Reduktor ciśnienia powietrza – szerokie spektrum zastosowania i efekty jakie z tego płyną

Sprężone powietrze jest medium, które uważane jest za czyste i bezpieczne i trudno się z tym nie zgodzić. Jednak aby efektywnie działało znaczenie ma nie tylko jakość, a dokładnie jego czystość, lecz także odpowiednie ciśnienie. Stąd też bardzo istotną rolę pełni reduktor ciśnienia powietrza. Czas na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać to urządzenie.

Reduktor ciśnienia powietrza zasada działania

Warto zauważyć, że układy pneumatyczne są szeroko stosowane. Wytwarzanie choćby siły z energii sprężonego powietrza jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem i to w wielu branżach. Jednak sprężone powietrze stosowane jest znacznie częściej i wykorzystuje się je choćby w butlach tlenowych.

Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy tylko medium, bo znaczenie ma również odpowiednie ciśnienie. Stąd też tak ważny jest reduktor ciśnienia powietrza, który zapewnia funkcjonalność. Warto też wiedzieć, że w układach pneumatycznych występują zmiany ciśnienia, które wynikają z danego zapotrzebowania systemu na czyste medium.

Zasada działania reduktora ciśnienia powietrza jest bardzo prosta. Otóż to urządzenie pobiera energię na wejściu, ale w takiej ilości, aby zapewnić jej stały poziom i nie ma tutaj znaczenia wielkość zużycia po stronie wyjściowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy występują duże wahania ciśnienia. Warto jeszcze pamiętać, że ciśnienie przeróżnych substancji wykorzystywane jest nawet w codziennym życiu.

Zasadniczo urządzenia typu regulatory różnią się od siebie, biorąc pod uwagę choćby sam mechanizm jaki zastosował producent, ale też stopień skomplikowania przy zastosowaniu. Jednak co do zasady składają się one z takich samych elementów, wśród których możemy wymienić wkład filtracyjny, wskaźnik zdławienia wkładu, uszczelki, zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, a także zawór pilotowy, odcinający, manometr oraz pojemnik oleju.

Wiele się mówi na temat bezpieczeństwa i higieny pracy i dotyczy to również reduktora ciśnienia sprężonego powietrza. Co do zasady wykorzystanie sprężonego powietrza jest bezpieczne, jednak trzeba pamiętać, że nawet w urządzeniach zasilanych energią elektryczną może występować zjawisko iskrzenia, zatem jakichkolwiek prac serwisowych nie można wykonywać w strefach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu.

Bardzo duże znaczenie ma również sam montaż i w tym przypadku należy zamontować reduktor powietrza w uchwytach, zaś jego przewody powinny zostać umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Wszystkie te prace, a więc przyłączeniowe, montażowe czy serwisowe musi wykonać osoba, która posiada wiedzę, umiejętności, doświadczenie oraz odpowiednie kwalifikacje.

Także o tym, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza decyduje osoba uprawniona.        

Reduktor ciśnienia powietrza – szerokie spektrum zastosowania 

Aby móc podać tlen chorym, np. na koronawirusa, trzeba zastosować regulator ciśnienia powietrza. Dzięki niemu tlen będzie podawany pod właściwym ciśnieniem. Odpowiedni poziom tlenu pod ciśnieniem musi znajdować się też w butlach z tlenem wykorzystywanych choćby przez płetwonurków.

Zatem jak widzicie reduktor ciśnienia powietrza może ratować życie i wpływa na bezpieczeństwo. Jego zastosowanie jest jeszcze większe i tak naprawdę trudno znaleźć branżę, gdzie reduktor sprężonego powietrza nie jest wykorzystywany.

Reduktor ciśnienia stosuje się w przypadku butli z gazem, ale też zbiorników wysokociśnieniowych. Ma zastosowanie w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, czyli wszędzie tam, gdzie gazy wykorzystywane są jako odczynniki. Reduktor pneumatyczny z zaworem regulującym ciśnienie powietrza ma zastosowanie w stacjach gaśniczych czy urządzeniach ciśnieniowych w przemyśle wydobywczym.

Rolnictwo jest branżą, która często uznawana jest za mało efektywną. Można jednak to zmienić, stosując właśnie reduktory. Wystarczy zastosować je w urządzeniach spryskujących. Tam właśnie występuje zjawisko różnic ciśnienia.

W ten sposób podawane nawozy czy środki ochrony nie są marnowane i podawane są w takiej ilości, w jakiej są niezbędne. Reduktor ciśnienia powietrza spełnia też funkcję ogranicznika, czyli zapobiega wydostawaniu się zbyt dużej ilości danej substancji. Reduktor ciśnienia jest też wykorzystywany w poczcie pneumatycznej, która obecnie uznawana jest za bezpieczną, tanią i ekologiczną. 

Zatem jak widzicie zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza jest naprawdę szerokie. Warto jednak pamiętać, by wybierać urządzenia najwyższej jakości od renomowanego producenta.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 4]

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *