Na czym polega FBA Amazon? Najważniejsze informacje

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba przedsiębiorców szuka innowacyjnych rozwiązań pozwalających na optymalizację procesów logistycznych. To przekłada się na minimalizowanie kosztów obsługi zamówień, przyśpieszenie wysyłki, a także ograniczenie czasu potrzebnego na zaangażowanie w realizację zamówień. Zobacz, na czym polega model sprzedaży FBA Amazon i dlaczego warto się na niego zdecydować!

Czym jest FBA Amazon?

Fulfillment by Amazon to nowoczesny model sprzedaży, który obejmuje wszystkie działania w ramach procesów logistycznych. Decydując się na prowadzenie biznesu e-commerce w tej formie, zyskujesz przede wszystkim kompleksowe wsparcie specjalistów oraz możliwość korzystania z zasobów magazynowych FBA.

Kilka zadań, jakie obejmuje FBA Amazon, czyli Fulfillment:

 • przechowywanie produktów w centrach przeładunkowych i w magazynach,
 • pakowanie towarów zgodnie z przesłanymi zamówieniami,
 • wysyłka paczek bezpośrednio do klientów,
 • obsługa zwrotu towarów.

Po założeniu konta w serwisie i nawiązaniu współpracy w ramach modelu FBA Amazon przenosisz wszystkie powyższe obowiązki na zewnętrznego operatora. Takie usługi można nazwać outsourcingiem logistycznym, w ramach którego wszystkie obowiązki sprzedawcy są przekazane zewnętrznemu podmiotowi.

Przeczytaj więcej, czym tak naprawdę jest model FBA Amazon. Zobacz: https://taxology.co/pl/blog/czym-jest-model-fba-w-sprzedazy-na-amazon/.

Dlaczego warto skorzystać z FBA Amazon?

Jeszcze wahasz się nad podpisaniem umowy i skorzystaniem z usług logistycznych w ramach modelu sprzedaży FBA Amazon? Niepotrzebnie. To nowoczesna platforma, która zrzesza do tej pory ponad 60 milionow użytkowników na całym świecie. Korzystając z modelu FBA na Amazonie:

 • wyróżnisz swoje produkty na tle innych – także na arenie międzynarodowej,
 • zwiększysz zasięgi sklepu internetowego bez dużych nakładów finansowych,
 • zredukujesz koszty obsługi zamówień internetowych oraz wysyłki towarów,
 • zaczniesz sprzedawać bez własnego magazynu przeładunkowego,
 • skrócisz czas potrzebny na realizację zamówienia.

Pamiętaj jednak, że model FBA Amazon to nie tylko same atuty. Każde rozwiązanie dla biznesu e-commerce ma swoje zalety i wady. Niestety decydując się na korzystanie z tego modelu sprzedaży, musisz pamiętać o obowiązku rejestracji VAT w kraju, gdzie odbywa się magazynowanie towarów. Dodatkowo pojawia się obowiązek prowadzenia rozliczeń VAT, a tutaj przyda się wsparcie profesjonalnej firmy księgowej.

Koszty i opłacalność FBA Amazon

Model sprzedaży towarów w ramach FBA Amazon to świetny sposób na optymalizację kosztów oraz poszczególnych procesów logistycznych związanych z przechowywaniem, składowaniem, wysyłką oraz obsługą zwrotów towarów. Zewnętrzny operator outsourcingowy nalicza opłaty na podstawie takich parametrów, jak:

 • wielkość produktów, czyli gabaryty,
 • ilość wysyłanego towaru w skali miesiąca,
 • waga przedmiotów przeznaczonych do wysyłki,
 • indywidualne wymogi dotyczące pakowania lub magazynowania przedmiotów, np. niższe temperatury lub konieczność zachowania szczególnej ostrożności.

Jeśli jednak chcesz usprawnić działanie swojego sklepu internetowego i zyskać możliwość ekspansji marki na zagraniczne rynki, koniecznie pomyśl o FBA Amazon. To prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób, aby zredukować miesięczne wydatki związane z obsługą logistyczną.

Amazon FBA czy FBM – jakie są różnice? Podsumowanie

Znasz już zasadę działania Fulfillmentu by Amazon, a zatem przed dokonaniem wyboru modelu sprzedażowego zapoznaj się też z tym, jak działa model FBM. To tzw. Fulfillment by Merchant, czyli system, gdzie sprzedawca wysyła zamówienia na własną rękę ze swojego magazynu. Takie rozwiązanie generuje nieco wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niemnie jednak w tym modelu masz większą kontrolę nad własną firmą oraz zyskujesz nieograniczone możliwości budowania silnej i niezależnej marki. 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *