Stworzenie programu lub aplikacji nie jest szybkim procesem. Oprócz napisania kodu i określenia interfejsu istotne jest także rzetelne testowanie oprogramowania, pozwalające na wykrycie ewentualnych błędów czy usterek i zlikwidowanie ich, by klient otrzymał idealną wersję danego produktu cyfrowego.
Zawartość strony
Na czym polega testowanie oprogramowania?
Wbrew pozorom testowanie oprogramowania jest jednym z najbardziej istotnych kroków podczas tworzenia programu, systemu, strony www bądź aplikacji. Na tym etapie weryfikowane są wszelkiego rodzaju błędy w ich funkcjonowaniu, a także zgodność z określoną wcześniej specyfikacją.
Obejmuje on szereg zróżnicowanych czynności, jednak warto podkreślić, że niemożliwe jest sprawdzenie wszystkich elementów oprogramowania, zwłaszcza tego bardzo zaawansowanego. Zazwyczaj wyróżnia się testy statyczne związane ze sprawdzeniem kodu źródłowego oraz dynamiczne pozwalające na przetestowanie kodu oprogramowania, działania systemu oraz możliwości integracji z innymi systemami czy programami. Zazwyczaj wykorzystuje się ręczne oraz automatyczne sposoby na testowanie oprogramowania.
Testerzy przekazują swoje uwagi do programistów, którzy usuwają usterki, dzięki czemu finalne wersje programów są niezwykle funkcjonalne oraz (niemal) pozbawione wad. Warto podkreślić, że przeprowadzanie testów musi być poprzedzone dokładnym zapoznaniem się przez testerów z działaniem danego oprogramowania. Po wprowadzeniu zmian przez programistów zadaniem osób weryfikujących działanie programu jest walidacja, czyli sprawdzenie, czy wprowadzone modyfikacje wykluczyły błędy oraz nie wywołały nowych.
Kto może wykonać testowanie oprogramowania?
Jeżeli chcesz, aby proces był przeprowadzony prawidłowo, testowanie oprogramowania zleć specjalistom. Posiadają oni rzetelną wiedzę pozwalającą na wykrycie wszelkiego rodzaju błędów oraz usterek w kodzie bądź interfejsie. Warto podkreślić, że profesjonalista nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia związanego z informatynką czy metamatematyką.
Wiedzę zdobywać może również na wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach, a kluczowe są doświadczenie oraz umiejętności wybranego testera. Jest to bardzo dynamiczny zawód, dlatego tester musi ciągle doszkalać się i zdobywać nową wiedzę. Warto zaznaczyć, że istnieje szereg cech charakteru, które są pożądane na tym stanowisku. Testerzy oprogramowania powinni być dokładni, rzetelni oraz cierpliwi. Pożądane są również sumienność oraz konsekwencja. Dodatkowo w zawodzie tym przydają się: kreatywność, asertywność oraz brak obaw przed zwracaniem innym uwagi na temat ich nieprawidłowej pracy.
Dlaczego warto zlecić testowanie oprogramowania?
Podkreślono wcześniej, że testowanie jest bardzo istotnym etapem prac nad danym oprogramowaniem. Dzięki niemu możliwe jest oddanie w ręce użytkowników pozbawionego wad produktu, który będzie spełniał ich wszelkie oczekiwania w jak najlepszy sposób. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zbudowanie czy zachowanie renomy marki, ale i zdybcie nowych nabywców, a co za tym idzie wzrost dochodów.
Dodatkowo testowanie oprogramowania pozwala na zmniejszenie kosztów pracy nad danym produktem cyfrowym, ponieważ naprawa wszelkiego rodzaju błędów na początkowym etapie prac nad oprogramowaniem jest szybsza i tańsza niż w przypadku zaawansowanego projektu. Dzięki testowaniu przez profesjonalistów możliwe jest wykrycie wszelkich opóźnień w projekcie, dostosowanie do nich innych działań oraz ostrzeżenie o nich wszystkich zainteresowanych przebiegiem danych prac.