Opis pomysłu na biznes:
Jeśli jesteś wykwalifikowanym piekarzem lub po prostu kochasz piec ciasta na różne okazje, możesz zostać swoim własnym szefem, rozpoczynając działalność gospodarczą. Ludzie zawsze będą się pobierać i jednym z ważniejszych elementów ślubu jest tort weselny.
Przystępując do analizy tego pomysłu na biznes jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę.
Warto już na początku przygotować solidny biznesplan. Dzięki niemu będziesz kontrolował swoją działalność na rynku i to w jakim kierunki firma ma się rozwijać.
Stworzony biznes plan da odpowiedź na pytania dotyczące tego na jakim rynku firma będzie działać, jakiego rodzaju zezwoleń wymaga prowadzenie firmy, ilu pracowników trzeba będzie zatrudnić itp. O ile nabycie podstawowych składników ciast i tortów nie będzie sprawiać problemu to wybór profesjonalnych mikserów i innych urządzeń tak. Musisz również posiadać odpowiedni lokal do prowadzenia takiego biznesu.
Ważne jest, aby sprawdzić w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej jakich pozwoleń wymaga prowadzenie działalności gospodarczej w branży gastronomicznej. Kolejnym aspektem tej działalności jest wybór najlepszych przepisów na ciasta, na które znajdziemy chętnych.
Koniecznie stwórz własną stronę internetową, aby prezentować na zdjęciach galerię wypieków. Dzięki temu będziesz mógł pokazać im swoje dokonania jeśli Twoi klienci będą pytać o ciasta lub torty. Wydrukuj wizytówki, ulotki i roznieś je do butików ślubnych, kwiaciarni lub domów weselnych mieszczących się w obszarze, na którym będziesz działał. Z kolei innym narzędziem marketingiem będzie marketing szeptany.
Możesz dać kilka wizytówek klientom by dali je swoim znajomym i zaproponuj im rabaty na początku. Jeśli we wszystkich swoich działaniach będziesz kierować się maksymalizacją satysfakcji klienta możesz liczyć na rozwój firmy, zatrudnianie nowych pracowników i zwiększanie liczby zamówień.
Dzień z życia właściciela firmy piekącej ciasta weselne:
Dzień rozpocznie się od sprawdzenia poczty e-mail i poczty głosowej czy nie masz nowych zamówień.
Będziesz kontaktował się z potencjalnymi klientami, aby zbadać jakich ciast potrzebują. A jeśli zajdzie taka konieczność będziesz się z nimi umawiać na spotkania w celu omówienia szczegółów. Ponieważ będą chcieli spróbować Twoich produktów warto przygotować próbki.
Następnie sprawdzisz jakie zlecenia masz na dzisiaj. Upewnij się, że są gotowe i mogą zostać wysłane do klienta. Skontaktuj się z obsługą wesela i sprawdź czy ciasta zostały dowiezione zgodnie z obietnicą. Jeśli masz dni przestoju w biznesie możesz je poświęcić na roznoszenie ulotek lub promowanie własnej firmy w inny sposób.
Na koniec sprawdź jak się mają finanse Twojej firmy. Czy wpłynęły środki finansowe od klientów, czy swoje zobowiązania uregulowałeś oraz czy podatki oraz inne opłaty zostały rozliczone i zapłacone.
Twoi przyszli klienci
Twoimi klientami będą oczywiście nowożeńcy, jednak coraz częściej warto kontaktować się z konsultantami weselnymi, firmami kateringowymi lub domami weselnymi.
Czego potrzebujesz do rozpoczęcia
- Biznes plan zawierający plan marketingowy,
- Zezwolenie z „sanepidu”,
- Profesjonalny sprzęt kuchenny i materiały do pieczenia,
- Lokal dostosowany do wymagań sanitarnych,
- Samochód do transportu ciast lub tortów,
- Komputer z oprogramowaniem i dostępem do Internetu.
Zalety
- Stale wysoki popyt na ciasta i torty weselne,
- Po kilku zrealizowanych zamówieniach na ciasta i torty wszystko stanie się łatwiejsze,
- Koszty rozpoczęcia działalności są relatywnie niskie,
- Możesz ustalać wyższe ceny dla wykwintnych tortów,
- Możesz w kilka tygodni uruchomić ten biznes, a jeśli utrzymasz się możesz zacząć rozwijać swój biznes i zatrudnić dodatkowy personel.
Wady
- Napięte terminy mogą powodować stresować,
- Zbudowanie silnej marki i bazy lojalnych klientów może zająć długi czas.