W skierowaniu na badanie okresowe pracodawca błędnie określił stanowisko pracy pracownika. Cechy charakterystyczne tego właściwego i „błędnego” stanowiska są takie same: praca w hałasie, wymuszona pozycja ciała itp. Badanie się odbyło, a pracownik przyniósł orzeczenie o zdolności do pracy. Ośrodek medycyny pracy nie godzi się na „korektę” orzeczenia w związku z zaistniałą pomyłką pracodawcy. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić pracodawca?
Pracodawca musi ponownie wystawić pracownikowi skierowanie na powtórne badania okresowe, tym razem z prawidłowo określonym stanowiskiem pracy.
Z Kodeksu pracy wynika, że wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Z kolei rozporządzenie w sprawie badań lekarskich stanowi, że skierowanie powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
- w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym dana osoba ma być zatrudniona (pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa stanowiska pracy lub więcej, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu pracy);
- w przypadku już zatrudnionych pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
- opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Przepisy wskazują więc, że w treści skierowania powinno być określone stanowisko pracy i jest ono wiążące dla lekarza prowadzącego badanie. Oznacza to, że lekarz, prowadząc badanie, zwraca uwagę na opis stanowiska i jego określenie. Jeżeli pracodawca błędnie określi stanowisko – wpisze do skierowania stanowisko, którego pracownik faktycznie nie zajmuje – ponosi za to pełną odpowiedzialność.
Uwaga: Nie jest możliwe skorygowanie badania ani zaświadczenia lekarskiego po przeprowadzonym badaniu, w sytuacji gdy pracodawca określił jednoznacznie, choć błędnie, stanowisko służbowe pracownika. Przepisy Kodeksu pracy ani rozporządzenia ws. badań tego nie przewidują.
W takim przypadku – jak opisany w pytaniu – pracodawca ma obowiązek ponownego wystawienia skierowania na powtórne badania okresowe, tym razem z prawidłowo określonym stanowiskiem.
Podstawa prawna:
- art. 229 § 4a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.),
- § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2067).
Michał Culepa
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Dodaj komentarz