Przepisy podatkowe w Polsce, a także te związane z handlem towarami poza granicami kraju stale się zmieniają. Na szczęście przedsiębiorcy mają wiele opcji, aby łatwiej rozliczać podatki podczas prowadzenia własnego biznesu e-commerce. Nowe procedury rozliczeń VAT OSS obowiązują od 1 lipca 2021 roku. Obecnie to najprostszy sposób, który umożliwia łatwe rozliczenia podatku VAT, szczególnie po przekroczeniu określonych limitów sprzedaży wewnątrzwspólnotowej.
Zawartość strony
Czy jest VAT i VAT OSS i kto może skorzystać?
Przedsiębiorcy działający w kraju, który prowadzą wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, są zobligowani do rejestracji VAT po przekroczeniu określonych limitów sprzedaży. To konieczne w przypadku każdej działalności e-commerce. Chcesz dowiedzieć się szczegółowo, jak przebiega rejestracja VAT w praktyce? Sprawdź więcej na: https://taxology.co/pl/rejestracja-vat.
Aby łatwo prowadzić rozliczenia podatkowe w firmie, powinniśmy wiedzieć, że zgodnie z przepisami WSTO podatek VAT należy rozliczyć w państwie konsumenta, który nabywa towary. Z uproszczonej procedury VAT OSS może skorzystać każdy przedsiębiorca zobligowany do rozliczenia podatku VAT od towarów sprzedawanych na odległość.
Jeśli nie przekroczysz limitu kwotowego 10 000 euro, masz trzy rozwiązania do wyboru:
- Rozliczasz sprzedaż towarów tak samo, jak handel na terenie kraju.
- Dobrowolnie rejestrujesz się jako przedsiębiorca do podatku VAT w kraju konsumenta.
- Korzystasz z uproszczonego systemu VAT OSS, dzięki czemu całą sprzedaż na rzecz konsumentów z innych państw UE rozliczasz w jednym prostym rozliczeniu.
Po przekroczeniu limitu przedsiębiorca jest zobligowany do rejestracji VAT lub korzystania z procedury VAT OSS – do wyboru.
Czego nie obejmuje uproszczone rozliczenie VAT OSS?
Choć procedura VAT OSS znacznie ułatwia prowadzenie działalności handlowej na arenie międzynarodowej, to jednak są pewne wykluczenia, które uniemożliwiają skorzystanie z systemu One Stop Shop. W przypadku deklaracji tego typu całą sprzedaż z zagranicznym podatkiem VAT rozliczasz jednorazowo w kraju swojej rejestracji, czyli w Polsce, natomiast podatek zapłacisz w euro.
Wykluczenia odnośnie do deklaracji w ramach procedury VAT OSS to:
- sprzedaż krajowa na rzecz konsumentów z tego samego kraju,
- zagraniczna sprzedaż lokalna, np. wysyłka towaru z magazynu w innym państwie do odbiorcy w obrębie tego samego regionu,
- sprzedaż na rzecz przedsiębiorców, czyli B2B – tutaj obowiązują inne przepisy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
A zatem jakie transakcje obejmuje uproszczony system VAT OSS? To głównie: zakwaterowanie w hotelach, usługi związane z nieruchomościami, wynajem środków transportu, usługi cateringowe i restauracyjne, a także wyceny rzeczowego majątku ruchomego.
Jakie dane powinny znaleźć się w ewidencji transakcji VAT OSS?
To proste. Kiedy obowiązuje nas rejestracja VAT, musimy uwzględniać w dokumentach m.in. daty sprzedaży towarów, podstawę opodatkowania, przedmiot sprzedaży, właściwe stawki podatki VAT oraz daty i kwoty otrzymanych zaliczek.
Dodaj komentarz