Serwis wózków widłowych – 7 powodów, dlaczego warto z niego korzystać

Każdy sprzęt po jakimś czasie ulega zużyciu lub zepsuciu – nie inaczej jest z wózkami widłowymi. Warto wówczas powierzyć naprawę swojego sprzętu serwisowi wózków widłowych. Nie korzystałeś jednak nigdy z jego usług lub nie wiesz, czy się to po prostu opłaca? W tym artykule rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące serwisu wózków widłowych.

Wózek widłowy jest niezastąpionym urządzeniem w pracy wielu przedsiębiorstw, często na tyle istotnym, że trudno sobie wyobrazić ich funkcjonowanie bez sprawnej floty tych pojazdów. Wózki widłowe pozwalają na transport rozmaitej wielkości ładunków między różnymi częściami hali czy magazynu, umożliwiają także transport pionowy, czyli podnoszenie towarów na wysokie regały. Powierzenie tych zadań pracownikom znacząco wpłynęłoby na pogorszenie warunków ich pracy, a także obniżyłoby efektywność całego przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że w interesie każdego pracodawcy jest utrzymanie posiadanych wózków widłowych w jak najlepszym stanie. Czasem jednak zdarza się, że wózki ulegają większym lub mniejszym uszkodzeniom. Co wtedy robić?

Niesprawny wózek – i co dalej?

Istnieje co najmniej kilka rozwiązań, jak radzić sobie z niesprawnym wózkiem. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto powiedzieć, czego absolutnie robić nie należy! Mowa tu o samodzielnym naprawianiu wózka. Tylko osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą konserwacji i serwisowania wózków widłowych, mogą podjąć się naprawy tego rodzaju pojazdów. Jeśli zabiera się do tego osoba, której jedynie wydaje się, że wie, jak naprawić wózek – skutki mogą być opłakane. Naprawa wózków widłowych jest bowiem tylko pozornie podobna do naprawy innych pojazdów, np. samochodów osobowych. Wózki charakteryzują się specyficzną budową oraz specjalnie dobranymi parametrami technicznymi.

Co jednak oznacza pojęcie „wykwalifikowany serwisant”? Jest to osoba, która przeszła kurs konserwatora wózków widłowych, zakończony uzyskaniem pozytywnego wyniku z egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. UDT jest organizacją zajmującą się m.in. szkoleniem i certyfikowaniem operatorów i konserwatorów wózków widłowych. Tylko osoba, która zdała wspomniany egzamin, może legalnie i w pełni profesjonalnie zajmować się naprawą wózków widłowych!

Dlaczego serwis wózków widłowych to najlepszy wybór?

Gdy już wiemy, że serwisowanie wózka powinniśmy powierzyć jedynie wykwalifikowanym osobom, można wziąć pod uwagę następujące opcje:

  • zatrudnienie konserwatora wózków widłowych w zakładzie pracy;
  • oddanie pojazdu do serwisu wózków widłowych.

My zdecydowanie rekomendujemy tę drugą opcję. Zatrudnienie konserwatora w zakładzie pracy jest bez wątpienia korzystne, gdy posiadasz wiele wózków widłowych i chcesz oszczędzić sobie kłopotu związanego z transportem pojazdu do serwisu za każdym razem, gdy ulegnie on uszkodzeniu. Serwisy jednak mają tę przewagę, że w zasadzie zdejmują z Ciebie obowiązek dbania o jakiekolwiek czynności związane z naprawą oraz konserwacją wózka. Oddając wózek do serwisu wózków widłowych, nie musisz się niczym martwić – fachowcy zadbają o gruntowną naprawę, odbierzesz więc pojazd w stanie nienoszącym śladów żadnej usterki. W przypadku zatrudnienia konserwatora wewnętrznego usuwanie awarii i uszkodzeń staje się sprawą wewnętrzną, to Ty musisz więc sobie radzić z nieprzewidzianymi trudnościami, które mogą wystąpić podczas naprawy.

naprawa wózków widłowych

Na tym jednak zalety korzystania z usług serwisu wózków widłowych się nie kończą. Oto, dlaczego jeszcze warto zaufać autoryzowanym serwisom:

  1. Oryginalne części zamienne. Serwisy wózków widłowych w przeważającej większości dbają o najwyższą jakość wykonywanych usług, dlatego stawiają nie tylko na rzetelność samej naprawy, ale też na wybierane materiały. Stąd korzystają jedynie z oryginalnych części zamiast ich tańszych odpowiedników, charakteryzujących się zazwyczaj o wiele gorszą jakością.
  2. Gwarancja na naprawę. Tak, dobry serwis wózków widłowych oferuje także gwarancję na wykonaną naprawę! Dzięki temu nie musisz się martwić, że serwis nie wywiąże się ze zobowiązania i w niedługim czasie znów pojawi się ta sama usterka. Jeśli tak się stanie, serwis będzie miał obowiązek w ramach tej samej usługi dokończyć naprawę.
  3. Mobilność. Chociaż słowo „serwis” z istoty rzeczy kojarzy się raczej z koniecznością transportu do niego naprawianego wózka, dzisiaj serwisanci wychodzą naprzeciw potrzebom klienta i sami do dojeżdżają do Twojego przedsiębiorstwa! Oczywiście zakres takiej usługi zależy od oferty danego serwisu – czasem do takiej usługi kwalifikują się jedynie naprawy o pewnym, ściśle określonym stopniu trudności. Wpływ na jej dostępność ma także, bez wątpienia, odległość klienta od serwisu. Warto jednak mimo wszystko wiedzieć, że tak możliwość istnieje – często oszczędza ona wielu problemów związanych z transportem wózka do serwisu oraz łączących się z tym kosztów.
  4. Sprzęt zastępczy. Bez wątpienia jednym z największych plusów płynących z korzystania z usług serwisu wózków widłowych jest zapewnienie przez serwis sprzętu zastępczego. Dzięki temu żaden przedsiębiorca nie musi się obawiać przestojów w pracy oraz związanego z tym spadku wydajności!
  5. Prowadzenie Dziennika Konserwacji Wózka. Jest to niezwykle ważny punkt, ponieważ obowiązkiem każdego, kto posiada wózek widłowy, jest sumienne prowadzenie takiej dokumentacji. W Dzienniku Konserwacji Wózka powinny być skrupulatnie odnotowywane wszelkie naprawy.
  6. Przeglądy i konserwacje. Posiadanie wózka widłowego wiąże się z koniecznością dokonywania regularnych przeglądów, co również powinno być odnotowane we wspomnianym wyżej Dzienniku.
  7. Pakiety full-service. Niektóre serwisy, chcąc jak najlepiej dopasować się do potrzeb swoich klientów, wprowadziły do swojej oferty różnorodne pakiety atrakcyjne cenowo. Jednym z nich jest tzw. full-service, polegający na kompleksowej obsłudze technicznej nawet całej floty wózków w danej firmie. Taką usługę proponuje np. Manitou (sprawdź tutaj). Jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców, którzy mogą zlecić kompleksową obsługę stanu technicznego swoich wózków zewnętrznemu serwisowi, płacąc za to atrakcyjną cenę.

Mamy nadzieję, że powyższe argumenty przekonały Cię, że korzystanie z usług serwisu wózka widłowego jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku każdej awarii. Jak jednak wybrać ten najlepszy?

Wybór serwisu wózków widłowych

1. Tylko serwis autoryzowany!
Wszystkie powyżej wymienione atuty korzystania z serwisów są aktualne tylko w przypadku serwisów autoryzowanych. Co oznacza jednak w ogóle pojęcie „serwis autoryzowany”? Jest to, najprościej mówiąc, serwis, którego jakość usług jest poświadczona przez dealerów wózków widłowych. Renomą swojej marki gwarantują oni jakość wykonanych tam usług jeśli chodzi o naprawę produktów ich marki.

2. Szukaj opinii w internecie… ale z rozsądkiem!
Bogatym źródłem wszelkich informacji dotyczących serwisów wózków widłowych – jak zresztą wszystkiego – jest oczywiście Internet. Na forach tematycznych można znaleźć opinie osób, które korzystały z usług różnych serwisów. Często dzielą się tam oni swoimi wrażeniami, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i nie ufać ślepo wszystkim znalezionym opiniom. Internauci wypowiadają się bowiem przez pryzmat własnych doświadczeń, często wyolbrzymiając fakty lub nawet „mijając się z prawdą”.

3. Korzystaj ze stron dealerów.
Najprostszym chyba sposobem na znalezienie autoryzowanego serwisu oferującego naprawę naszego sprzętu jest odwiedzenie strony internetowej dealera, którego wózek posiadamy, i odnalezienie zakładki „Serwis”. Znajdziesz tam wszelkie informacje dotyczące opcji serwisowania, począwszy od zakresu oferowanych usług, przez ceny, po dane kontaktowe.

wykwalifikowany serwisant wózków widłowych

Podsumowanie

Awarie czy uszkodzenia wózków widłowych to chleb powszedni dla każdego przedsiębiorstwa korzystającego z tego rodzaju urządzeń. By jednak nie wpłynęło to niekorzystnie na wydajność i jakość pracy naszego zakładu, warto zaufać autoryzowanym serwisom takich dealerów, jak Cesab (sprawdź tutaj) czy Toyota (sprawdź tutaj), które gwarantują najwyższą jakość usług.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *