Kiedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Z oferty biur rachunkowych korzystają najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jest jednak wiele spraw, które osoba fizyczna także może załatwić w takim miejscu. Czym dokładnie zajmuje się biuro rachunkowe?

Zakres usług księgowych biura rachunkowego

Biuro rachunkowe może być prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki. Bez względu na formę zakres usług jest taki sam lub bardzo podobny. Podstawową działalnością biura rachunkowego jest prowadzenie ksiąg rachunkowych i przygotowywanie sprawozdań. W wielu przypadkach do księgowej zgłaszają się osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Księgowa prowadzi ewidencję VAT i sporządza różnego rodzaju sprawozdania i deklaracje, które następnie są wysyłane do odpowiednich urzędów.

Usługi kadrowo płacowe realizowane przez biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe zajmuje się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie. W zakresie obowiązków leży przygotowanie przez księgową dokumentacji pracowników, a także sporządzanie listy płac. Prowadzone są także ewidencje czasu pracy i sporządzane raporty rozliczeniowe, które następnie przekazywane są do ZUS-u. Księgowa sporządza i przygotowuje różnego rodzaju wnioski pracownicze związane z zasiłkiem chorobowym czy macierzyńskim. Także wnioski do PFRON i wnioski o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych leżą w zakresie obowiązków biura rachunkowego.

Usługi dodatkowe biura rachunkowego

Z oferty biura rachunkowego mogą korzystać przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Księgowa zajmuje się doradztwem podatkowym i pomaga w założeniu działalności gospodarczej. Jest osobą, która pomoże przygotować dokumentację niezbędną do uzyskania kredytu czy leasingu. Biuro rachunkowe może kontaktować się w imieniu swoich klientów z Urzędem Skarbowym, ZUS-em i innymi państwowymi instytucjami. W biurze można przechowywać dokumentację firmy. Księgowe sporządzają także analizy finansowe i wystawiają faktury w imieniu klientów.

Biuro rachunkowe online

Coraz częściej wielu przedsiębiorców skłania się do prowadzenia księgowości w formie online. Wiele biur rachunkowych oferuje możliwość załatwiania wszystkich formalności przez internet, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Właściciel firmy ma całą dobę dostęp do wszystkich dokumentów i może w każdej chwili pobrać je bezpośrednio z systemu. Warto wspomnieć, że wiele biur rachunkowych oferuje niższe ceny za taką formę współpracy, co dla każdego przedsiębiorcy jest bardzo ważne.

Przy współpracy z GIT – Biuro Rachunkowe z Gdyni

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *