Carsharing – czy można na nim zarobić?

Carsharing to idea, która znana jest od lat na Zachodzie, teraz zdobywa coraz więcej entuzjastów w Polsce. Okazuje się, że carsharing może być również dobrym pomysłem na biznes. Czy naprawdę można na nim zarobić?

Carsharing

W naszych czasach mówi się coraz częściej o ekonomii współdzielenia. Wszystko dlatego, że zmienia się podejście młodych ludzi do otaczającej ich rzeczywistości i kwestii materialnych. Młode pokolenie nie czuje potrzeby posiadania na własność, wystarczy im, że mogą czegoś używać. Carsharing opiera się właśnie na tej idei. Tam, gdzie pojawia się popyt, tam wkracza również biznes. Dlatego carsharingiem interesuje się wielu przedsiębiorców, a coraz więcej renomowanych firm dostarcza systemy informatyczne do carsharingu np. SATIcar SATIS.

car sharing

Czym jest carsharing?

Carsharing narodził się w Holandii, a potem pojawił się w Szwajcarii w latach 90. XX wieku, jednak podbił Europę na dobre dopiero kilka lat temu. W Polsce pierwsza firma zajmująca się carsharingiem rozpoczęła działalność w 2016 roku w Krakowie. Na czym polega carsharing? To możliwość wynajęcia samochodu na minuty. Płacimy tutaj za czas jazdy i liczbę przejechanych kilometrów. W praktyce wygląda to tak, że wynajmujemy auto, dojeżdżamy do celu i zostawiamy je tam, nie martwiąc się o dodatkowe koszty.

Czy carsharing to dobry biznes?

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się carsharingiem, zgodnie potwierdzają, że można na nim dobrze zarobić. Wszystko dlatego, że zmienił się trend podróżowania. Wynajmujemy rowery na minuty, hulajnogi. Dlaczego zatem nie samochody? O ogromnym zainteresowaniu klientów świadczą liczby. W Europie 6 mln ludzi korzysta z carsharing, a przedsiębiorcy dostarczają im 70 tys. samochodów (źródło: https://franczyzawpolsce.pl/trendy-franczyzy/8204-car-sharing-zmienia-rynek-motoryzacyjny). W Polsce również powstaje coraz więcej firm oferujących usługę carsharingu. To oznacza, że także w naszym kraju rośnie zapotrzebowanie na samochody na minuty.

Narzędzia wspierające carsharing

Carsharing może być dobrym pomysłem na biznes, ale potrzebuje skutecznego wsparcia ze strony nowoczesnych narzędzi informatycznych. Takie systemy, jak na przykład wspomniany już SATIcar firmy SATIS, automatyzują proces wynajmu pojazdów. Nowoczesne moduły informatyczne udostępniają opcję znajdowania i rezerwowania samochodów oraz rozliczania usługi, lokalizowania pojazdów, powiadamiania o niepożądanych zdarzeniach itd. Innowacyjne systemy ułatwiają zarządzanie carsharingiem i wieloma aspektami funkcjonowania firmy oferującej takie usługi.

Carsharing to coraz popularniejsza usługi i ma szansę upowszechnić się w ciągu kilku następnych lat. To oznacza, że ma duży potencjał biznesowy. Warto o tym pamiętać, szukając pomysłów na własną działalność gospodarczą.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *