Nałożony na przedsiębiorców oferujących usługi dla osób prywatnych obowiązek wystawiania paragonów fiskalnych, ściśle wiąże się z posiadaniem kasy, a tym samym papierowych rolek pasujących do takiego urządzenia. Ze względu na rozmaitość urządzeń na rynku czasami może być trudno wybrać właściwy rodzaj i rozmiar papieru. Poniższe wyjaśnienia powinny przybliżyć dostępne rozwiązania i ich zastosowanie.
Rodzaje rolek fiskalnych.
Rolki do kas i drukarek fiskalnych można podzielić ze względu na sposób drukowania treści. Obecnie większość z nich wykorzystuje metodę znaną jako termiczna lub termoczuła. Oznacza to, że kasa wykorzystuje głowicę termoczułą, która nagrzewa się i w odpowiednich miejscach wpływa na papier termotransferowy. Drukowana treść może przybierać dowolną formę. W ten sposób tworzy się nie tylko napisy, ale również kody kreskowe, czy kody QR. Taka metoda drukowania ma wiele zalet. Należą do nich przede wszystkim:
- oszczędność materiałów eksploatacyjnych – nie potrzeba tuszu, aby rolka termiczna pokazała dane
- stała jakość wydruku – niezależna od poziomu tuszu.
Podstawowym minusem tej metody jest niska trwałość zapisu. Rolki termiczne, które nie są przechowywane we właściwych warunkach mogą wyblaknąć. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej producentów daje na papier termiczny 5-letnią gwarancję. Jest to cały okres, w którym dane obowiązkowo powinny zostać zachowane. Cena może zależeć od jakości materiału i tego, jak długa i szeroka jest rolka.
Innym rodzajem są rolki offsetowe. Wykorzystują tradycyjne metody druku z wykorzystaniem tuszów, tonerów czy taśm barwiących. Niegdyś popularny sposób zapisu danych w sektorze usług, na chwilę obecną praktycznie wymiera. Z tego powodu cena rolki do drukarek offsetowych jest niska. Jednocześnie spada jej dostępność w sklepach.
Jak dobrać rolki do kas fiskalnych?
Dobór właściwych materiałów eksploatacyjnych sprowadza się do znajomości zaleceń producenta podanych w instrukcji obsługi. Informacje na temat wymiarów rolki można znaleźć również w internecie po wpisaniu modelu posiadanej kasy. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na dwa parametry:
- szerokość podaną w milimetrach
- długość podaną w metrach.
Jakkolwiek wielu producentów standaryzuje swoje produkty do ogólnie przyjętych trendów, podczas pierwszego zakupu lepiej upewnić się, który z produktów będzie pasował do naszego urządzenia. Różnica w rozmiarach może być spowodowana między innymi sposobem tworzenia kopii paragonu. Wiele kas ciągle jeszcze tworzy zapis na dwóch rolkach jednocześnie. Rolka, która zawiera kopię sprzedaży powinna zostać zachowana i odpowiednio przechowywana na wypadek kontroli.
Kup rolki do kas fiskalnych na https://www.renbis.pl/rolki-termiczne-do-kas-fiskalnych.html
Jak i ile czasu przechowywać kopię paragonów?
Rozwój systemów komputerowych, a także zmiany w prawie, pozwalają mieć nadzieję, że przechowywanie danych w formie papierowej wkrótce stanie się przeszłością. Już obecnie wiele przedsiębiorców rejestrujących sprzedaż detaliczną i wystawiających paragony fiskalne, nie musi przechowywać rolek do kas fiskalnych. Dzieje się tak w wypadku kas online, podłączonych do systemu rejestrującego sprzedaż.
Osoby stosujące system „podwójnej rolki” powinny jednak zachować dowód sprzedaży na okres pięciu lat. Należy przy tym zwrócić uwagę na miejsce przechowywania papieru. Zwłaszcza rolki termotransferowe są podatne na warunki atmosferyczne. Najlepszym miejscem są pomieszczenia:
- suche
- chłodne
- zacienione – warunek ten zazwyczaj zostaje spełniony po włożeniu rolek np. w kartonowe pudełko.
Drukarki nie podłączone online z rządowym systemem kas online, ale posiadające elektroniczny zapis danych i umożliwiające wrócenie w dowolnej chwili do plików z historią sprzedaży, również wyłączają obowiązek przechowywania papierowej wersji paragonów.
Podsumowując dokumenty księgowe, w tym paragony przechowujemy do 5 lat począwszy od końca roku, w którym dokonano sprzedaży. Możemy robić to zachowując papierowe wersje, ale należy pamiętać, że źle przechowywana rolka termiczna wyblaknie. Dobrym rozwiązaniem jest więc zapis danych fiskalnych do plików w wersji elektronicznej lub korzystanie z systemu kas online wprowadzonego przez ministerstwo finansów (od stycznia 2020, jako pierwsze, zakłady samochodowe zostały zobowiązane do wprowadzenia takich urządzeń).
Dodaj komentarz