Spotkania biznesowe w restauracjach zyskują na popularności. Bardzo często to właśnie podczas tak zwanego biznes lunchu zapadają bardzo ważne decyzje, dlatego zawsze należy się do niego odpowiednio przygotować i rzecz jasna zachowywać w kulturalny sposób.
Zawartość strony
Dress code
Nie od dzisiaj wiadomo, ze wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie. Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, zadbajmy więc o to by wyglądać schludnie i elegancko. Wybierajmy raczej stonowane kolory i proste kroje. Panie powinny mieć na sobie spódnicę kończącą się mniej więcej na wysokości kolan oraz elegancką bluzkę, panowie zaś koszulę i odpowiednio dobrane spodnie. Pamiętajmy także o tym, by ubrania były czyste i wyprasowane.
Jak w zegarku
To bardzo prosta zasada, jednak nie każdy o niej pamięta. Na spotkania, szczególnie te biznesowe nie należy się spóźniać. Warto zastanowić się jak może przebiegać trasa, czy istnieje duże prawdopodobieństwo korków i tym podobnych. Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca wyjdźmy kilka minut wcześniej. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie uda nam się dotrzeć w wyznaczone miejsce na czas, powinniśmy powiadomić osobę która na nas czeka.
Według hierarchii
Niestety o tym zapominamy częściej niż o braku spóźnienia. Osoba najniższa stanowiskiem zawsze wita się jako pierwsza, choć podanie dłoni zależy już od tego kto zajmuje wyższą pozycję. Wszystko jednak zmienia się w zależności od tego, czego ma dotyczyć biznes lunch. Warszawa słynie z rozmów kwalifikacyjnych prowadzonych poza murami firmy. W takim wypadku spotkanie prowadzi osoba, która nas zaprosiła. Z kolei jeśli widzimy się z potencjalnym klientem, to my stajemy się gospodarzem.
Z przygotowaniem
Do każdego spotkania biznesowego należy się odpowiednio przygotować. Jeśli przedstawiamy komuś ofertę przygotujmy ją także w wersji drukowanej dla siebie i klienta. Oczywiście starajmy się nie czytać z kartki, im więcej informacji przekażemy z pamięci tym lepiej. Starajmy się mówić konkretnie i zwięźle. Obserwujmy rozmówcę, dzięki temu przekonamy się które elementy rozmowy go interesują (a więc możemy je kontynuować), a które lepiej szybko zakończyć.