Polacy coraz chętniej zakładają własne firmy. Prowadzenie swojego biznesu nie należy do łatwych zadań, ale perspektywa wolności, samodzielności i spełniania swoich marzeń kusi wiele osób. Jedni decydują się na otwarcie restauracji czy kawiarni, inni wolą wejść w finanse, jeszcze inni podejmują się prowadzenia franczyzy. Interesującą opcją dla każdego miłośnika zwierząt będzie otwarcie własnego sklepu zoologicznego. Czy warto zainteresować się stworzeniem takiego biznesu?
Zawartość strony
Czy otwarcie sklepu zoologicznego to dobry pomysł?
Według sondaży praktycznie co drugi Polak posiada zwierzę domowe. Najpopularniejsze są o u nas oczywiście psy, a zaraz za nimi koty i rybki. Kochamy towarzystwo pupila u swojego boku – czujemy się przy nich raźniej i weselej, uczą nas odpowiedzialności i dbania o drugą istotę. Prawidłowe zadbanie o zwierzę domowe wymaga uwagi i zaangażowania. Zwierzę to nie roślina, którą wystarczy podlać raz na tydzień: dobranie odpowiedniej karmy, znalezienie czasu na spacery, wizyty u weterynarza, zabawa. Zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków nie jest tak proste, jak się wydaje. Często odwiedzamy więc sklepy zoologiczne: to tam znajdziemy specjalne karmy niedostępne w dużych sklepach, przejrzymy ofertę kojców dla psa, rozejrzymy się po cenach drapaków dla kota, zapytamy sprzedawcę o rady w zajmowaniu się rybkami czy dokupimy akcesoria do terrarium dla jaszczurek czy pająków. Jeśli chcemy wejść w biznes sklepów zoologicznych, musimy wcześniej się odpowiednio przygotować. Oprócz wiedzy specjalistycznej trzeba pamiętać o podstawach ważnych przy zakładaniu otwieraniu dowolnej działalności.
Zacznij od biznesplanu
Kiedy szykujemy się do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki przede wszystkim należy zorientować się co do rynku. Rynek zoologiczny jest stosunkowo bezpiecznym i stabilnym – nie ucierpiał szczególnie przez pandemię, trzeba jednak pamiętać, że, tak jak i wszystkie inne dziedziny życia, jest on dotknięty przez inflację i ceny mogą z czasem wzrastać. Sporządzenie odpowiedniego biznesplanu i zebranie wszystkich wartościowych informacji pozwoli na pewne wkroczenie na rynek. Co powinno znaleźć się w dobrze wykonanym biznesplanie? Na pewno opis celu, do jakiego dążymy z naszą firmą, przeanalizowanie naszych warunków, umiejętności, silnych i słabych stron, analiza konkurencji, kosztorys oraz plan marketingowy. Sporządzając kosztorys najlepiej oszacować, ile środków będzie trzeba wydać na rozpoczęcie działalności oraz ile wyniosą koszty około pierwszych sześciu miesięcy.
Gdzie zgłosić swoją działalność?
Działalność gospodarczą należy zgłosić do ZUS i Urzędu Skarbowego. Chcąc założyć jednoosobową działalność gospodarczą konieczne będzie zarejestrowanie się w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do zarejestrowania się potrzebne będzie podanie nazwy, pod którą prowadzona będzie działalność, siedzimy naszej działalności oraz określenie przedmiotu działalności. Jeśli w naszym sklepie planujemy sprzedawać żywe zwierzęta konieczne będzie też powiadomienie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Właściwa lokalizacja
Wybranie odpowiedniej lokalizacji jest niezwykle ważnym krokiem. Znalezienie miejsca w gęsto zamieszkałej okolicy to zawsze dobry krok: miłośnicy psów i kotów z pobliskich bloków lub domów jednorodzinnych z pewnością nie raz wpadną do sklepu w celu zakupienia karmy bądź zabawki dla swojego pupila. Znalezienie lokalu w pobliżu innych punktów handlowo-usługowych również będzie dobrym pomysłem. Przydatne będzie miejsce z dostępnym parkingiem oraz dobrze skomunikowane pod kątem komunikacji miejskiej.
W co zaopatrzyć sklep?
Najważniejszym asortymentem sklepu zoologicznego będzie oczywiście karma dla zwierząt oraz wszelkie środki potrzebne do zadbania o zwierzę: żwirek do kociej kuwety, trociny czy sianko dla gryzioni. Stawiając wyłącznie na popularne marki dostępne w każdym dużym sklepie z góry skazujemy się na niepowodzenie – niemożliwe będzie dla nas konkurowanie cenowo z hipermarketami. Lepiej dobrać mniej dostępne, specjalistyczne, różnorodne karmy. Pamiętajmy o szerokim wyborze akcesoriów: smycze i obroże, kojce i transportery, piszczące zabawki, piłki, drapaki, smakołyki, terrarium dla pająka, gekona czy węża, akwaria, klatki, lampy, filtry.