Jaki alkomat do firmy?

W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw bada trzeźwość pracowników przed dopuszczeniem ich do pracy. Dzięki temu mamy sto procent pewności, że dana osoba jest zdolna do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Alkomaty stosowane są np. w firmach budowlanych, czy też transportowych.

Pomiar może być dokonywany codziennie lub okazyjnie (np. w przypadku podejrzenia, że pracownik spożywał alkohol). Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Nie jest to zakup na jeden sezon, a więc warto zainwestować raz, a porządnie.

alkomaty

Rodzaj alkomatu
Poszukując alkomatu do przedsiębiorstwa należy kierować się przede wszystkim jakością. Priorytetem jest to, aby urządzenie gwarantowało wysoką precyzję pomiaru, a jednocześnie było komfortowe i proste w użytkowaniu. Liczy się również trwałość i ilość dodatkowych funkcji.
Dobrym wyborem będzie alkomat elektrochemiczny, który wyróżnia się dużą skutecznością pomiaru. Warto wziąć pod uwagę modele z dwoma trybami pomiaru (aktywnym oraz pasywnym).

Tryb pasywny pozwala przeprowadzić badanie bez bezpośredniego kontaktu. Wystarczy jedynie zbliżyć urządzenie do ust. Nie potrzebujemy ustników, a więc nie będziemy narażać się na dodatkowe koszty. Oczywiście jest to jedynie badanie wstępne. W przypadku, gdy alkohol we krwi zostanie wykryty należy przeprowadzić dokładniejszy pomiar.
Tryb aktywny polega na pomiarze przez kontakt bezpośredni, czyli przez wdychanie powietrza do ustnika. Przed każdym badaniem należy wymienić ustnik ze względów higienicznych. Dodatkowo cząsteczki alkoholu mogą osadzić się na jego ściankach i zafałszować następne badanie.

Świadectwo wzorcowania
Wynik pomiaru może być dowodem jedynie wtedy, gdy alkomat posiada świadectwo wzorcowania. Jest to potwierdzenie tego, że urządzenie spełnia wszystkie aktualnie obowiązujące normy. Jeśli posiadany alkomat do firmy nie posiada takiego dokumentu, to nie będziemy posiadać wystarczającego dowodu. W takiej sytuacji musimy zadzwonić po policję, która dokona kolejnego pomiaru wiarygodnym urządzeniem.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *