Sprzedaż internetowa a VAT – najważniejsze informacje

Kiedy rejestrować VAT w Polsce? Czy warto korzystać ze zwolnienia z VAT? I w końcu – jak wygląda rozliczenie VAT w sprzedaży internetowej? To pytania ważne szczególnie w czasach, kiedy system podatkowy zmienia się kilkakrotnie w czasie jednego roku.

VAT – czym jest i kiedy go rejestrować?

Zanim przejdziemy do tego, co łączy sprzedaż internetową i VAT przyjrzyjmy się definicjom. Podatek VAT płaci każdy z nas – niezależnie od tego czy prowadzimy działalność gospodarczą, czy też nie. VAT płacimy od wszelkich nabywanych towarów i usług. VAT zapłaci także każdy, kto sprzedaje towary i usługi w Polsce, kto eksportuje lub importuje towary oraz ten, kto prowadzi działalność w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży wysyłkowej.

Podstawowa stawka VAT wynosi obecnie 23%, jednak zmienia się ona zależnie do rodzaju prowadzonej działalności i sprzedawanych towarów. Dla przykładu: książki objęte są stawką 5%, natomiast branża budowlana 8%.

To przedsiębiorcy są zobowiązani do rozliczania VAT. Mogą korzystać z rozliczeń miesięcznych lub kwartalnych – druga opcja dotyczy wyłącznie firm, które odprowadzają VAT od przynajmniej roku. Podstawy wydają się jasne, ale jak mają się stawki VAT do sprzedaży internetowej? Z rozliczeniami VAT związana jest także procedura VAT-OSS, która ułatwia rozliczenia VAT w wielu różnych krajach, gdzie sprzedawane są towary czy usługi przedsiębiorcy. Więcej na ten temat przeczytasz na: https://taxology.co/pl/co-to-jest-vat-oss/.

Sprzedaż internetowa a VAT

Żaden przedsiębiorca nie bierze płatności VAT wyłącznie na siebie – podatek opłaca kupujący, choć często nie zwraca na to większej uwagi. W świecie sprzedaży dla osób fizycznych mówimy bowiem o kwotach brutto, a więc z doliczonym już podatkiem.

Większość małych i średnich firm może dosyć swobodnie decydować o tym czy chce rejestrować się do VAT, czy nie. Wspominamy o tym dlatego, że w polskim prawie podatkowym możliwe jest zwolnienie z VAT. Takie zwolnienie przysługuje według określonych limitów sprzedaży, według których przychody firmy nie mogą przekraczać 200 tysięcy złotych w danym roku podatkowym. Ze zwolnienia mogą także skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności. Wyjątek stanowią tutaj firmy sprzedające:

●  komputery i elektronikę;

  • kosmetyki;
  • wyroby z metali szlachetnych;
  • alkohol, papierosy i inne towary objęte akcyzą;

Ze zwolnienia z VAT nie mogą skorzystać także przedsiębiorcy prowadzący działalność poza terenem Polski.

Kiedy skorzystać ze zwolnienia VAT?

Sprzedaż internetowa i VAT to dwa nieodłączne elementy. Nadal wszystko możemy załatwiać z poziomu domowego krzesła, ale nie ominą nas ważne decyzje. Szczególnie wtedy, kiedy tak kusząca wydaje się oferta zwolnienia z VAT. To rozwiązanie będzie z pewnością korzystne dla sklepów internetowych, które mają stosunkowo niskie zyski i praktycznie nie generują kosztów. Są to przede wszystkim działalności związane z rękodziełem czy chałupnictwem. Będzie to także atrakcyjna opcja dla przedsiębiorców sprzedających towary osobom fizycznym. I odwrotnie – jeśli Twoja firma generuje duże koszty lub planujesz jej intensywny rozwój np. na rynki zagraniczne – najlepiej od razu stać się podmiotem rozliczającym VAT, a sprzedaż internetowa stanie się wtedy prostsza niż myślisz. Więcej o całym systemie podatkowym w Polsce przeczytasz na: https://taxology.co/pl/.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *