Kiedy rejestrować VAT w Polsce? Czy warto korzystać ze zwolnienia z VAT? I w końcu – jak wygląda rozliczenie VAT w sprzedaży internetowej? To pytania ważne szczególnie w czasach, kiedy system podatkowy zmienia się kilkakrotnie w czasie jednego roku.
Zawartość strony
VAT – czym jest i kiedy go rejestrować?
Zanim przejdziemy do tego, co łączy sprzedaż internetową i VAT przyjrzyjmy się definicjom. Podatek VAT płaci każdy z nas – niezależnie od tego czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy też nie. VAT płacimy od wszelkich nabywanych towarów i usług. VAT zapłaci także każdy, kto sprzedaje towary i usługi w Polsce, kto eksportuje lub importuje towary oraz ten, kto prowadzi działalność w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży wysyłkowej.
Podstawowa stawka VAT wynosi obecnie 23%, jednak zmienia się ona zależnie do rodzaju prowadzonej działalności i sprzedawanych towarów. Dla przykładu: książki objęte są stawką 5%, natomiast branża budowlana 8%.
To przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczania VAT. Mogą korzystać z rozliczeń miesięcznych lub kwartalnych – druga opcja dotyczy wyłącznie firm, które odprowadzają VAT od przynajmniej roku. Podstawy wydają się jasne, ale jak mają się stawki VAT do sprzedaży internetowej? Z rozliczeniami VAT związana jest także procedura VAT-OSS, która ułatwia rozliczenia VAT w wielu różnych krajach, gdzie sprzedawane są towary czy usługi przedsiębiorcy. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://taxology.co/pl/co-to-jest-vat-oss/.
Sprzedaż internetowa a VAT
Żaden przedsiębiorca nie bierze płatności VAT wyłącznie na siebie – podatek opłaca kupujący, choć często nie zwraca na to większej uwagi. W świecie sprzedaży dla osób fizycznych mówimy bowiem o kwotach brutto, a więc z doliczonym już podatkiem.
Większość małych i średnich firm może dosyć swobodnie decydować o tym czy chce rejestrować się do VAT, czy nie. Wspominamy o tym dlatego, że w polskim prawie podatkowym możliwe jest zwolnienie z VAT. Takie zwolnienie przysługuje według określonych limitów sprzedaży, według których przychody firmy nie mogą przekraczać 200 tysięcy złotych w danym roku podatkowym. Ze zwolnienia mogą także skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności. Wyjątek stanowią tutaj firmy sprzedające:
● komputery i elektronikę;
- kosmetyki;
- wyroby z metali szlachetnych;
- alkohol, papierosy i inne towary objęte akcyzą;
Ze zwolnienia z VAT nie mogą skorzystać także przedsiębiorcy prowadzący działalność poza terenem Polski.
Kiedy skorzystać ze zwolnienia VAT?
Sprzedaż internetowa i VAT to dwa nieodłączne elementy. Nadal wszystko możemy załatwiać z poziomu domowego krzesła, ale nie ominą nas ważne decyzje. Szczególnie wtedy, kiedy tak kusząca wydaje się oferta zwolnienia z VAT. To rozwiązanie będzie z pewnością korzystne dla sklepów internetowych, które mają stosunkowo niskie zyski i praktycznie nie generują kosztów. Są to przede wszystkim działalności związane z rękodziełem czy chałupnictwem. Będzie to także atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców sprzedających towary osobom fizycznym. I odwrotnie – jeśli Twoja firma generuje duże koszty lub planujesz jej intensywny rozwój np. na rynki zagraniczne – najlepiej od razu stać się podmiotem rozliczającym VAT, a sprzedaż internetowa stanie się wtedy prostsza niż myślisz. Więcej o całym systemie podatkowym w Polsce przeczytasz na: https://taxology.co/pl/.