić ocenę „właściciela” przez innych oglądających.

W związku z tym, że rosły potrzeby, zaczęto też szukać nowych technik, możliwości dekorowania, a do ozdabiania nowych malowideł, mazideł, farb. Z ozdabiania ciała uczyniono prawdziwą sztukę nieograniczoną wzorami, obszarami występowania, technikami zdobniczymi, pigmentami.

pomysł na biznes dla kobiet bodypaintgMimo to należy zauważyć, że w tzw. później nazwanej sztuce body paintingu w swych daleko sięgających korzeniach wyodrębniły się dwa odrębne zjawiska. Pierwsze z nich, wpisane w repertuar praktyk plemiennych dotyczy zazwyczaj mężczyzn jako wojowników czy czarowników, a osiągnięty efekt estetyczny zmierza do konkretnego celu, np. wzbudzenia strachu, przywołania duchów. Pokrywanie barwami twarzy (i całego ciała) służyło obrzędom, rytuałom, walkom, było więc elementem magicznym, sakralnym, wojennym, inicjacyjnym, nieprzypadkowym, opatrzonym przekazem i uwikłanym w konkretną symbolikę. Dodać trzeba, iż często samo wykonywanie tych malowideł stawało się działaniem rytualnym i było łączone z innymi rodzajami dekoracji. Pomalowane, poprzebierane postacie miały być agresywne, odstraszać przeciwników lub też upodabniać się do bóstw, zwierząt, duchów.

Na drugim biegunie sytuuje się natomiast zjawisko malowania wyrosłe z zupełnie innych uwarunkowań kulturowych, ewoluujące w innym kierunku i dotyczące przeważnie kobiet. Jest to mianowicie nadawanie ciału, a szczególnie twarzy efektów kolorystycznych w celu upiększenia go, nadania mu bardziej atrakcyjnego wyglądu. Generalnie sprowadza się do uwydatnienia kobiecej seksualności poprzez podkreślenie walorów jej urody i cielesności. Stąd w linii prostej wywodzi się makijaż.

Jego początki sięgają bardzo odległych czasów: już w epoce lodowcowej używano do ozdoby ust mieszanek ochry i tłuszczu zwierzęcego, w starożytnym Egipcie kobiety malowały powieki barwnikiem ze sproszkowanych minerałów, używały ponadto szminki, pudru, różu do policzków, czernidła do rzęs, farb do włosów i lakierów do paznokci (zachowane dzieła sztuki z tamtego okresu ukazują szeroki asortyment przyborów kosmetycznych stosowanych podczas toalety), a kobiety w pierwszych wiekach naszej ery korzystały z pielęgnacyjnych kremów z wody, wosku pszczelego i oliwy z oliwek. Przez następne wieki stosowano do makijażu substancje naturalne, często nieobojętne dla zdrowia (w XVIII wieku róż cynobrowy zawierał siarkę i rtęć powodujące wypadanie zębów i zapalenia dziąseł; biały puder, którego składnikiem był ołów przyczyniał się do nawet śmiertelnych zatruć).

Do najpopularniejszych technik ozdabiania ciała należą:

  • makijaż,
  • tatuaż,
  • bodypainting,
  • skaryfikacja
  • czy stylizacja (czyli upiększanie ciała w rozumieniu ogólnym).

Malowanie na ciele czyli tzw. sztuka bodypaintingu może być dobrym pomysłem na biznes, trzeba jednak włożyć wiele pracy i wysiłku, ćwicząc precyzyjność w przenoszenia wzorów na ciało. Ze swojej strony zalecam też używanie wyłącznie profesjonalnych farb do charakteryzacji, gwarantujących doskonały efekt i trwałość nawet przez kilkanaście godzin, a przy tym hipoalergicznych.”

Pozdrawiam serdecznie.
Emilia Obłękowska
http://www.bodypainting.waw.pl/

Foto: https://www.bodypainting.waw.pl/

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *