Zadbaj o swój rozwój zawodowy. Stwórz mapę kompetencji

Obecnie żyjemy w niezwykle dynamicznie zmieniającym się świecie, który wymaga od nas nieustannego dostosowania się. Za czasów naszych rodziców kariera była pracą wykonywaną u jednego pracodawcy przez całe życie. Te czasy dawno już minęły. Dzisiaj świat wymaga od nas, aby nasza kariera była zbiorem wielu doświadczeń. Aby w tym wszystkim się nie pogubić, potrzebna jest nam mapa kompetencji.

Czym są kompetencje potrzebne do naszej mapy kompetencji?

Kompetencje są zbiorem naszych konkretnych umiejętności oraz cech osobowości, jakie posiadamy. Nieustanny nasz rozwój powoduje, że z czasem nabywamy nowych umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia, dlatego nie są one elementem stałym. Kompetencje możemy podzielić na zarówno twarde, jak i miękkie. Do twardych kompetencji możemy zaliczyć naukę języków, wiedzę branżową lub nasze umiejętności obsługi programów komputerowych. Z kolei do kompetencji miękkich należy zaliczyć komunikatywność, kreatywność lub pracę w zespole. Dzięki tym kompetencją wpływamy na efekty naszej pracy. Niepodważalnie są one kluczowym atutem dla naszego obecnego, jak i przyszłego pracodawcy. Warto również wypisać wszystkie nasze umiejętności wrodzone. To właśnie one reprezentują pełną pulę naszych kompetencji miękkich. Dzięki wypisaniu naszych kompetencji jesteśmy w stanie przystąpić do stworzenia mapy kompetencji. 

W jaki sposób stworzyć mapę kompetencji?

Zadbanie o prawidłowy rozwój zawodowy wymaga od nas stworzenia rzetelnej i opartej na faktach mapy kompetencji. Jest to lista naszych zdobytych na przestrzeni lat umiejętności, które jesteśmy w stanie wykorzystać w pracy. W pierwszej kolejności należy stworzyć listę doświadczeń, które zdobyliśmy na różnych stanowiskach oraz wykorzystywane na nich kompetencje. Mogą się one powtarzać w zależności od stanowiska. W następnym kroku kompetencje musimy posortować i nadać im skalę ważności na przykład od 1 do 10. W ten sposób będziemy dokładnie wiedzieć które kompetencje są na wysokim, a które na niskim poziomie. Dzięki temu dowiemy się również, które ze zdobytych umiejętności musimy jeszcze podnieść. Wszystko jest uzależnione od tego, czy dana kompetencja z punktu zawodowego jest istotna, by ją podnosić. Kiedy uzyskamy już nasz ranking kompetencji, to ostatnim krokiem jest wypisanie wszystkich zawodów wykorzystujących podobne umiejętności. W ten sposób określimy listę naszych stanowisk. 

Nasza pełnowartościowa mapa kompetencji

Wykonanie pełnowartościowej mapy kompetencji wymaga od nas pełnego zaangażowania. Niestety jest to proces wieloetapowy, dlatego musimy się solidnie do niego zabrać. Praca nad wypisaniem wszystkich naszych cech, umiejętności, doświadczeń i wiedzy trwa wiele godzin. Jednak jeśli poświęcimy na to teraz odpowiednią ilość czasu, to później wystarczy już dopisywać zdobyte umiejętności i wiedzę. Mapa kompetencji wymaga od nas, abyśmy zadawali sobie niewygodne pytania i byli ze sobą w pełni szczerzy. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, w jakim miejscu się znajdujemy i co musimy jeszcze zrobić, jeśli pragniemy jakieś zmiany. 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *