Jak znaleźć pomysł na własny biznes?

Czy pomysł na biznes można znaleźć? Przecież jeżeli ktoś zamieścił już informacje na temat możliwości zarobienia na czymś pieniędzy, to na pewno znalazło się wielu takich, którzy już ten pomysł wyeksploatowali… Tymczasem okazuje się, że pomysły nie tylko nieomal „leżą na ulicy”, ale też niewielu chce się po nie schylać!

Zarówno w prasie jak i w internecie znajdziemy często ludzi, którzy próbują sprzedać „pomysły na pracę”. Większość z nas podchodzi do takich nowinek bardzo sceptycznie, wychodząc z założenia, że jeśli są tam jakieś świetne pomysły, to ktoś zapewne już je wykorzystał. Zapewne trochę w tym prawdy, gdyby autorzy takich publikacji chcieli być w 100% uczciwi, to powinni przyznać, że ich pomysłem na biznes jest opublikowanie zbioru pomysłów i wzięcie za to pieniędzy. Nikt jednak nie posunie się do aż takiego stopnia uczciwości. Faktem jednak jest, że w takich publikacjach znajdują się jednak jakieś pomysły, choć rzeczywiście czasem są one dość specyficzne.

Jak znaleźć pomysł na własny biznes?

Skąd zatem biorą się te „złote rady”? Przede wszystkim z internetu. W poszukiwaniu pomysłów na biznes wielu autorów takich porad idzie drogą odwrotną, niż ta, którą muszą pokonać osoby poszukujące pracy. Nie przeglądają więc ogłoszeń z gotowymi ofertami pracy, a głównie takie, w których ktoś oferuje już swoje usługi lub próbuje coś niebanalnego sprzedać.

Kopiowanie, ale nie do końca

Autor:http://www.photoxpress.com/search-stock-photos-photographer/Wolfgang+Kraus/840836

Autor:http://www.photoxpress.com/search-stock-photos-photographer/Wolfgang+Kraus/840836

W tym momencie warto się zastanowić czy kopiowanie czyichś pomysłów na biznes ma sens. Tak! Oczywiście jeżeli nie mamy własnego gotowego przepisu, który uważamy za lepszy. Choć prawdą rynek nie jest w stanie wyżywić nieograniczonej ilości wykonawców jednej czynności, to jednak często jest na nim jeszcze trochę miejsca dla tych, którzy chcą spróbować.

Kopiowanie pomysłów jest dobre o ile przy wdrażaniu zmienisz jeden czynnik, który będzie Cię wyróżniał spośród innych konkurentów. Podczas wstępnych badań marketingowych warto ocenić konkurentów by znaleźć dziedzinę, w której każdy z konkurentów jest najgorszy. Wybierz następnie tę dziedzinę, którą klienci najbardziej sobie cenią i bądź w niej liderem.

Książki, czasopisma i internet

Dlatego warto przeglądać takie publikacje, choć może niekoniecznie powinno się zaraz kupować grube książki na ten temat. Jednym z interesujących czasopism na polskim rynku jest Startup Magazine. Podczas lektury warto zwracać uwagę na to, co może nas zainteresować, ponieważ łączenie biznesu z przyjemnością to często najlepszy sposób na sukces. Jeżeli więc ktoś interesuje się np. podróżami i kulturą dalekich krajów, przeglądając listy różnych pomysłów na własny biznes na pewno trafi wreszcie na propozycję otwarcia internetowego biura podróży.

Oczywiście oferty uzyskuje się wówczas od organizatorów wyjazdów, ze stosowną zniżką i sprzedaje się je po normalnej cenie. Takie biuro można skutecznie promować jednocześnie pisanymi przez siebie tekstami. Problemem wielu poszukujących pracy jest to, że nie wierzą w siebie. Nie chcą zaryzykować, nawet jeżeli nie mają wiele do stracenia. Jednak w takiej sytuacji trudno mówić o szansie na jakikolwiek sukces, nawet jeżeli przepis leży na ulicy.

Franczyza

Współpraca z franczyzodawcą może być bardzo dobrym źródłem pomysłów na własny biznes. Franczyza to współpraca franczyzodawcy (właściciela systemu franczyzowego) i franczyzobiorcy (np. Ciebie). Polega to na tym, że pewna firma oferuje Ci sprawdzony system, według którego należy działać , wraz z prawem do posługiwania się daną marką, w zamian za pewne opłaty franczyzowe.

W przypadku franczyzy nie potrzebujemy doświadczenia, ponieważ wielu franczyzodawców oferuje szkolenia dla osób, które przyłączą się do ich sieci. Jedną z nie wielu wad tej współpracy jest wymagany kapitał początkowy, który nie rzadko przekracza 100 000 zł.

Zobacz również: Jak znaleźć pomysł na biznes

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *