Radca prawny prawa budowlanego zajmuje się głównie świadczeniem pomocy prawnej i udzielaniem porad dotyczących różnych aspektów umów inwestycyjnych oraz budowlanych. Radca ten może także sporządzić opinię prawną dotyczącą zgodności danego dokumentu z prawem lub samodzielnie opracować projekt umowy. W zakres jego obowiązków wchodzi również reprezentowanie klientów przed sądami i urzędami w sprawach związanych z prawem budowlanym oraz z różnymi związanymi z nim kwestiami dotyczącymi prawa pracy, prawa administracyjnego czy prawa autorskiego.
Kim jest radca prawny zajmujący się prawem budowlanym?
Radca prawny zajmujący się prawem budowlanym specjalizuje się – jak sama nazwa wskazuje – w przepisach związanych z budownictwem i doradztwem w sprawach dotyczących przechodzenia przez kolejne procesy budowy nieruchomości, o których można dowiedzieć się nieco więcej na portalu LegalnaBudowa.pl
W zakres zainteresowań radcy prawnego prawa budowlanego wchodzą zarówno zagadnienia dotyczące procesów przedinwestycyjnych, jak i inwestycyjnych oraz kwestie związane z tworzeniem odpowiednich umów prawnych podczas obu faz realizacji projektu budowlanego. Z pomocy radcy prawnego możemy skorzystać już podczas starania się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Radca prawny może od samego początku procesu budowy doradzać nam podczas określania, czy nowa inicjatywa budowlana nie jest niezgodna z obowiązującym prawem i czy spełnia wszystkie wymogi jego przepisów. Dzięki jego wiedzy można jednoznacznie stwierdzić, czy na wybranym terenie dozwolone jest przeprowadzenie określonej inwestycji, oraz w razie potrzeby zmienić plan budowy tak, aby dopasować go do wymagań Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, zatwierdzonego dla danej okolicy. Może on pomóc nam także uzyskać pozwolenie na użytkowanie budynku oraz jak najszybsze podłączenie go do sieci wodno-kanalizacyjnej.
Co należy do obowiązków radcy prawnego prawa budowlanego?
Do głównych zadań radcy prawnego zajmującego się prawem budowlanym należy także kontrola umowy o roboty budowlane. W zakres obowiązków specjalisty wchodzi przede wszystkim sprawdzenie, czy umowa nie zawiera niedozwolonych klauzul, zwanych prawnie klauzulami abuzywnymi. Są to zapisy wprowadzane przez deweloperów i firmy budowlane. Mogą one stanowić na przykład, że deweloper może opóźnić budowę lub moment wydania nieruchomości lub wprowadzić ograniczenia dla klienta w odmowie podpisania protokołu jej odbioru. Są to jednak zapisy nielegalne z punktu widzenia kodeksu cywilnego oraz innych przepisów prawa. Oficjalne rejestry klauzul abuzywnych od lat są aktualizowane poprzez odpowiednie zapisy, które mają na celu ochronę konsumentów w takich przypadkach. Dzięki temu wiele niezakazanych wcześniej i powszechnie stosowanych klauzul abuzywnych stało się dziś nielegalne. Pomoc radcy prawnego przy analizie umowy o roboty budowlane pomoże nam uniknąć podpisania umowy z tego rodzaju zapisami, działającymi na naszą, czyli konsumenta, niekorzyść oraz wielu innych niedogodności.
Publikacja: insane.agency