Study Case 1 – Firma usługowa

Od dziś postanowiłem, że będę odpowiadał na wasze pytania na blogu. Dostałem niedawno maila o następującej treści:

Witam serdecznie Panie Bartku, dziękuję za ciekawe wiadomości i cenne wskazówki. Zamierzam otworzyć firmę usługowa – myślałam nad pielęgnacją ogrodów i sprzątanie obiektów itp. Chciałabym zatrudnić 2-3 osoby, które wykonywałyby te usługi. Niestety, prościej mówiąc po prostu boję się, że nie znajdę dość zleceniodawców na te usługi. Mam poczucie estetyki i taka firma pasowałaby do mnie, ale jak wcześniej napisałam zamierzam zatrudnić parę osób, a ja monitorowałabym ich pracę i zajmowała się kontrolą jakości tych usług. Czy to byłoby wtedy opłacalne? Proszę o rade. A może ma Pan inne ciekawe niszowe pomysły  na firmę, która mogłabym otworzyć. Pozdrawiam ciepło.

Po pierwsze wybór firmy usługowej jest dobry ponieważ usługi nie potrzebują dużego kapitału, firma usługowa jest zazwyczaj bardzo elastyczna no i szybko można ją rozwinąć lub zamknąć w przypadku niepowodzenia.

Dobrze, że chcesz zatrudniać osoby jednak według mnie na początku powinnaś sama wykonywać te usługi chyba, że masz sporo pieniędzy, które możesz zainwestować. Koszt zatrudnienia jednej osoby na pełen etat to ok. 1642 zł na miesiąc. Kwota ta zawiera pensję netto pracownika 1 032 zł oraz narzuty państwa – ubezpieczenia i podatek dochodowy. Zatem zatrudnianie pracowników powinno być odpowiednio przemyślane.

Jeśli boisz się, że to będzie nieopłacalne koniecznie musisz zrobić wstępne badania rynkowe i sprawdzić czy znajdziesz nabywców na swoje usługi. Warto również przeanalizować konkurencję – sprawdzić ile jest firm konkurencyjnych, jakie stosują ceny, wypytać dotychczasowych klientów czy są zadowoleni ewentualnie z czego nie są zadowoleni i jakie w ogóle mają oczekiwania. Dzięki pozyskanym informacjom łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o otworzeniu własnej firmy.

Jeśli interesuje Cię tematyka sprzątania polecam zajrzenie na stronę Czysty Biznes. Znajdziesz tam praktyczne porady dotyczące zakładania firmy sprzątającej.

Jak sama napisałaś posiadasz poczucie estetyki więc drąż tą tematykę. Moim zdaniem ciekawymi pomysłami na biznes mogą być:

  • projektowanie wnętrz,
  • projektowanie i wykonywanie ogrodów,
  • tworzenie elementów wyposażenia wnętrz – tworzenie rzeźb, figurek z gipsu, itp.,
  • sprzątanie lokali komercyjnych,
  • sprzątanie domów jednorodzinnych,
  • firma sprzątająca w małej miejscowości pracująca dla np. Urzędu Miasta/Gminy.

Mam nadzieje, że inni czytelnicy pomogą Ci w wyborze pomysłu na biznes.

Jeśli chcesz tutaj możesz zobaczyć jak sprawdzić czy pomysł na biznes jest dobry?

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *